ВРЮ позбавили права вимагати із судів копії справ, за якими не завершено розгляд

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Конституційний суд України визнав неконституційним право Вищої ради юстиції вимагати із судів копії справ, розгляд яких не завершено, і порекомендував Верховній Раді привести у відповідність з цим рішенням статті закону "Про Вищу раду юстиції" та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідне рішення КС оприлюднив у вівторок, розглянувши конституційне подання 53-х народних депутатів, які просили визнати неконституційними низку положень закону про Вищу раду юстиції

"Визнати такими, що не відповідають Конституції положення частини 3 статті 25 закону України "Про Вищу раду юстиції", - говориться в рішенні суду.

Відповідно до ч.3 ст.25 ВРЮ для здійснення своїх повноважень може вимагати із судів копії судових справ, розгляд яких не завершено, крім тих, які проходять на закритому засіданні.

КС визнав, що зазначене положення закону фактично означає, що ВРЮ може перевіряти судові справи судів всіх рівнів до завершення їхнього розгляду, а також давати оцінку процесуальним діям суддів з розгляду конкретної судової справи, хоча такі повноваження не передбачені статтею 131 Конституції, і можуть здійснюватися тільки судами касаційної або апеляційної інстанції, тому Конституційний суд визнав, що вимагання Вищою радою юстиції будь-яких матеріалів судової справи тягне за собою наслідки - оцінку здійснених суддею процесуальних дій, а така оцінка, згідно з рішенням Конституційного суду, є втручанням у здійснення правосуддя і суперечить частинам 1,2 статті 126 частини 1 статті 129 Конституції України.

У зв'язку з цим КС також звернув увагу парламенту України на необхідність привести у відповідність з цим рішення положення частини 4 статті 25 закону про Вищу раду юстиції, частини 1 статті 188/32 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і зробити неможливим притягнення до відповідальності за неподання Вищій раді юстиції копії судових справ, розгляд яких не завершено. Також Верховна Рада має привести у відповідність з даним рішенням частину 1 статті 40 цього закону і таким чином заборонити Вищій раді юстиції вимагати матеріали судових справ, розгляд яких не завершено.

Разом з тим, Конституційний суд України визнав конституційним положення частини 1,2 статті 25, а також частини 3 статті 27 і частини 2 статті 32 закону України про Вищу раду юстиції, в яких мова йде про встановлення порядку оскарження актів Вищої ради юстиції виключно у Вищому адміністративному суді України, а також йдеться про визначення дій, які є порушенням суддею присяги.

Конституційний суд визнав, що правове регулювання підсудності зазначеної категорії справ не впливає на можливість оскарження в суді рішення дій Вищої ради юстиції та порядок судового розгляду Вищим адміністративним судом України як судом першої інстанції забезпечувати незалежність тих суддів, які повинні розглядати зазначені справи. Також КС визнав, що правовий статус судді передбачає як конституційно визначені гарантії незалежності та недоторканності суддів при здійсненні правосуддя так і правову відповідальність за невиконання своїх обов'язків.

53 народних депутати об
ґрунтовували свою необхідність звернення до Конституційного суду тим, що зазначені положення закону про Вищу раду юстиції порушують принцип розподілу влади, обмежують обсяг незалежності недоторканності суддів, а також право громадян на доступ до правосуддя.

Рішення КС України є обов'язковим до виконання на території України і не може бути оскаржено.

За матеріалами Інтерфакс-Україна

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі