Закарпаття передвиборне

Поділитися
Зміни до виборчого законодавства, завдяки яким до місцевих виборів допущено всі партії, незалежно...

Зміни до виборчого законодавства, завдяки яким до місцевих виборів допущено всі партії, незалежно від дати реєстрації, найвідчутніше позначаться на Закарпатті, де немає різкого політичного розшарування, порівняно з сусідніми областями. Нагадаємо, що в першому турі президентських виборів Закарпаття стало єдиним на Західній Україні регіоном, у якому перше місце посів В.Янукович. Розпорошеність електорату між «демократичними» силами, що 17 січня вивела на Закарпатті в лідери нинішнього президента, центральна влада знову вирішила використати в боротьбі з головною опозиціонеркою. Завдяки цьому місцеві регіонали мають усі шанси повторити свій успіх і 31 жовтня. По-перше, хвиля довіри до влади хоч і пішла на спад, проте поки що не сягнула критичних для ПР значень. По-друге, регіонали встановили по області свою вертикаль влади, яка може якщо не впливати на ситуацію, то принаймні контролювати її. Використовувати адмінресурс губернатор О.Ледида поки що не навчився (контроль над облрадою так і не здобуто), втім, для перемоги на місцевих виборах він йому особливо й не знадобиться. Впродовж останніх років на Закарпатті вже зцементувалося ядро симпатиків В.Януковича, які голосуватимуть за його місцевих представників, не особливо зважаючи на їхні імена та біографії. А до них додалися й симпатики влади в цілому, яких на Закарпатті традиційно чимало. Неприйняття суспільством методів роботи нинішньої владної команди, як це було з її попередниками, поки що немає, сам О.Ледида хоч і не демонструє якихось успіхів у роботі, проте не демонструє і явно одіозних учинків. Виняток — спроба не допустити до виборів сільського голову Баранинців П.Чучку (про що «ДТ» розповідало в номері за 7 серпня). Губернатор таки не втримався від спокуси звести особисті порахунки з давнім опонентом.

А що ж опозиція? Для закарпатського електорату 31 жовтня вона асоціюватиметься насамперед із «Батьківщиною» Ю.Тимошенко. Пригадується, після виборів 2006 р. більшість депутатів, котрі пройшли в обласну раду за списками БЮТ, стараннями В.Балоги відійшли від «материнського лона», створили окрему фракцію і ввійшли в коаліцію з «Нашою Україною» та Партією регіонів («ДТ» неодноразово розповідало про це на своїх сторінках). Цього разу таких проколів команда Леді Ю, звісно, не допустить, однак позбутися традиційних вад їй теж поки що не вдається. Уже котру виборчу кампанію електоральні показники «Батьківщини» на Закарпатті досягаються завдяки особистій харизмі її лідерки. Місцева команда діє мляво й невиразно, а відтак отримує завжди нижчий результат, ніж могла б. Керівник обласної організації, народний депутат О.Кеменяш ніяк не спроможеться змінити стиль роботи й перетворитися на публічного і активного політика. Резервів на Закарпатті у «Батьківщини» набагато більше, ніж у Партії регіонів, проте активності перетворити їх на конкретні голоси виборців поки що немає. І навряд чи буде…

До двійки лідерів наближається «Сильна Україна» С.Тігіпка. У першому турі президентських виборів її лідер несподівано для багатьох посів на Закарпатті четверте місце. Оскільки його місцева команда перебувала у стадії формування, цей результат можна вважати феноменальним. Очевидно, головну роль у його досягненні зіграла загальноукраїнська активність С.Тігіпка та його, так би мовити, харизма, яка, як відомо, полонила не тільки закарпатців. Відтоді обласна організація «СУ» демонструє завидну активність, і якщо їй вистачить досвіду й мужності не перетворити свою партію на донора якоїсь іншої політичної сили під час підрахунку голосів, то вона цілком може розраховувати на Закарпатті на третє
місце.

Правда, цю сходинку на призовому п’єдесталі вже застовпив за собою «Єдиний центр». Однак його лідер останнім часом явно перебільшує власний імідж в очах виборців. Створений на адміністративних засадах під час перебування В.Балоги в президентському секретаріаті, «ЄЦ» після останніх виборів найчастіше згадувався у ЗМІ через заяви його активістів про вихід із партії та пошук більш надійного даху (цей процес, до речі, не оминув і Закарпаття). А з колишнього потужного адмінресурсу в «ЄЦ» залишився лише вплив на Мукачеве. Природжена хитрість В.Балоги, яка підказала йому завчасно піти від В.Ющенка, щоб знайти своє місце при новій політичній конфігурації, цього разу не спрацювала. Останнім часом йому явно не ведеться. Відчайдушна спроба вскочити в останній вагон президентської кампанії і виступити на боці В.Януковича жодних дивідендів не принесла. Правляча коаліція поки що запросто обходиться без групи «ЄЦ», губернатор О.Ледида, якого В.Балога поблажливо назвав своїм учнем, іти на повідку у «вчителя» відмовився, спроба зайняти крісло міністра МНС зазнала краху… Мало того, що у «ЄЦ» немає загальноукраїнського лідера, який би викликав у виборця позитивні асоціації, — партія не демонструє навіть чіткої позиції. Її керівник критикує президента, який «роз’єднує країну», а через тиждень претендує на крісло міністра МНС. Робить, здавалося б, відповідальні пропозиції про об’єднання всіх опозиційних сил на платформі «ЄЦ», і тут-таки, спохопившись, що навряд чи в такому разі можна розраховувати на якусь посаду, заявляє про свою неопозиційність і готовність підтримати реформи уряду. Через невизначеність та постійні хитання один із давніх опонентів В.Балоги назвав його Буридановим віслюком, який, потрапивши між дві копиці, не знав, до якої підступитися, і помер з голоду. Відчуття голоду лідерові «ЄЦ» навряд чи загрожує, Закарпаття для нього — останній оплот, тому він не шкодуватиме «гречки», аби отримати тут пристойний результат і довести, що його ще рано скидати на узбіччя. Однак якщо основні конкуренти поставлять у виборчі комісії надійних людей і не ловитимуть гав під час підрахунку бюлетенів, результатами виборів В.Балога буде гірко розчарований.

У загальних рисах зрозуміла передвиборна картина й стосовно майбутнього мера обласного центру Закарпаття. Найбільш реальний кандидат на перемогу — все той-таки С.Ратушняк. Дивовижно, але всі вибрики й дивацтва, які супроводжують нинішнього мера впродовж кожної каденції і стали вже невід’ємною частиною його іміджу, якщо й завдають шкоди його рейтингу, то дуже малої. Скидається, що інколи С.Ратушняк зумисне провокує скандали, аби публіка не нудьгувала. Ті кандидатури, котрі вже заявили про своє бажання поборотися за крісло градоначальника головного міста області (принаймні на сьогодні), серйозної конкуренції С.Ратушняку не складуть, усе йде до того, що екс-кандидат у президенти вп’яте поспіль переможе на виборах мера. При тому що з партійною пропискою він усе ще не визначився.

Офіційно передвиборна кампанія щойно стартувала, тому зміни електоральних настроїв, особливо на векторі «влада — опозиція», цілком реальні. Однак залежатимуть вони не так від активності політичних команд (хоча її теж не слід скидати з рахунків), як від економічної ситуації в країні. Рахунки за газ за новими тарифами, які виборці отримають після початку опалювального сезону, та викликане неврожаєм різке подорожчання продуктів діє ефективніше за будь-які рекламні ролики і білборди…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі