Новини на zn.ua https://zn.ua Дзеркало Тижня. Україна - політика, економіка, новини, фінанси Fri, 26 Apr 2024 09:21:05 +0300 uk hourly 2 <![CDATA[Середземноморський коридор: Україну включили до залізничного проєкту через усю Європу]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/seredzemnomorskij-koridor-ukrajinu-vkljuchili-do-zaliznichnoho-projektu-cherez-usju-jevropu.html Fri, 26 Apr 2024 09:17:00 +0300 Економіка Євросоюз оголосив свою наміри щодо розвитки залізничного сполучення через частину континенту, що в своєму кінцевому вигляді поєднає Середземноморський регіон від південної Іспанії до України. Про це пише видання Levante.

Зазначається, що наприкінці 2023 року Іспанія, яка очолює Раду ЄС, досягла важливої попередньої угоди з Європарламентом щодо перегляду Регламенту Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T). Вона (угода) передбачає фінансування базової мережі транспорту, а саме історично важливого Середземноморського коридору, який досягне кордону з Україною.

Середземноморський коридор проходитиме зі Львова через усю Європу. Зазначається, що пасажирські поїзди рухатимуться по ньому зі швидкістю 160 км/год. Це дозволить перетинати національні кордони за 25 хвилин, а також забезпечить швидкісне та ефективне сполучення між країнами.

[see_also ids="592693"]

"Середземноморський коридор буде єдиним коридором TEN-T, який повністю пройде через Європу із заходу на схід", - зазначив урядовий уповноважений з питань прибережної залізничної осі Жозеп Вісент Бойра.

Новий регламент встановлює чіткі терміни завершення будівництва TEN-T, зазначаючи, що базова мережа має бути готова до 2030 року, розширена базова мережа – до 2040 року, а глобальна мережа – до 2050 року.

 

]]>
<![CDATA[Рішення МЗС повинно завадити військовозобов'язаним за кордоном уникнути виконання нового мобілізаційного законодавства — Мережко ]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/rishennja-mzs-povinno-zavaditi-vijskovozobovjazanim-za-kordonom-uniknuti-vikonannja-novoho-mobilizatsijnoho-zakonodavstva-merezhko-.html Fri, 26 Apr 2024 09:07:56 +0300 Україна Депутат-"слуга" та голова комітету ВРУ з питань зовнішньої політики Олександр Мережко назвав надзвичайним заходом обмеження консульських послуг для чоловіків з України, додаючи, що МЗС також має сприяти тому, аби громадяни виконали зараз свій конституційним обов'язок по захисту держави. У коментарі Liga.net він нагадав, що йдеться про тимчасовий крок, поки триває узгодження документації з новим мобілізаційним законодавством, тому кризи виникатимуть до моменту його вступу в дію. 

"Вони (українців за кордоном — ред.) можуть бігти до консульських установ і, поки закон не набрав чинності, вимагати документи. Тому прийняли таке тимчасове рішення, — наголошує Мережко. — Але це – надзвичайний захід. Можливо, не найкращий варіант, але він має певну логіку". 

Ситуація, яка виникла у Варшаві, коли українцям перестали видавати документи, є лише технічним питанням, додав депутат. Проблему там спровокувало різке навантаження, викликане великим напливом людей. Єдиний варіант — зачекати, коли консульські послуги відновляться.

"Зараз це тимчасовий ажіотаж. Бо це тимчасовий переоблік, щоб потім нормально функціонувати", — пояснив депутат. 

За словами Мережка, це рішення не повинно вплинути на тимчасово переміщених українців та тих, хто перебуває за кордоном на законних підставах. Воно націлена насамперед на військовозобов'язаних чоловіків, які до набуття чинності нового закону про мобілізацію хочуть встигнути розв'язати проблеми зі своїми документами. 

"Люди на фронті ризикують життям, і вони бачать, що хтось порушив закон і виїхав без правових підстав, то не виглядає справедливо. А держава має забезпечити її [справедливість]", — додав депутат. 

[see_also ids="593046"]

Нагадаємо, з 23 квітня українські консульства за кордоном припинили надання послуг військовозобов'язаним чоловікам. За даними ZN.UA, можливі лише дії, пов’язані з оформленням посвідчень особи на повернення в Україну.  Послуги знову будуть доступними після набуття чинності нового мобілізаційного законодавства, тобто з 18 травня. Для отримання документів чоловікам потрібно буде оновити дані в ТЦК. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав це питанням справедливості 

]]>
<![CDATA[Підготовка до свята: як правильно святити вербу]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/pidhotovka-do-svjata-jak-pravilno-osvjatiti-verbu.html Fri, 26 Apr 2024 09:00:00 +0300 Україна 28 квітня цього року християни східного обряду будуть відзначати Вербну неділю. Це дуже важливе свято, яке відзначають за тиждень до Великодня. Воно присвячене входу Ісуса Христа до Єрусалиму. Головним атрибутом свята є верба, яку прийнято освячувати у церкві.

[see_also ids="591978"]

Як освятити вербу в церкві

Освячення верби традиційно проводиться за день до свята, у суботу. Освячують вербу під час служби. Тоді гілочки роздають віруючим. Вони до закінчення служби стоять з ними та запаленими свічками.

Освячення відбувається і у саме свято, у неділю, коли служать літургію Івана Златоуста.

Як освятити вербу вдома

Зараз наша країна живе в умовах війни, тож відвідування храму у святкові дні може бути небезпечним. Тож освятити вербу можна і вдома.

Для цього потрібно:

  • купити або зрізати гілочки верби;
  • окропити їх святою водою;
  • від щирого серця зачитати: «Освячую верби ці Благодаттю Всесвятого Духа та окропленням вод цих священних в ім'я Отця, Сина та Святого Духа. Амінь!».

Як та скільки зберігати освячену вербу

Зберігати освячену вербу у воді не треба. Так вона може зацвісти. Якщо ж верба проросла або зацвіла, це вважається доброю прикметою. Але так вона довго не простоїть - її потрібно пересадити. А значить – залишити житло без оберегу.

Освячену вербу без води прийнято зберігати вес рік, до наступної Вербної неділі. Її необхідно зберігати за іконами – можна у порожній вазі, можна просто прикріпивши до стіни.

Якщо ж старі гілочки пустили молоді пагони, їх потрібно посадити у землю. Але, за прикметами, робити це у своєму саду не можна. Його слід садити у лісі або біля річки.

]]>
<![CDATA[Обстріли Харківщини: за минулу добу внаслідок російських ударів постраждали 13 людей]]> https://zn.ua/ukr/war/obstrili-kharkivshchini-za-minulu-dobu-vnaslidok-rosijskikh-udariv-postrazhdali-13-ljudej.html Fri, 26 Apr 2024 08:55:01 +0300 Війна За минулу добу, 25 квітня, внаслідок російських обстрілів на Харківщині постраждали 13 мирних жителів, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.

[see_also ids="592493"]

Під артилерійськими та мінометними ударами росіян опинилися близько 15 населених пунктів області: Синьківка, Степова Новоселівка, Піщане та інші. З авіації ворог атакував Уди, Липці, Мале Веселе, Плетенівку, Охрімівку, Водяне та Борову.

У Боровій Ізюмського району внаслідок ворожого обстрілу з РСЗВ пошкоджено будинок.

У Балаклії внаслідок ракетного обстрілу військ РФ було пошкоджено вікна та дах будівлі залізничного вокзалу, приміський електропотяг Харків-Ізюм, який був на відстані 15 метрів від місця прильоту, а також колії. Семеро цивільних чоловіків та четверо жінок травмовані.

У Глибокому внаслідок скидання трьох КАБів на території садового товариства пошкоджені чотири приватні будинки та прилеглі споруди.

Також окупанти обстріляли Новоосинове Куп'янського району з РСЗВ: пошкоджені будинок та господарча споруда. Постраждали двоє жінок віком 73 та 60 років.

Голова ОВА розповів, що за минулу добу на куп’янському напрямку загарбники десять разів атакували українські позиції в районі Берестового та Кислівки.

З окремих населених пунктів Богодухівського, Ізюмського та Харківського району було евакуйовано 78 дітей з родинами: 15 у Золочівській, чотирьох у Борівській, 29 у Дергачівській та 30 у Липецькій громадах.

Протягом доби на Харківщині вибухотехніки провели розмінування 40,67 га території, знищили 530 вибухонебезпечних предметів.

[see_also ids="592849"]

Раніше повідомлялося, що загарбники обстріляли Купʼянськ-Вузловий на Харківщині. Унаслідок ворожого удару дістала поранення волонтерка.

]]>
<![CDATA[ВАКС обрав запобіжний захід міністру агрополітики Сольському]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/vaks-obrav-zapobizhnij-zakhib-ministru-ahropolitiki-solskomu.html Fri, 26 Apr 2024 08:33:00 +0300 Україна Вищий антикорупційний суд відправив міністра агрополітики Миколу Сольського під арешт до 24 червня, передає hromadske. За нього можна внести заставу в розмірі понад 75 млн грн.

Вказано, що під час засідання сторона обвинувачення просила суд призначити заставу в розмірі понад 200 млн грн. Зокрема, прокурори пояснили своє клопотання тим, що Сольський може втекти і навіть виїхати з України. Адже міністр агрополітики має трьох неповнолітніх дітей, а також як високопосадовець їздить у закордонні відрядження.

Своєю чергою адвокат міністра Назар Кульчицький наголосив у суді, що подібні ризики необґрунтовані. Захисник аргументував свою позицію тим, що Сольський регулярно їздить за кордон та завжди повертається. Адвокат додав, що міністр також виїжджав за кордон не у відрядження, а на лікування.

Суму застави захист назвав непідйомною для Сольського. За словами адвоката, доходи його підзахисного, які назвала прокурорка Анастасія Андронова, не відповідають дійсності.

У hromadske додали, що на судовому засіданні були присутні низка людей, серед яких керівники громадських об’єднань. Останні готові були взяти Сольського на поруки.

[see_also ids="489265"]

23 квітня НАБУ заявило, що викрило чинного міністра (який був головою аграрного комітету Верховної Ради) на заволодінні державною землею на 291 млн грн та спробі заволодіння землею ще на 190 млн гривень. В НАБУ зазначили, що він організував злочинну групу, до якої увійшли службові особи органів Держгеокадастру, а також так звані «куратори». 

Микола Сольський заявив, що справа НАБУ стосується періоду 2017-2018 років, коли він ще не був ані депутатом, ані міністром, а частина спору вже знаходиться на розгляді Верховного Суду. 

25 квітня стало відомо, що міністр агрополітики після підозри НАБУ подав до Верховної Ради заяву про відставку із займаної посади. Щоправда, за даними джерел ZN.UA кандидатура Сольського була у списку міністрів на звільнення ще до озвучення йому підозри. 

]]>
<![CDATA[Директорка департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксана Сухорукова про здоров’я військовослужбовців і те, як привести процедури до тями]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/direktorka-departamentu-okhoroni-zdorovja-minoboroni-oksana-sukhorukova-pro-zdorovja-vijskovosluzhbovtsiv-i-te-jak-privesti-protseduri-do-tjami.html Fri, 26 Apr 2024 08:31:00 +0300 Україна Закон, що скасовує статус «обмежено придатний», набере чинності 4 травня. З 18 травня (коли набере чинності Закон про мобілізацію) тих, кого раніше визнали обмежено придатними до служби, почнуть повторно викликати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) на медкомісію. У військовозобов’язаних буде дев’ять місяців, аби пройти повторну військову лікарську комісію (ВЛК) й отримати новий висновок — придатний чи непридатний до військової служби.

Наразі триває погодження змін до вже застарілого наказу Міноборони про ВЛК №402. Новий розклад хвороб, що визначить долю призовників, розробив департамент охорони здоров’я Міноборони, створений у листопаді 2023 року. Про те, за яким принципом розроблено новий розклад і яких іще змін невдовзі слід очікувати, ZN.UA розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксана Сухорукова. У формуванні політик у сфері охорони здоров’я вона має неабиякий досвід — раніше очолювала департамент медичних послуг у МОЗ, потім — департамент моніторингу в НСЗУ, працювала аналітикинею в Українському центрі охорони здоров’я.

[see_also ids="591413"]

 

— Пані Оксано, ви на посаді вже майже півроку. Розумію, що це, мабуть, невеликий строк для формування нового департаменту. Але чого вже вдалося досягти?

— Ми формуємо департамент і набуваємо спроможності. В сьогоднішніх умовах це —  дуже складний і тривалий процес. Добираючи персонал, ми дивимося на декілька речей. По-перше, на професійні якості, також намагаємося залучати людей із реальним бойовим досвідом. Це — 50%. По-друге, ми шукаємо людей зі спільними цінностями. Для яких Людина та її гідність стоять на першому місці. Результати наших дій мають відчути ті, хто нас захищає. Отже, важливо, якою є мотивація в людей, коли вони йдуть на державну службу, які зміни вони хочуть привнести. І це — ще 51%. Не складається, правда? Але за інших рівних умов ми надаємо перевагу цілісним і ціннісним людям. Формування команди — важливий процес.

Користуючись нагодою, пропоную кожному, хто відчуває, що може зробити більше для нашої перемоги, долучитися до команди. Резюме можна відправити сюди kristina.saponenko@mod.gov.ua

— Зараз багато обговорюють створення єдиного медичного простору для захисників України. Що це таке?

— Формат єдиного медичного простору передбачений Воєнно-медичною доктриною, затвердженою постановою Кабміну 2018 року №910. Це означає, що військовослужбовці мають право на лікування в усіх закладах охорони здоров’я, де можуть лікуватися громадяни України. За єдиними стандартами й правилами, затвердженими МОЗ; ліками, затвердженими або в протоколах, або в Національному переліку; тими лікарями, яким право лікувати надає загальне законодавство у сфері охорони здоров’я. Це свідчить про те, що є інтероперабельність двох систем і вони об’єднані єдиним медичним простором.

Завдання військової медицини — якомога швидше повернути бійця в стрій. Завдання цивільної — повернути пацієнта до його звичного середовища здоровим або максимально реабілітованим. Ці цілі не суперечать одна одній, але дещо різняться й під час війни мають різні фокуси. Військова медицина — це військові, ті, хто виконує наказ і не може сказати: «Я втомився і йду» або «Я звільняюся, бо мене це не влаштовує». Тобто, так би мовити, правила гри для персоналу різні.

Військові загалом більш дискриміновані в доступі до медпослуг, ніж цивільні. І якщо поранені хоча б мають шанс потрапити в систему охорони здоров’я, то хворим в армії постійно треба доводити, що вони мають на це право. Хоча для військових декларуються пільги й доступ до надання послуг, на практиці військовий залежить від компетенцій і морального рівня командира та медика. Вони можуть не відпустити на лікування, яке справді потрібне. Таких скарг від бійців чимало. Із цим можливо щось зробити системно?

— Військовий має виконувати наказ, бойове завдання. На жаль, медицина не є першим пріоритетом на війні. Надання медичної допомоги в підрозділах організовують медичні служби таких підрозділів. За неможливості надати допомогу на рівні підрозділу військовослужбовця направляють на отримання консультацій або лікування до закладів охорони здоров’я.

Клінічні протоколи лікування пацієнтів розробляє й затверджує МОЗ. Вони мають бути єдиними для всіх пацієнтів, незалежно від їхнього статусу.

Одна з найболючіших тем — ВЛК. І в тих, хто тільки має бути мобілізований, і в тих, хто проходить її після поранення, висновок ВЛК «обмежено придатний» дуже часто не відповідав дійсності. На фронт потрапляли люди з важкими захворюваннями й без кінцівок, навіть без правої руки. Часом людина з другою групою інвалідності з 2010 року на ВЛК раптом зцілювалася. Причому нерідко потрапляла на «нуль», чого не мало б бути в разі «обмеженої придатності».

Нещодавно ухвалений Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» скасовує статус «обмежено придатний», який, до речі, в тому чи тому вигляді є у більшості країн світу. Чи не створить це нових проблем? Чи не збільшить кількість військовослужбовців на фронті, які мають проблеми зі здоров’ям?

— Статус «обмежено придатний» справді зникає, і формуються чіткі правила — «придатний/непридатний».

Я б розділила це питання на дві частини. Проходження ВЛК ТЦК та СП для військовозобов’язаних і проходження ВЛК військовослужбовцями. Є різниця в організації цих ВЛК. Так, ВЛК ТЦК та СП працюють за договорами з НСЗУ. Їхні правила описані у вимогах до закладів на укладання договорів.

Придатні будуть розділені на такі категорії залежно від ступеня функціональності: придатні (повністю); придатні до служби у вищому військовому навчальному закладі (ВВНЗ), в ТЦК та СП, частинах забезпечення, установах, організаціях, але непридатні до служби в ДШВ, морській піхоті, ССО, підрозділах спецпризначення, плаваючому складі тощо; придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до ВВНЗ); придатні для виконання специфічних завдань.

Нині триває робота над новим розкладом хвороб на заміну морально застарілому наказу №402. Коли його ухвалять і як він виглядатиме? Яка частина хвороб і фізичних станів перейде в категорію придатності, а яка дасть змогу претендувати на статус «непридатний» із виключенням із військового обліку?

— Два тижні тому спільно з КМС ми запустили на погодження зміни до наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». Над редакцією змін працювала велика група людей — МОУ, КМС, МОЗ, експерти у сфері охорони здоров’я та громадськість.

Ми прописуємо умови наказу №402 детальніше. Захворювання прив’язані до МКХ-10 і описані критерії, коли людина є непридатною або придатною, тобто коли стан є важким, середнім і легким за цією групою захворювань.

Оновлені критерії містять кілька тисяч діагнозів. У кожній групі захворювань можуть бути як повністю придатні, так і непридатні, залежно від ступеня порушення функцій. Наприклад, якщо в людини виразка була в анамнезі й залишився тільки рубець — придатний. А якщо виразка була ускладнена, було проведено оперативне втручання з видаленням значної частини шлунку, то людина є непридатною.

Йдеться про відповідність критеріям військовослужбовця або військовозобов’язаного їхній можливості виконувати ті чи ті функції.

[see_also ids="590287"]

Чи буде в новому наказі передбачено механізм дистанційної ВЛК для тих військових, які лікуються за кордоном і яким треба продовжити відпустку для лікування?

— Законом України №3621-ІХ внесено зміни як стосовно правил отримання грошового забезпечення під час лікування військовослужбовців, так і процедури лікування за кордоном. Так, законом приведені у відповідність строки виплати грошового забезпечення при наданні відпустки для лікування незалежно від того, де воно проводиться (в Україні чи за кордоном), — до 12 місяців залежно від характеру захворювання, поранення, лікування. Передбачено проходження ВЛК для визначення потреби в довготривалому лікуванні — на четвертому місяці лікування. Механізм проходження такої ВЛК буде описаний у змінах до наказу №402.

На початку своєї роботи ви казали, що одне з першочергових завдань — розібратися з догоспітальними етапами. І це все, що стосується само- та взаємодопомоги, медичної допомоги й, нарешті, госпітальної.

— Зараз у розробці — обсяги з надання домедичної та медичної допомоги на догоспітальному етапі. Йдеться про само- та взаємодопомогу й медичні пункти, медичні роти, стабілізаційні пункти (які взагалі не було прописано).

Це призведе до стандартизації домедичної допомоги на полі бою та надання медичної допомоги на догоспітальному етапі евакуації.

Під це потрібно буде розробити й затвердити комплектацію аптечок, рюкзаків, табелів тощо. Ми цим займаємося. Тепер Закон надав нам право це затверджувати не тільки для ЗСУ, а й для всіх сил безпеки і сил оборони.

Першим кроком нашої команди було внесення змін до наказу Міноборони №81 «Про затвердження Порядку списання військового майна у Збройних силах України та Державній спеціальній службі транспорту», якими ми спростили списання аптечок.

— Ще одне наболіле питання стосовно догоспітальної ланки — це втрата лікарів найвищої кваліфікації (наприклад, кардіохірургів), яких часто шлють на кейсевак, і там вони гинуть. Тим часом замінити їх нема кому — це роки навчання. А бойових медиків, яких можна готувати значно швидше, в екіпажі ставлять не всі. Бойових медиків без диплома хоча б медсестри, але зі стопкою натовських та інших курсів не визнають. Узагалі питання з їхніми правами досі не вирішено. В кожного свій протокол і бачення — від застосування препаратів до маніпуляцій, які можуть бути виконані в полі/машині/стабпункті. Тим часом «золотої години» давно немає, з позиції можуть забирати за 10 і більше годин. І тут гостро стоїть питання компетенції тих, хто поруч, — бійців-рятувальників/бойових медиків. Тобто питання навчання, яке багато обговорюють, проте незрозуміло, хто врешті за це візьметься і що зробить. Ваш департамент планує цим займатися?

— Базове навчання входить до базової загальновійськової підготовки. Питання не в тому, що ніхто нікого не навчає, а в тому, що не було на що спиратися, щоб навчати, — не було єдиних стандартів, як і до чого готувати людей. Зараз ми описуємо обсяги надання допомоги, а потім командування під ці обсяги має написати навчальні програми.

Ми розуміємо, що для виправлення ситуації недостатньо ухвалити наказ. Тому спільно з Генштабом працюємо над змінами в системі підготовки. Навчання треба розгорнути й забезпечити. Ми з колегами опрацьовуємо ці процеси.

Щодо лікарів, то декілька навчальних курсів уже запущено, зокрема курс американського коледжу хірургів ASSET для хірургів на передовій.

Проводиться тестування телемедичних послуг у зоні проведення бойових дій.

Було розроблено та впроваджено механізм декларування провадження медичної практики. Для цього через портал «Дія» потрібно повідомити МОЗ, що ваша частина надає медичну допомогу. Так ми виправили ситуацію, коли військові частини надають допомогу пораненим поза межами правового поля. Станом на 15 квітня 2024 року декларації подала 81 військова частина.

[see_also ids="591647"]

— Поговорімо про прицільну евакуацію. Були плани поставити координатора від КМС у Дніпрі, який сортуватиме військових по профільних лікарнях. Є наказ МОЗ, який зобов’язує всі клініки приймати військових. Але ця система чомусь не надто працює. Важкі поранені потрапляють до непрофільних лікарень, частина з яких перевантажена, однак не дуже хоче віддавати поранених. Що тут відбувається? Чому це не працює?

— По-перше, крім наказу МОЗ, є зміни до закону від 29 червня 2023 року, в яких ідеться про те, що військовослужбовця лікують там, де визначить військове командування. Маршрут пораненого за більш як два роки повномасштабної війни вже досить добре відпрацьований.

По-друге, координатори є в кожному регіоні, а залежно від навантаження на регіон їх може бути ціла команда, яка координує та скеровує стратегічну евакуацію під керівництвом головних і провідних спеціалістів Збройних сил України.

А по-третє, що означає «везуть пацієнтів до непрофільних лікарень»?

— До тих, де не вистачає кваліфікації лікарів та обладнання, щоб якісно лікувати важкі поранення.

— Поява важкопораненого в непрофільній лікарні наразі є досить рідкісним випадком, у разі виявлення якого Медичні сили це коригують одразу. Пацієнтів із пораненнями лікують у медзакладах, законтрактованих НСЗУ за пакетом «хірургія». Його умови є однаковими для всіх лікарень. Якщо НСЗУ законтрактувала лікарню на цей пакет і платить їй за це гроші, отже, лікарня може надавати ці послуги.

— В теорії. На практиці, на жаль, часто буває, що не може.

— Контроль якості надання медичних послуг у цивільних закладах — точно не питання Міноборони і координаторів Медичних сил. Якщо у нас є скарги, ми на це реагуємо й намагаємося прибрати такі лікарні з маршрутів або відреагувати якось інакше, дивлячись, на що скаржаться.

Якщо ви знаєте про такі випадки, прошу повідомляти про це командуванню Медичних сил.

— Чи є плани щодо формування реєстру травм?

— Розберімося, що таке реєстр. Це інфраструктура під нього (програмне забезпечення), певний набір класифікаторів або довідників (щоб цю інформацію потім можна було якось проаналізувати на великих числах і побачити певні закономірності: які травми, як і чим їх лікували і якими є результати) й люди, котрі вносять туди дані. Всю цю інформацію має збирати ЕСОЗ. Ми провели перемовини з травмареєстром США, отримали набір даних, які фіксуються при травмах, і зараз його вивчаємо.

Паралельно ми займаємося впровадженням медичних інформаційних систем (МІС) у закладах охорони здоров’я Міноборони. Є план впровадження, як ми підключимо госпітальну ланку до МІС і синхронізуємо з ЕСОЗ. Цей процес має завершитися до липня 2024 року.

Наступним кроком має бути впровадження МІСів у військових підрозділах. Для цього потрібно вирішити питання обладнання й безпеки даних (у який спосіб і які дані передаватимуться). Впровадити МІСи у військових частинах заплановано до кінця 2024 року.

Підрозділи зможуть відстежувати місцеве лікування поранених, травмованих, хворих протягом усього процесу без зайвих зусиль. Водночас це дасть нам можливість отримати статистичні медичні дані для ухвалення зважених управлінських рішень, а також можливість зберігати дані про здоров’я військовослужбовця протягом його життя незалежно від статусу: він іще військовослужбовець чи вже цивільний. Упровадження МІСів із часом також зменшить паперовий документообіг і дасть змогу медичним службам автоматично формувати звіти.

Нині спільно з МОЗ ми опрацьовуємо впровадження національних класифікаторів для автоматичного опрацювання даних, у тому числі щодо потреб, закупівель і своєчасного закриття потреб.

Після вивчення набору даних буде зрозуміло, що потрібно для впровадження реєстру травм і з якою метою. А далі треба буде вирішувати, як ми його впроваджуємо і в якій частині.

— Ще щодо збору інформації. Наприклад, людина дістала поранення кінцівки (від чого не мала б загинути) й загинула, бо додалися ще якісь причини, які потрібно було б дослідити. Проте такої інформації зараз не збирають, бо є наказ, виданий МОЗ, МОУ і Мін’юстом, — не робити розтинів тіл загиблих. Можна просто сфотографувати й описати ушкодження. Логіка начебто зрозуміла — загиблих багато, й це важко організувати. Але як аналізувати? Як проводити роботу над помилками? Чи планується якось це змінити?

— Ми звернулися до МОЗ листом із проханням поновити судово-медичну експертизу. Нині відбувається робоче обговорення цього питання. Відновити детальне проведення судово-медичної експертизи всіх загиблих унаслідок воєнних дій — це складний процес, який повинен мати достатнє кадрове та фінансове забезпечення.

— А що з протоколами лікування бойової травми?

— Невелику кількість протоколів затвердило МОЗ на початку війни. Сьогодні під головуванням МОЗ створено робочу групу, яка опрацьовує травма-протоколи Joint Trauma System. Є план упровадження цих протоколів, він розписаний поетапно, залежно від того, чого ми сьогодні найбільше потребуємо.

Перші шість протоколів уже опрацьовані МОЗ. Зараз опрацьовують іще сім.

— Начебто ми мали досягти стандартів НАТО наприкінці 2023 року. Зараз їх частково переглядають, проте що в нас із цим?

— Є план упровадження стандартів НАТО щодо медичного забезпечення. Є наказ МОУ №59. Більшість стандартів уже впроваджено. Я можу говорити тільки про стандарти щодо медичного забезпечення. Минулого року було затверджено кілька десятків стандартів. Зараз працюємо над їх імплементацією.

У березні президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження стандартів Організації Північноатлантичного договору у сфері медичного забезпечення сил безпеки і сил оборони», яким передбачено, що Міноборони затверджує табелі матеріально-технічного оснащення, стандарти, обсяги надання домедичної допомоги та медичної допомоги на догоспітальному етапі для сил безпеки та сил оборони на основі стандартів НАТО або країн — членів НАТО та за погодженням із МОЗ затверджує перелік і мінімальні вимоги та/або стандарти якості щодо медичних виробів і допоміжних матеріалів, які використовуються на полі бою, на основі рекомендацій або інших документів НАТО або її членів.

На формування відповідних нормативних актів відводиться 90 днів. 14 квітня, після обговорень із бойовими медиками та начальниками медичних служб родів (видів) військ і сил безпеки та оборони, ми запустили цей наказ на погодження.

Але варто сказати, що сьогодні НАТО очікує від нас обміну досвідом, зокрема для того, щоби переглянути свої стандарти.

— Дуже часто медики в підрозділах перебувають на немедичних посадах. Що ви з цим робитимете?

— Почнімо з причин, чому вони там перебувають.

Медики, які пройшли військову кафедру, йдуть на фронт як лікарі на відповідні офіцерські посади. Але є лікарі, які військової кафедри не пройшли. Відповідно їх мали б відправити на офіцерські курси, аби вони змогли отримати звання й працювати лікарями на фронті. Це потребує часу. Така проблема справді є.

Спільно з КМС було опрацьовано питання несення служби лікарями, які не проходили військової кафедри. За результатами аналізу 8 квітня були запущені (й уже прийняли слухачів) розроблені УВМА офіцерські курси у змішаному форматі: частина курсу відбувається онлайн, частина — офлайн. Після закінчення курсів лікарі, які сьогодні проходять службу як гранатометники, стрільці чи сапери або на посадах медичних сестер та бойових медиків, отримають первинне офіцерське звання та зможуть обійняти посаду в медичних підрозділах військових частин за лікарськими військово-обліковими спеціальностями.

— Близько половини «поранених» фактично — це люди з лЧМТ (контузією). Але в підрозділах ЗСУ та інших відомств це досі лікують абияк і «крапають» чимось незрозумілим. Чи є якийсь план роботи з лЧМТ?

— Затвердження протоколів і навчання. У нас лікарі хороші. Самовіддані, жертовні. Вони живуть на роботі й дуже багато роблять у жахливих умовах. Я нещодавно була в Донецькій області й просто схиляюся перед цими людьми за те, що вони роблять.

Проте є декілька «але». Військова й цивільна медицина розвивалися паралельно, кожна по-своєму. Й рідко взаємодіяли. В плані діджиталізації, роботи з протоколами цивільні лікарі просунулися далі. Нині ці системи почали перемішуватися між собою: чимало цивільних лікарів були мобілізовані.

Але повторюю: більшість проблем — у навчанні й культурі, у ставленні до пацієнта. І наявність якогось документа, що встановлюватиме правила, не гарантує, що всі їх дотримуватимуться. Простий приклад — обмеження швидкості руху на дорозі.

Аби щось запрацювало, потрібно навчити цього людей і дати їм інструмент. Ну, тобто це складна, багатокомпонентна історія. Як про ресурсне забезпечення, так і про навчання, систему якого, безумовно, потрібно розгортати. Але треба розуміти, що це — тривалі процеси.

— Тоді щодо простішого. Людина дістала поранення в зоні бойових дій, і її треба евакуювати. Що у нас із транспортом? Чи є плани щодо закупівлі броні? Це у вашій компетенції?

— Щодо машин, то це завжди був дефіцит. Ми працюємо над тим, щоб його покрити, зокрема активно ведеться робота з нашими іноземними партнерами. Але це теж дуже складна історія. Перші додаткові партії евакуаційних броньованих транспортних засобів М-113 вже зайшли в Україну, хоча їх треба набагато більше. Також маємо запит із полів щодо постачання новітніх евакуаційних засобів в умовах війни дронів. Після затвердження обсягів догоспітальної допомоги, як я вже казала, треба буде вносити зміни до табелів матеріально-технічного оснащення.

[see_also ids="589081"]

— Про реабілітацію військових багато говорять на всіх рівнях. Є чимало неурядових міжнародних і національних ініціатив, які впроваджуються в державних і недержавних медзакладах, зокрема щодо навчання лікарів. Але по суті «Лісова поляна» — чи не єдиний заклад, який фахово й прицільно займається реабілітацією поранених.

— Не можна сказати, що в нас усе погано. Щоб виростити лікаря, потрібно років десять. У нас реабілітації в країні не було. Лише точково. Там, де були ентузіасти, вона почала розвиватися десь із 2020 року.

Реабілітація зараз розвивається. Є багато реабілітаційних відділень, центрів по країні. Вони фінансуються переважно коштом НСЗУ, яка має перевіряти їх на відповідність вимогам. Усе це — тривалий процес. За два тижні реабілітолога не навчити. Але наші лікарі вчаться. Ця галузь почала розвиватися зокрема й завдяки фінансовим стимулам. І це — правильний підхід. Ми відправляємо лікарів за кордон. Запрошуємо лікарів із досвідом з-за кордону, аби на наших пацієнтах вони навчали наших лікарів. Я бачила різні реабілітаційні центри, є досить високого рівня навіть у невеликих містечках. Це завжди питання лідерства. Якщо є менеджер, зацікавлений навчати персонал, який бере це в свої руки, то справа рухається.

Знайти навчання — це один головний біль. Інший — нестача медичного персоналу в країні, а відповідно і в армії. Коли ми говоримо про навчання, то треба розуміти, що командир має ухвалити рішення відправити на навчання лікарів, яких не вистачає. Треба шукати баланс: знайшов навчання — треба знайти лікарів, яких можна вирвати й відправити навчатися.

На початку квітня в Рамштайні відбулася зустріч між представниками у сфері військової медицини України та США. Яких домовленостей вдалося досягнути і як це допоможе поліпшити ситуацію?

— Робота за різними напрямами з міжнародними партнерами ведеться постійно: благодійна допомога, організація навчання на різних рівнях. На зустрічі в Рамштайні було узгоджено план дій щодо посилення співпраці у сфері військової медицини: підготовки інструкторів із тактичної медицини різних рівнів, медперсоналу за спеціалізованими програмами, евакуаційних бригад, реабілітаційних команд; медичного постачання, зокрема броньованої евакуаційної техніки, а також щодо проведення спільних досліджень і навчань.

— Які у вашого департаменту стосунки з командуванням Медичних сил? Хто кому підпорядковується?

— КМС — військова ланка, це — військові. Департамент — цивільний орган, який формує політику. КМС має її виконувати. Плюс на ньому — оперативне управління, а також управління Медичними силами в межах сформованих політик. Але політика може бути сформована тільки в колаборації, бо КМС є джерелом інформації. Ми працюємо разом.

— Що вас найбільше шокувало, коли ви почали працювати над створенням департаменту та глибше вивчати тему?

— Мені б хотілося більше бачити людину в усіх процесах. Війна — це не про білі рукавички. Вона жорстка. Але в будь-якому разі ми маємо залишатися людьми. І в центрі будь-якої політики має бути людина, її честь та гідність. Не людина — для держави, а держава — для людини. Інакше ми побудуємо ще один Радянський Союз.

[votes id="1698"]

]]>
<![CDATA[Пентагон відправив Україні ATACMS'и, аби бити по Криму — NYT]]> https://zn.ua/ukr/war/pentahon-vidpraviv-ukrajini-atacmsi-abi-biti-po-krimu-nyt.html Fri, 26 Apr 2024 08:26:02 +0300 Війна У Пентагоні розповіли, що далекобійні ракети ATACMS, понад сотню яких США поставили Україні, необхідні для здійснення ударів по об'єктах росіян у тимчасово анексованому Криму — центру повітряних та сухопутних сил ворога. Про це повідомляє The New York Times, додаючи, що наразі півострів є для РФ "відносно безпечним притулком". 

У матеріалі йдеться й про те, що значна частина військових надходження, постачання яких постійно відкладалося, повинна спершу слугувати зміцненню оборони держави. Це озброєння може проникали глибше в окуповані Росією територій й атакувати вузли постачання окупантів на південному сході. 

[see_also ids="593204"]

Нагадаємо, офіційно про передачу Україні далекобійних ракет ATACMS стало відомо 23 квітня після розмови українського та американського президентів Володимира Зеленського та Джо Байдена. Втім, насправді ЗСУ отримали це озброєння ще у березні, але таємно. Захисники вже навіть двічі застосовували ракети, в тому числі під час удару по Джанкою. Експерти вважають, що цілями ATACMS'ів будуть пускові установки на території Росії, Керченський міст та об'єкти окупантів на фронті. 

]]>
<![CDATA[Загарбники вбили п'ятьох жителів Донецької області за добу, ще восьмеро людей дістали поранення]]> https://zn.ua/ukr/war/zaharbniki-vbili-pjatokh-zhiteliv-donetskoji-oblasti-za-dobu-shche-vosmero-mirnikh-zhiteliv-distali-poranennja.html Fri, 26 Apr 2024 08:24:00 +0300 Війна За минулу добу, 25 квітня, внаслідок обстрілів російських окупантів у Донецькій області є загиблі та поранені мирні жителі. Про це повідомив голова ОВА Вадим Філашкін.

[see_also ids="592979"]

“Росія вбиває цивільних! За 25 квітня росіяни вбили 5 жителів Донеччини: 3 в Удачному, 1 у Курахівці та Очеретиному”, - йдеться у повідомленні.

Ще восьмеро людей дістали поранення.

Усього від початку вторгнення росіяни вбили в області 1938 людей, 4840 мирних жителів загарбники поранили. Загальна кількість жертв ворога на Донеччині вказана без урахування Маріуполя й Волновахи.

[see_also ids="593197"]

Раніше повідомлялося, що внаслідок російського удару по території Донецької області загинули троє працівників “Укрзалізниці”, ще четверо працівників дістали осколкові поранення та контузії.

]]>
<![CDATA[Росіянам треба шукати ще 950 місць на рейсах «вантажу 200/300»: втрати ворога]]> https://zn.ua/ukr/war/rosijanam-treba-shukati-shche-950-mists-na-rejsakh-vantazhu-200300-vtrati-voroha.html Fri, 26 Apr 2024 08:08:52 +0300 Війна Почалася 793 доба протистояння українців повномасштабному вторгненню росіян. Генштаб ЗСУ повідомив втрати ворога станом на 26 квітня.

З 24 лютого 2022 року російські вбивці втратили:

  • особового складу ‒ близько 463930 (+950) одиниць;
  • танків ‒ 7262 (+7) од.;
  • бойових броньованих машин ‒ 13957 (+15) од.;
  • артилерійських систем –  11867 (+31) од.;
  • РСЗВ – 1049 (+0) од.;
  • засобів ППО ‒ 772 (+0) од.;
  • літаків – 348 (+0) од.;
  • гелікоптерів – 325 (+0) од.;
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 9461 (+12) од.;
  • крилатих ракет ‒ 2119 (+1) од.;
  • кораблів/катерів ‒ 26 (+0) од.;
  • підводних човнів – 1 (+0) од.;
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 15984 (+35) од.;
  • спеціальної техніки ‒ 1962 (+16) од.

«Дані уточнюються. Бий окупанта! Разом переможемо! Наша сила – в правді!», – зазначили в Генштабі.

[see_also ids="593203"]

Напередодні Сили спеціальних операцій показали відео, як що на одному з найгарячіших напрямків українські захисники знищили російський зенітно-ракетний комплекс «Бук-М1», який саме готувався до пуску ракет. Оператори ССО помітили ЗРК під ча розвідки та передали дані Силам оборони.

]]>
<![CDATA[Обстріли Херсонщини за добу: шестеро людей дістали поранення ]]> https://zn.ua/ukr/war/obstrili-khersonshchini-za-dobu-shestero-ljudej-distali-poranennja.html Fri, 26 Apr 2024 08:01:39 +0300 Війна За минулу добу, 25 квітня, в Херсонській області внаслідок обстрілів військ РФ шестеро мирних жителів дістали поранення. Про це повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.

[see_also ids="593128"]

Зокрема, окупанти обстрілювали Берислав, Білозерку, Михайлівку, Антонівку, Дніпровське, Янтарне, Одрадокам'янку, Осокорівку, Велетенське, Кізомис, Іванівку, Новотягинку, Токарівку, Золоту Балку, Станіслав, Садове, Придніпровське, Качкарівку, Нововоронцовку, Ольгівку, а також місто Херсон.

Росіяни вкотре поцілили в житлові квартали населених пунктів області, пошкоджено багатоповерхівку та шість приватних будинків. Є влучання в торговий центр, дитячий садок, сільгосппідприємство й автомобілі.

[see_also ids="593188"]

Раніше повідомлялося, що російська армія завдала авіаційного удару по місту Берислав на Херсонщині. Щонайменше 15 людей дістали акуботравми, також пошкоджені приватні житлові будинки, аптека, магазини та інша цивільна інфраструктура.

 

]]>
<![CDATA[Доплати до пенсії: хто з пенсіонерів може їх отримати]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/doplati-do-pensiji-khto-z-pensioneriv-mozhe-jikh-otrimati.html Fri, 26 Apr 2024 08:00:00 +0300 Економіка Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Видання «Фокус» розповіло, як надбавки та доплати до пенсії можуть отримати українські пенсіонери.

[see_also ids="587323"]

Доплати за вік

Однією з таких надбавок є доплати залежно від віку:

  • пенсіонери віком 70 років отримують додатково 300 гривень;
  • у 75 років — 456 гривень;
  • а у 80 років — 570 гривень.

Ці доплати призначені для громадян, розмір пенсії яких не перевищує 10 340 гривень.

Також пенсіонери можуть отримувати доплати за кожен рік страхового стажу понад установлений мінімум — 35 років для чоловіків і 30 років для жінок. Ці доплати становлять 1% від розміру пенсії за кожен додатковий рік стажу, але не більш ніж 1% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Надбавки до пенсії

В Україні також існують автоматичні надбавки, що призначаються без необхідності звернення. Наприклад, пенсіонерам, які досягли 65-річного віку та мають необхідний страховий стаж, автоматично встановлюється доплата, якщо розмір їхньої пенсії не перевищує 40% від мінімальної зарплати.

Для деяких надбавок потрібне надання документів і відповідної заяви. Наприклад, пенсіонери можуть отримати доплати за неповнолітніх дітей, якщо перебувають на їхньому утриманні та не працюють.

Також пенсіонерам-військовослужбовцям встановлюється надбавка в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Допомога від ООН

ООН надає спеціальну доплату для інвалідів із дитинства й дітей із інвалідністю в межах своєї Всесвітньої продовольчої програми. Громадяни можуть отримати доплату, якщо їхня щомісячна пенсія становить менше ніж 3250 грн і вони не отримують інших державних соціальних виплат або не перебувають на окупованій території України. Розмір доплати визначається як різниця між 3250 грн і сумою пенсії.

У січні минулого року Кабінет міністрів прийняв постанову № 79 «Деякі питання призначення і виплати щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної̈ цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною». Нагадаємо, хто має право на виплату за особливі заслуги перед Батьківщиною.

]]>
<![CDATA[Британія, США та Канада запровадили додаткові санкції проти Ірану після нападу на Ізраїль]]> https://zn.ua/ukr/WORLD/britanija-ssha-ta-kanada-zaprovadili-dodatkovi-sanktsiji-proti-iranu-pislja-napadu-na-izrajil.html Fri, 26 Apr 2024 07:45:00 +0300 Світ Велика Британія, США й Канада оголосили про нові санкції проти Ірану після його нападу на Ізраїль на початку цього місяця, повідомляє Politico.

[see_also ids="592971"]

Міністерство закордонних справ Великої Британії заявило в четвер, 25 квітня, що санкції спрямовані проти індустрії безпілотників і ракетної промисловості Тегерана, а також проти осіб і компаній, "тісно пов'язаних" з виробництвом БПЛА в Ірані.

Двом особам буде заборонено в'їзд до Британії і заморожено їхні активи, також під санкції потрапили чотири компанії.

Міністерство фінансів США оголосило про запровадження санкцій проти понад десятка юридичних, фізичних осіб та суден, які відігравали центральну роль у сприянні та фінансуванні таємного продажу іранських безпілотних літальних апаратів.

"Сьогодні Велика Британія й наші партнери надіслали чіткий сигнал - ми притягнемо до відповідальності винних у дестабілізаційній поведінці Ірану", -  заявив британський міністр закордонних справ Девід Кемерон.

Уряд Британії також планує розширити торговельні санкції проти Ірану, заборонивши експорт компонентів, що використовуються у виробництві безпілотників і ракет.

Минулого тижня Велика Британія й США запровадили санкції проти Ірану, знову ж таки, здебільшого пов'язані з виробництвом безпілотників. Санкції не спрямовані на прибуткову нафтову промисловість Тегерана.

[see_also ids="592985"]

Іран помстився за загибель своїх генералів під час удару по консульству в Сирії, зробивши це не руками маріонеток — хуситів, сирійців чи бойовиків “Хезболли”, а атакувавши Ізраїльську державу безпілотниками й ракетами безпосередньо зі своєї території. Про те, що буде далі, — в статті Олексія ЇжакаІран атакував ракетами Ізраїль. Чи розпочнеться на Близькому Сході нова війна?”.

]]>
<![CDATA[Росіяни захопили населений пункт та просунулися ще у двох, розширюючи зону прориву в районі Очеретиного: карта]]> https://zn.ua/ukr/war/rosijani-zakhopili-naselenij-punkt-ta-prosunulisja-shche-u-dvokh-rozshirjujuchi-zonu-prorivu-v-rajoni-ocheretinoho-karta.html Fri, 26 Apr 2024 07:44:38 +0300 Війна На авдіївському напрямку росіяни в зоні свого прориву в районі Очеретиного захопили Новобахмутівку та просунулися в центр села Соловйове (на північний захід від Авдіївки). Про це Американський Інститут вивчення війни ISW повідомив у черговому своєму звіті, посилаючись на щойно опубліковані геолокаційні кадри.

Дослідники кажуть, що таким чином російські війська стабілізували свій невеликий виступ на північний захід від Авдіївки та можуть досягти подальших тактичних успіхів, які змусять українські сили відійти на захід від Авдіївки до чергової лінії оборони.

[see_also ids="592996"]

Деякі російські джерела стверджували, що 25 квітня російські війська захопили все Соловйове і в ніч з 24 на 25 квітня просунулися на глибину до двох кілометрів у східній частині Новокалинового (на північний захід від Авдіївки).

Український інформаційний ресурс DeepState також констатував, що росіяни мали просуваня по обидва боки від Очеретиного, на півдні - у Соловйовому та південніше Новобахмутівки, на півночі – у Новокалиновому. Ця ситуація була відображена й на інтерактивній карті, яку аналітики DeepState оновили сьогодні, 26 квітня, близько першої години ночі.

очеретине26.04.jpg (45 KB)

«В Очеретиному ситуація не покращилася. Ворог контролює більшу частину села. У Новокалиновому все доволі важко», - оцінює ситуацію в районі очеретинського виступу український військовий журналіст Богдан Мирошников і виходить на тривожне узагальнення: «Донецький фронт почуває себе погано, дуже погано».

При цьому оглядач зауважує, що росіянам їхній виступ може вийти боком: «Ворог насправді робить велику помилку, маючи такий потенціал, як зараз, йти якомога далі вперед без забезпечення флангів». Питання лише у тому чи мають ЗСУ ресурси для того, щоб скористатися цією помилкою і вдарити у фланг загарбникам. Крім того, виходячи з того, що вони роблять у Соловьйовому, Новобахмутівці та Новокалиновому фланги свої загарбники не кидають напризволяще.

[see_also ids="593001"]

ISW припускає, що російські війська можуть розширити свій виступ на північний захід від Авдіївки та просунутися далі на захід від Очеретиного, що ускладнить утримання позицій на лінії Бердичі-Семенівка-Уманське українським силам. Відтак українське командування може відвести українські сили далі на захід, якщо визнає, що тактичні досягнення Росії в цьому районі надто загрожують нинішнім українським позиціям.

Однак дослідники вважають, що ці успіхи агресора навряд чи переростуть у значне у стратегічному плані проникнення, не кажучи вже про те, щоб спричинити крах української оборони на захід від Авдіївки.

Раніше повідомлялося, що у район селища Очеретине росіяни перекинули додаткові сили - 55-ту окрему мотострілецьку бригаду, щоб прорвати оборону ЗСУ на напрямку  Новобахмутівка-Очеретине.

]]>
<![CDATA[Лазарева субота: традиції свята]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/lazareva-subota-traditsiji-svjata.html Fri, 26 Apr 2024 07:30:00 +0300 Україна 27 квітня християни східного обряду відзначають Лазареву суботу. Це свято не має фіксованої дати, його святкують за вісім днів до Світлого Воскресіння Христового. У Лазареву суботу віряни згадують одне з останніх див, здійснених Спасителем перед стратою.

Що потрібно робити у Лазареву суботу

На свято віряни відвідують богослужіння у церкві. Священники змінюють свої традиційні чорні шати на святкові. Якщо немає можливості відвідати храм, можна помолитися вдома.

[see_also ids="588250"]

Під час молитви віряни просять Спасителя про захист та заступництво, а також про зцілення близьких від духовних і тілесних страждань.

Також ввечері традиційно ламають гілочки верби, які наступного дня освячують у церкві. Із цього приводу існує приказка «Святий Лазар за вербою лазив».

В цей час триває Великий піст, але деякі обмеження у їжі у Лазареву суботу пом'якшуються. Зокрема, можна їсти рибу, ікру та страви з олією. Також дозволяється пити вино.

Молитва у Лазареву суботу

Господи Ісусе, Спаситель душ наших! Щедрості Твої та милості даруй нам, рабам Твоїм грішним. Ти, що воскресив Лазаря, що дарував кожному віру в спасіння і безсмертя, не відверни погляду свого від тих, хто молить Тебе. Даруй нам зцілення від недуг, що терзають тіло і душу, допоможи не відвернутися від віри і не піти стопами невіруючих у Тебе. Возносимо Тобі молитви праведні і віруємо в Царство Небесне. Амінь.

]]>
<![CDATA[Ван І попередив Блінкена про наростання "негативних факторів" у відносинах США з Китаєм]]> https://zn.ua/ukr/china/van-i-poperediv-blinkena-pro-narostannja-nehativnikh-faktoriv-u-vidnosinakh-ssha-z-kitajem.html Fri, 26 Apr 2024 07:16:41 +0300 Китай Державний секретар США Ентоні Блінкен зустрівся з міністром закордонних справ Китаю Ван І в Пекіні в п'ятницю, 26 квітня, щоб обговорити низку складних питань, включаючи поглиблення напруженості через підтримку Пекіном Росії у війні проти України. Про це повідомляє Reuters.

[see_also ids="593141"]

Блінкен має провести з Ваном кілька годин на закритих зустрічах, обидві країни намагаються підтримувати прогрес у відносинах, попри широкий і складний порядок денний.

Під час першої сесії Ван сказав Блінкену, що "великий корабель" китайсько-американських відносин стабілізувався, "але негативні фактори у відносинах все ще наростають".

"І відносини зіштовхуються з різного роду підривами. Законні права Китаю на розвиток були необґрунтовано придушені, і наші основні інтереси зіштовхуються з викликами", - сказав він.

Блінкен відповів, що "активна дипломатія" необхідна для просування порядку денного, визначеного президентом США Джо Байденом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час їхньої зустрічі в Сан-Франциско в листопаді минулого року.

[see_also ids="593205"]

"На нашу думку, немає заміни прямій дипломатії", - сказав Блінкен.

За словами держсекретаря США, він хоче переконатися, що сторони максимально чітко розуміють, у яких сферах є розбіжності, принаймні, щоб уникнути непорозумінь та прорахунків.

Представники Державного департаменту США напередодні серії зустрічей дали зрозуміти, що підтримка Китаєм Росії буде активно обговорюватися, заявивши, що Вашингтон готовий вжити заходів проти китайських компаній, які допомагають РФ переоснащувати і поповнювати свою військову машину.

Як відомо, Москва та Пекін значно зблизилися після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Китай, попри заяви про “нейтральність”, не засудив Росію за війну, ставши дипломатичною та економічною опорою для РФ.

Штати наголосили, що підтримка Пекіном Росії може зашкодити ширшим відносинам між Китаєм і США, навіть попри те, що зв'язки певною мірою стабілізувалися.

Китайські офіційні особи та державні ЗМІ ставлять під сумнів ступінь можливого прогресу у відносинах двох країн на кількох фронтах, а в редакційній статті газети China Daily йдеться про те, що обидві сторони "здебільшого говорили одна повз одну".

"Щодо конфлікту в Україні, світ чітко бачить, що українське питання не є питанням між Китаєм і США; і американська сторона не повинна перетворювати його на таке", - йдеться в статті.

Блінкен, ймовірно, зустрінеться з лідером Китаю Сі Цзіньпіном перед поверненням до Вашингтона, хоча жодна зі сторін ще не підтвердила цю зустріч. Він також зустрінеться з міністром громадської безпеки Китаю Ван Сяохуном.

[see_also ids="593275"]

Попри активізацію контактів на високому рівні та розширення робочих груп, які займаються такими питаннями, як посилення військової комунікації та глобальна торгівля, напруженість між США та Китаєм зберігається. Зокрема, відносини Китаю з РФ, Тайвань і спірні води Південно-Китайського моря залишаються гарячими точками. 

]]>
<![CDATA[Середньомісячний сукупний дохід сім’ї: що в нього не враховується]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/serednomisjachnij-sukupnij-dokhid-simji-shcho-v-noho-ne-vrakhovujetsja.html Fri, 26 Apr 2024 07:00:00 +0300 Економіка Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Вони мають право на допомогу від держави.

Для окремих категорій ВПО, при вирішенні питання про продовження виплат береться до уваги середньомісячний сукупний дохід сім'ї. Також він впливає на призначення  інших соціальних виплат.

[see_also ids="592012"]

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, що не слід враховувати до середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Що не враховують в середньомісячний сукупний дохід сім’ї

Відповідно до пп. 5-8 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї до середньомісячного сукупного доходу не враховуються такі доходи:

Наступні соціальні виплати:

  • частина допомоги при народженні дитини, виплата якої проводиться одноразово (тобто 10 320 грн.); частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої проводиться одноразово (тобто 10 320 грн.); одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня» (30 280 грн - у 2024 р.);
  • державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
  • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
  • тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, «Дитина не одна»;
  • компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися у період дії воєнного стану;
  • компенсація послуги «Муніципальна няня»;
  • державна соціальна допомога, яка виплачується з надбавкою на догляд: за дитиною з інвалідністю підгрупи А; за особою з інвалідністю з дитинства I групи підгрупи А.

Також не входять:

  • державна соціальна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід (наприклад, допомога одиноким батькам, малозабезпеченим сім'ям тощо);
  • житлова субсидія;
  • суми сплачених особою аліментів (за умови документального підтвердження фактичної сплати);
  • суми отриманих аліментів;
  • спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб;
  • оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, яких залучають до роботи у цих комісіях;
  • допомога громадських та благодійних організацій;
  • допомога на поховання;
  • матеріальна допомога дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім’ям, а також сім’ям, у яких проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, яка виплачується за рахунок коштів місцевих бюджетів;
  • допомога, компенсація, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, є одноразовою та отримана протягом одного календарного року (наприклад, матеріальна допомога працівнику з місця роботи);
  • вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості самостійно придбаних технічних засобів реабілітації, вартість отриманих дитячих новорічних подарунків;
  • суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, завданої здоров’ю працівника під час виконання ним своїх трудових обов’язків;
  • одноразова натуральна допомога «Пакунок малюка»;
  • допомога, отримана в межах реалізації соціальної благодійної програми з відновлення добробуту мешканців і розвитку територіальних громад Донецької та Луганської областей;
  • доходи від розміщення депозитів;
  • суми, які виплачуються з державного чи місцевого бюджету на придбання житла;
  • кошти, отримані від продажу житла, що було єдиним житловим приміщенням у власності особи, у разі купівлі іншого житла протягом 6 місяців після здійснення такого продажу;
  • допомога на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї.

Також не враховується допомога на проживання ВПО.

Виняток: вона враховується при призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі:

  • якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка є особою з числа ВПО і не працює або не сплатила/за неї не сплачено ЄСВ протягом періоду, за який враховуються доходи;
  • якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як ВПО і не працює або не сплатила/за неї не сплачено ЄСВ і яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

Тож більшість соціальних та компенсаційних виплат до сукупного доходу сім'ї не включаються.

Особи, які постраждали внаслідок нещасного випадку на виробництві, мають право на одноразову грошову допомогу. Нагадаємо, який її розмір у 2024 році.

]]>
<![CDATA[Паспорт за кордоном: чи може його отримати 17-річний юнак]]> https://zn.ua/ukr/war/pasport-za-kordonom-chi-mozhe-joho-otrimati-17-richnij-junak.html Fri, 26 Apr 2024 06:00:00 +0300 Війна Як і повідомляло ZN.UA, у міністерстві закордонних справ (МЗС) наказали всім керівникам дипломатичних установ України тимчасово припинити надання консульських послуг для військовозобов'язаних чоловіків від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном. Ця заборона почала діяти з 23 квітня.

[see_also ids="593107"]

Адвокатка Марина Бекало розповіла, чи може 17-річний отримати закордонний паспорт в іншій країні.

За ч. 3 ст.4  Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», до призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

«Тобто, з 17 до 18 років юнак буде допризовного віку. Та, якби він  був в Україні, його б заклад освіти (школа/коледж) направила в ТЦК СП для приписки до призовної комісії ТЦК СП за місцем проживання. Якщо він не приписується в 17 років, нічого страшного. Це не є перешкодою в отриманні ним консульських послуг за кордоном, в тому числі й отримання паспортного документу для виїзду за кордон», – розповіла вона.

 Обмеження передбачені  Законом України №3633-IX від 11.04.2024 встановлені для чоловіків в віці від 18-60 років, у разі відсутності у них військово-облікового документу. Отже, така особа може спокійно отримати закордонний паспорт в 17 років, в консульстві (посольстві) України за кордоном або в ДП «Документ»,  який буде діяти 10 років.

Нагадаємо, які консульські послуги є найпопулярнішими у українців та які обмеження діють зараз.

]]>
<![CDATA[Необхідний пристрій: як правильно обрати павербанк]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/neobkhidnij-pristrij-jak-pravilno-obrati-paverbank.html Fri, 26 Apr 2024 05:30:00 +0300 Україна Через війну, яку розпочала Росія, в Україні тривають бойові дії. Ракетні удари ворога пошкоджують об'єкти критичної інфраструктури та житлові будинки. Українцям необхідно заздалегідь підготуватися до відключень світла та подбати про додаткові джерела живлення.

Зокрема, потрібно мати павербанк, що заряджати гаджети. Видання NV розповіло, як обрати павербанк.

[see_also ids="592474"]

На що треба звернути увагу при виборі павербанка

При купівлі павербанка важливо керуватися такими критеріями:

  • Ємність батареї – саме вона визначає як часто ви можете заряджати свій смартфон, планшет або ноутбук. Ємність акумулятора вимірюється в міліампер-годинах (мАг), і більшість гаджетів мають ємність 10000−15000 мАг. Тому краще обирати павербанк з подвоєною ємністю. Це гарантує щонайменше дві повні зарядки гаджетів.
  • Сумісність – якщо за допомогою павербанку планується заряджати не один пристрій, то важливо, щоб блок живлення мав декілька USB-портів для одночасного підключення кількох гаджетів. Наприклад, деякі павербанки мають стандартні порти USB, інші мають USB Type-C. Але незалежно від типу порту, який потрібен, важливо брати до уваги напругу та діапазон струму, інакше це може пошкодити пристрої та вплинути на їх роботу.
  • Вага та розмір – якщо павербанк має бути портативним, то слід обирати компактну модель. Легкі моделі простіше поміщаються в кишені або сумці, не додаючи великого об'єму.
  • Перевірити відгуки – технічні характеристики є важливими для павербанка, але реальні відгуки користувачів можуть надати уявлення про фактичну продуктивність і надійність пристрою.

Раніше ми писали, як можна зарядити смартфон, коли немає світла.

]]>
<![CDATA[Допомога ВПО: чи можна звернутися за виплатою у травні]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/dopomoha-vpo-chi-mozhna-zvernutisja-za-viplatoju-u-travni.html Fri, 26 Apr 2024 05:00:00 +0300 Економіка Війна, яку розпочала Росія, змусила багатьох українців виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Вони мають право на грошову допомогу від держави. Цього року перелік категорій осіб, які можуть отримати виплату, та порядок її призначення суттєво змінилися.

[see_also ids="590336"]

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, чи можна звернутися за продовженням виплат у травні.

Відповідно до абз. 4 п. 1 Постанови Кабміну від 26 січня 2024 р. № 94, допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають на неї право та звернулися за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому - квітні 2024 р., призначається і виплачується починаючи з 1 березня 2024 року.

Це означає, що у разі, якщо ВПО звернулася за продовженням виплат у період березень-квітень 2024 р., то призначення виплат відбудеться з 1 березня.

Відповідно до абз. 5 п. 2 Порядку надання допомоги на проживання ВПО, допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення. Це означає, що у разі, якщо ВПО звернеться за призначенням виплат у якомусь місяці, то виплати будуть призначені з цього місяця. Якщо звернеться у травні, то з травня, якщо у червні, то з червня тощо.

Таким чином, варто зробити висновок, що строк не є присічним. Звернутися за продовженням виплат можна не лише протягом березня-квітня, але для того, щоб отримати виплати з 1 березня, так би мовити «пільгово», потрібно встигнути подати заяву до кінця квітня.

Варто зазначити, що окремі підстави для продовження виплат за своєю природою загалом пов’язані із настанням певної події:

  •  настанням 30-го тижня вагітності;
  •  переміщенням (прибуттям) дитини без супроводу;
  • втратою працездатності;
  • призначенням пенсії за досягненням пенсійного віку;
  •  отриманням акту огляду МСЕК про встановлення інвалідності тощо.

22 березня 2024 р. урядом було затверджено чергові зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО. Ці зміни суттєво розширюють категорії ВПО, які можуть претендувати на продовження виплат на ще один шестимісячний період. Нагадаємо, кому з ВПО з 1 березня допомогу на проживання продовжили ще на шість місяців автоматично, тобто без додаткового звернення.

]]>
<![CDATA[Росіяни активно обстрілювали Сумщину із застосуванням безпілотників різних типів  – ОВА]]> https://zn.ua/ukr/war/rosijani-aktivno-obstriljuvali-sumshchinu-iz-zastosuvannjam-bezpilotnikiv-riznikh-tipiv-ova.html Fri, 26 Apr 2024 04:35:41 +0300 Війна Вчора, 25 квітня, станом на 21.00 росіяни 47 разів обстріляли Сумську область. Тут було зафіксовано 188 вибухів. Обстріляно було 12 громад Сумщини. Сумська обласна військова адміністрація повідомила у Telegram, яких саме ударів зазнали громади регіону.

▪ Краснопільська громада: ворог бив з мінометів (18 вибухів), артилерії (4 вибухи), скинув  з БпЛА 5 гранат та здійснив 5 атак FPV дронами.

▪ Середино-Будська громада: здійснено обстріл з мінометів (7 вибухів), ствольної артилерії (10 вибухів), атаку 2-х ворожих FPV дронів та скидання з БпЛА  3-х вибухових пристроїв.

▪ Зноб-Новгородська громада: росіяни вдарили зі ствольної артилерії (5 вибухів) та мінометів (7 вибухів).

▪ Новослобідська громада: ворог скинув 7 мін.

▪ Білопільська громада: зафіксовано обстріли з мінометів (19 вибухів), гранатомету (25 вибухів), скидання двох гранат з ворожого БпЛА та атаку FPV-дрона.

[see_also ids="593270"]

▪ Миропільська громада: здійснено обстріли з мінометів (5 вибухів) та РСЗВ (4 вибухи).

▪ Великописарівська громада: були обстріли зі ствольної артилерії (2 вибухи), гранатометів (12 вибухів), мінометів (8 вибухів), скидання 8 гранат з БпЛА.

▪ Шалигинська громада: росіяни вдарили зі ствольної артилерії (20 вибухів).

▪ Есманьська громада: були обстріли зі ствольної артилерії (4 вибухи) та мінометів (11 вибухів).

▪ Юнаківська громада: зафіксовано влучання FPV-дрона, скидання 6 гранат з БПлА та артобстріл (4 вибухи).

▪ Ворожбянська громада: з території РФ здійснено атаку FPV дроном.

Позатим росіяни завдали авіаудару Сумській громаді, застосувавши керовану авіабомбу.

Раніше повідомлялося, що вчора, 25 квітня, вдарили керованими авіабомбами по інфраструктурі міста Суми.

]]>
<![CDATA[Лазарева субота: заборони та народні прикмети]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/lazareva-subota-zaboroni-ta-narodni-prikmeti.html Fri, 26 Apr 2024 04:30:00 +0300 Україна 27 квітня християни східного обряду відзначають Лазареву субота. Це свято присвячене останньому чуду, яке Христос здійснив перед розп'яттям.

Що не можна робити у Лазареву суботу

У давнину в цей день діяли певні заборони. Так, не можна було важко працювати фізично, прибирати, прати, в'язати, шити вишивати.

[see_also ids="588623"]

На свято заборонялося поминати померлих родичів та ходити на кладовище.

В цей день не можна лаятися, конфліктувати, пліткувати, лихословити.

Лазарева субота припадає на Великий піст, тому на свято не можна їсти м'ясні та молочні продукти, а також заборонялося пити алкоголь.

Цього дня також не можна влаштовувати гучні гуляння.

Народні прикмети

Наші пращури вірили у такі прикмети:

  • Якщо на вербі багато сережок, рік буде радісним і щасливим, а врожай — щедрим.
  • Якщо у Лазареву суботу дівчина приміряє весільну сукню, то вона вийде заміж до наступного Великодня.
  • Змії, ящірки та інші холоднокровні покидають свої нори і гнізда – слід чекати теплої погоди.
  • Якщо в цей день освятити насіння (обов'язково горох) у храмі, тоді воно рано зійде і буде добрий урожай.
]]>
<![CDATA[Біологічна загроза: як від неї захиститися]]> https://zn.ua/ukr/practical-tips/biolohichna-zahroza-jak-vid-neji-zakhistitisja.html Fri, 26 Apr 2024 04:00:00 +0300 Практичні поради Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні тривають бойові дії, а ракетні удари ворога пошкоджують об'єкти критичної інфраструктури та житлові будинки. Окупанти нехтують всіма конвенціями та правилами ведення війни, тому українці мають бути готовими до будь-якого розвитку подій. Фахівці центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як діяти у випадку біологічної загрози.

Що таке біологічна загроза

Біологічна загроза напряму пов'язана з використанням біологічної зброї.

[see_also ids="589356"]

«Біологічна зброя – це зброя масового ураження, в основі дії якої лежать патогенні мікроорганізми – бактерії, гриби та їхні спори, найпростіші мікроорганізми, віруси»

При цьому бактеріальні токсини викликають швидкий розвиток симптомів і можуть бути смертоносними.

Чим відрізняється біологічна зброя від хімічної

Біологічну зброю часто порівнюють з хімічною, а тому і засоби захисту від неї аналогічні. Втім, є кілька принципово важливих відмінностей:

  • Інкубаційний період. Зазвичай він триває дні і навіть тижні, протягом яких не помітні жодні симптоми ураження, але в деяких випадках людина, що потрапила під дію біологічної зброї, може бути переносником захворювання.
  • Заразність. Чимало збудників хвороб здатні передаватися від однієї особи до іншої. Тобто, на відміну від хімічної зброї, яка уражає тільки там, де її застосували, біологічну можуть поширювати живі люди – в інші міста, країни і навіть континенти, спричиняючи епідемії.

У ЦГЗ пояснили, що попри те, що розвиток медицини дозволяє ефективно боротись із багатьма недугами, слід пам'ятати, що в біолабораторії можна створити бойові штами мікроорганізмів, генетично модифікувати їх так, щоб зробити бактерію чи вірус в рази патогеннішим, а хворобу – смертельнішою, надати їй резистентності до відомих антибіотиків.

Також хвороби можуть викликати віруси, з якими боротись складніше, зокрема й тому, що антибіотики в їх випадку не ефективні.

[see_also ids="588324"]

Як розпізнати ознаки застосування біологічної зброї

До ознак застосування біологічної зброї належать:

  • нехарактерно слабкі, глухі вибухи боєприпасів, що супроводжувалися появою диму (туману) або крапель рідини на предметах у місці ураження, поява в повітрі хмари за шляхом пересування літаків, БПЛА.
  • одночасна масова загибель тварин, гризунів.
  • поява неприродно великої кількості комах чи гризунів, особливо в нехарактерних місцях, наприклад, бліх чи кліщів на асфальті.
  • підозрілі предмети, наприклад, отримання листів з якимись гранулами чи порошком. Якщо таке сталося, не можна чіпати конверт й слід негайно повідомити у поліцію.

Чи можна підготуватись до надзвичайної ситуації біологічного характеру

Для цього необхідно:

  • підготувати тривожну валізу
  • підготувати запас ліків
  • зробити вдома запас їжі та води на тиждень чи кілька днів
  • запастись респіраторами класу ffp3 для захисту органів дихання

[see_also ids="588719"]

Що робити під час застосування ворогом біологічної зброї

У випадку, коли розпилення біологічної зброї відбувається на вулиці, слід негайно перейти до укриття чи приміщення.

Якщо загрозу виявлено в приміщенні, треба терміново його покинути.

Якщо на вас могла потрапити небезпечна речовина, слід зняти верхній шар речей та прийняти душ з милом.

Необхідно контролювати самопочуття та стан здоров'я рідних і близьких.

«Під час використання біологічної зброї характерною є масова одночасна поява симптомів захворювань, наприклад, лихоманки, болю у м'язах, висипання, нудоти, блювоти, ран на шкірі, кашлю, утруднення дихання», – пояснили фахівці.

Також слід мати поруч засоби зв'язку, щоб бути поінформованим про подальші кроки, евакуацію чи карантин. 

Раніше ми писали, коли та як потрібно починати йодопрофілактику при радіаційній аварії.

]]>
<![CDATA[Трамп планує застосовувати санкції до країн, які відмовляються від долара]]> https://zn.ua/ukr/usa/tramp-planuje-zastosovuvati-sanktsiji-do-krajin-jaki-vidmovljajutsja-vid-dolara.html Fri, 26 Apr 2024 03:31:33 +0300 США Економічні радники колишнього президента США Дональда Трампа розглядають способи активно перешкоджати країнам, які планують відійти від використання долара, пише Bloomberg із посиланням на джерела.

Зокрема, йдеться про штрафні санкції для союзників або супротивників, які шукають активних способів брати участь у двосторонній торгівлі в інших валютах: це і експортний контроль, і збори за маніпулювання валютою, зазначили співрозмовники видання.

Як відомо, критичні заяви щодо домінування долара у світовій фінансовій системі почали ширитися у 2022 році. США ввели санкції проти Росії за її вторгнення в Україну, а російський центральний банк та урядовці, у свою чергу, обмежили доступ до долара.

Цього тижня президент Джо Байден підписав закон, який надає йому нові повноваження конфіскувати активи в російських доларах для допомоги у відбудові України. Так зване положення про REPO було додане до пакету національної безпеки для допомоги Києву та іншим союзникам США. Цей захід викликав занепокоєння багатьох законодавців-республіканців, які побоюються, що це підірве роль долара США у світовій фінансовій системі.

Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка, разом відомі як країни БРІКС, обговорили дедоларизацію на саміті минулого серпня. Ця група набуває глобального впливу після того, як цього року запросила долучитися ключові нафтовидобувні країни: Саудівську Аравію, Об’єднані Арабські Емірати та інші.

Зараз Саудівська Аравія та ОАЕ прив’язують свої валюти до долара.

Економічні радники Трампа та його кампанії говорять про націлювання саме на ці зусилля БРІКС під час можливого другого терміну експрезидента. Як публічно, так і приватно Трамп заявляв, що хоче, щоб долар залишався світовою резервною валютою.

[see_also ids="541947"]

«Я ненавиджу, коли країни відмовляються від долара. Я б не дозволив країнам відмовитися від долара, тому що коли ми втратимо цей стандарт, це буде схоже на програш у війні. Це буде ударом по нашій країні», — сказав Трамп в інтерв’ю CNBC 11 березня.

25 квітня Трамп зробив чергову заяву стосовно долара.

«З Байденом ви втратите долар як стандарт. Це буде все одно, що програти найбільшу війну, яку ми коли-небудь програвали», — сказав він, звинувативши чинного президента в незадовільній політиці відносно долара.

]]>
<![CDATA[Перший візит після "переобрання": Путін планує у травні поїхати до Китаю]]> https://zn.ua/ukr/china/pershij-vizit-pislja-pereobrannja-putin-planuje-u-travni-pojikhati-do-kitaju.html Fri, 26 Apr 2024 03:17:23 +0300 Китай Російський автократ Владімір Путін на з'їзді Російського союзу промисловців і підприємців заявив, що у травні має намір відвідати Китай. Про це повідомляє  "Интерфакс".

Один з учасників з'їзду під час виступу згадав про майбутній візит Путіна до Пекіна, після чого попросив його під час цієї поїздки передати голові КНР Сі Цзіньпіну книжку Миколи Чернишевського "Що робити?". Він зауважив, що цю книжку видали 1953 року, а в бібліотеку вона потрапила 15 червня, про що свідчить печатка на одній зі сторінок.

"Це день народження і рік народження Сі Цзіньпіна. Це його улюблений автор і улюблена книга", – додав він.

"У мене планується візит у травні, я обов'язково візьму з собою і передам нашому другові цю книгу", – відповів Путін.

[see_also ids="593205"]

Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Берліну 25 квітня назвав Китаю умову для добрих відносин із Заходом – припинення підтримки Росії в її війні з Україною. Він додав, що допомога Пекіна є життєво важливою для військових зусиль Москви – Китай підтримує російську військову економіку, надаючи високотехнологічні продукти.

 

]]>
<![CDATA[Існує низка варіантів вирішення проблеми із замороженими російськими активами, — Міністерка фінансів США]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/isnuje-nizka-variantiv-virishennja-problem-iz-zamorozhenimi-rosijskimi-aktivami-ministerka-finansiv-ssha.html Fri, 26 Apr 2024 03:01:00 +0300 Економіка Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила в четвер, що прямий арешт російських активів є виправданим, але є лише однією з можливостей, пише Reuters.

За її словами,  активи можуть також служити заставою для запозичень на ринку, щоб допомогти Україні.

«Це варіант, який обговорювався. Лідери попросили нас надати їм низку варіантів», — сказала Єллен в інтерв’ю виданню, відповідаючи на запитання, чи є основним варіантом перенесення відсотків на ці активи для випуску облігацій або позик для України.

[see_also ids="592239"]

Єллен заявила, що Вашингтон, як і раніше, переконаний, що повна конфіскація російських активів є виправданою з точки зору міжнародного права, але додала, що інші підходи, ймовірно, будуть більш прийнятними для деяких партнерів по G7, які досі мають сумніви щодо певних факторів стримування.

За її словами, європейці зробили дуже конструктивний крок: більшість російських активів, які зберігаються в Бельгії тепер конвертовано в готівку, і Euroclear отримує відсотки з цих активів.

«Європейський Союз погодився відокремити ці інтереси та, по суті, рухатися вперед. Це підхід, який може бути широко підтриманий країнами, які стурбовані конфіскацією активів... є ціла низка варіантів», — наголосила вона.

Цей підхід, за її словами,  є одним з декількох варіантів, які обговорюються країнами «Великої сімки» напередодні саміту лідерів у червні.

[see_also ids="593126"]

Вже наприкінці травня міністри фінансів країн-членів G7 повернуться до цього питання на зустрічі, щоб розробити консенсусну пропозицію для представлення її лідерам на червневому саміті.

Пропозиція США щодо використання майбутніх відсотків від заморожених російських активів на суму близько 300 мільярдів доларів для допомоги Україні замість їх конфіскації набирає популярність серед країн G7.

Як повідомлялось, на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну США та союзники негайно заморозили 300 мільярдів доларів російських активів за кордоном. Ці гроші досі залишаються невикористаними. Більшість з них знаходяться у країнах ЄС, а приблизно п'ять мільярдів доларів — у США.

Детальніше про те, скільки є доходів від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідала Тетяна Хутор у статті “Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?”.

]]>