Віталій Кличко: «Розділяти повноваження мера й голови адміністрації столиці — антиконституційно»

Поділитися
Після того, як прізвища Віталія Кличка не виявилося у виборчому списку «Нашої України», куди йому складав протекцію пан Балога, у таборі тих, хто приписував Кличкові нищівну політичну поразку, прихильників додалося...

Кличко, мабуть, єдиний, хто, зігравши роль зоряної ширми однієї з політичних сил на минулих парламентських виборах, затримався в статусі діючого політичного гравця. До того ж він от уже рік у складі колись популярного депутатського об’єднання «Демократичний Київ» перебуває в стійкій опозиції до столичного градоначальника.

За цей час, правда, Віталій устиг здивувати громадськість заявою про повернення на ринг. Що політична тусовка сприйняла неоднозначно. Хтось вважав такий крок важкоатлета повним політичним фіаско, а хтось повірив у його рожеву мрію про звання абсолютного чемпіона світу з братом на двох. Як, утім, і в те, що політику Кличко не залишить й мером Києва рано чи пізно стане.

Проте після того, як прізвища нашого героя не виявилося у виборчому списку «Нашої України», куди йому складав протекцію пан Балога, у таборі тих, хто приписував Кличкові нищівну політичну поразку, прихильників додалося. От із таким аж ніяк не благополучним настроєм ми й зустріли чемпіона, який прибув в Україну з благополучного Гамбурга.

— Як кажуть, Віталію, з поверненням вас додому — у кризу.

— Мало приємного в тому, що нині переживає країна. Зо два дні тому я був на найбільшому гала-форумі ЮНЕСКО, де з добродійною метою було зібрано
2 млн. 700 тис. євро. За вечір! І якщо там була бодай одна тисячна моя, то я дуже цим тішуся. Ці проблеми розв’язувати набагато приємніше, ніж ділити чиїсь повноваження.

— А от українській діаспорі в Нью-Йорку ви відмовили в підтримці? До речі, чи часто вас, такого багатого й знаменитого, обвинувачують у такій черствості?

— Один мій знайомий, дивлячись на нас із Володимиром, часто наспівує дитячу жартівливу пісеньку: «Кто людям помогает, тот тратит время зря…» Отож, ми багато часу «витрачаємо даремно». Одне погано — допомогти всім, охопити неосяжне ми не можемо. У Фонду братів Кличків є пріоритети й обмежені певними рамками можливості. Ми розвиваємо дитячий спорт, беремо участь у міжнародній програмі боротьби зі СНІДом, допомагаємо індивідуально людям, які особливо потребують підтримки.

— До речі, коли ви виділили мільйон дітям Африки, в українських бездомних і покинутих дітей теж могли виникнути запитання. Принаймні, у дорослих, які їх опікують, вони виникли.

— Такі речі продиктовані внутрішнім егоїзмом. Нині потрібно визнати, що ми живемо в глобалізованому світі й рано чи пізно проблеми сусідів стають нашими проблемами. Чи то наркоманія, СНІД, злочинність або злидні. І, як посол ЮНЕСКО, я просто зобов’язаний мислити саме такими категоріями. До того ж, не слід забувати, що наші дитячі програми в Україні також досить серйозні.

— Аби якось закінчити наш фінансово-добродійний блок, звернімося до вашої заяви про повернення на ринг. Найбільш несподіваним коментарем щодо цього було те, що «Кличко повернувся на ринг, оскільки інакше не вміє заробляти гроші».

— Навіть можу продовжити цю «геніальну» думку: а гроші йому потрібні на наступну виборчу кампанію. Знаєте, я навряд чи стану коментувати чиїсь домисли. У цьому разі в мене є власна мета, до якої я йду. Попри все. Ми з братом справді хочемо стати абсолютними чемпіонами у важкій вазі, чого ще не домагався ніхто. До того ж я хочу залишитися в українській політиці й стати мером Києва. У нас є досить успішна промоутерська компанія, що працює на світовому ринку й прибутки якої братів Кличків цілком улаштовують.

— До речі, з приводу бізнесу в Україні: торговельно-розважальний центр «Арена» на Бессарабці — це, як і раніше, бізнес вашого друга й нічого там із прізвищем власника не змінилося?

— Ситуація з українським бізнесом Кличків нагадує казку про Кота в чоботях. Пам’ятаєте, скільки там землі й замків було в маркіза де Карабаса? Мені іноді показують такі «мої власні» володіння, що я просто дивуюся.

— Так ви, виходить, такий собі маркіз-несріблолюбець?

— Мені чужих титулів не треба, але ситуація з казки чимось схожа на мою. У столиці.

— Віталію, ваша політична кар’єра розпочалася досить оригінально — спочатку ви з’явилися з Ющенком на Майдані, а потім, як написали російські «Известия», «прив’язали помаранчеву ганчірку до трусів» під час бою з Вільямсом. Як ви опинилися на Майдані? І чия ідея зі стрічкою?

— Помаранчеву хусточку до трусів мені пришила моя дружина на моє прохання. І це був порив душі. Що ж до історії, пов’язаної з появою Кличка на сцені Майдану, то вона досить проста. Я — публічна людина. До того ж не байдужий до того, що відбувається в моїй країні. І тепер, і до революції в мене були контакти з представниками різних політичних сил і партій. До якогось моменту вважав розумним дотримуватись нейтралітету. Та коли стало відомо про фальсифікації й отруєння Ющенка, я сам йому подзвонив і запропонував свою публічну підтримку.

— Але щойно знаменитість виходить за рамки власного прославленого поля, її починають нещадно бити. Ви це відчули на собі. Так навіщо вам політика?

— По-перше, я хотів і хочу самореалізуватися, а по-друге, зрозуміти, чому тій же Німеччині, з міністром фінансів якої ми зустрічалися буквально вчора ввечері, вдається вирішувати проблему корупції, приміром, а Україні — ні? І це тільки одне запитання з десятків, діставши відповіді на які ми могли б сприяти подальшому просуванню нашої країни в Європу. Насправді все просто.

— Перебуваючи в статусі штатного радника президента, що б ви стосовно цього порадили Вікторові Андрійовичу? І взагалі, — він із вами часто радиться тет-а-тет?

— Час президента розписаний по секундах, і мені навряд чи варто зловживати його увагою. А порадив би я повернутися до прямої президентської вертикалі влади.

— Ви політичну реформу маєте на увазі?

— Так. Демократію не можна перетворювати на розгардіяш. На цьому етапі Україні ще потрібен сильний президент.

— Ви справді вважаєте, що повернуті повноваження зроблять Ющенка сильним президентом?

— Так.

— Ви тому привселюдно підтримали указ про розпуск парламенту? Чи тому, що перестали поважати Януковича?

— Янукович і нині гідний поваги як політик, котрий зумів справитися з поразкою, взяти з неї уроки й знову піднятися на олімп. Що ж до шляху, який він і його політична сила пропонують країні, то в мене трохи інший погляд. Вважаю, Україна має йти іншим шляхом. Тому я підтримав Ющенка, його указ і дострокові вибори.

— Ходять чутки, що у вас намічається власна партія?

— Дуже невдячна робота — коментувати чутки. Давайте так домовимося: якщо я почну реалізовувати власний політичний проект, «Дзеркало тижня» дізнається про це першим.

— До якої сили ви нині ближче? Хто нині ваш «дах»?

— Відчувається українська діалектика...

— А що, встигли відвикнути?

— Знаєте, мені досі не вірять, що я без «даху» на Заході домігся успіху. Обов’язково має бути хтось, хто тягне й скеровує. Тренер нас тягне. І ми самі.

— То який тренер вас тягне в політиці?

— Я не можу назвати конкретне прізвище. Мені доводиться спілкуватися з дуже багатьма людьми, які мають досить великий досвід. Я слухаю політиків, аналізую інформацію і приймаю власні рішення.

— Тобто ви хочете сказати, що на сьогодні не представляєте жодної політичної сили?

— Можете вважати мене членом ВЛКСМ.

— До речі, а чому вас не взяли у виборчий список «Нашої України» — тієї політичної сили, якій ви з самого початку запропонували свою публічну підтримку, зателефонувавши Ющенку в 2004 році?

— А ви щиро вважаєте, що мене «не взяли»? (Сміється.)

— Але вас могли запросити у список НУ чи БЮТ, куди пішов ваш партнер із попередньої кампанії пан Пинзеник разом із вірною вам у Київраді ПРП?

— Я не кричатиму й не битиму себе в груди, який я хороший, сильний і все таке... Але на сьогодні кожна з політичних сил в Україні на час виборів шукає обрамлення для своєї корони — популярних, публічних людей, котрі нічим не скомпрометовані і можуть надати їй додаткового лоску. У вигляді електоральних відсотків, звісно.

— Ви вже були жертвою таких політиків у 2006 році?

— Я дозволю собі продовжити. Кожен із українських політиків просто марить депутатським значком на грудях, щоб стати представником касти обраних. На їхню думку, будь-хто інший — без такого значка — на процеси в країні впливати не може. Проте в мене своя думка з цього приводу. І, повірте, якби мені дуже захотілося стати депутатом парламенту, я б ним став.

— Яким чином, якщо вас не запрошували, а ви не просилися?

— Я не сказав, що не запрошували. Зрозумійте, для мене важлива мета. Якщо стати депутатом, то навіщо? Для того, щоб мати можливість впливати на події? На жаль, сьогодні в мене такої можливості немає. Бути простим «кнопкодавом» — ні. Тепер мій пріоритет — Київ.

— Зовсім недавно ви були готові брати участь в одному проекті з Луценком і Катеринчуком.

— Мені дуже імпонують ці молоді, амбіційні й енергійні політики. Ми з ними багато говорили про різні речі, які стосуються України. І про її майбутнє, і про алгоритм розвитку...

— То ви в поглядах на алгоритм розвитку України не зійшлися чи мерські амбіції Луценка завадили йти однією командою?

— На час наших переговорів Юрій Віталійович публічно ще не заявляв про свої мерські амбіції. Тож питання мерського крісла ми взагалі не обговорювали.

— Лихі язики стверджують, що саме ці амбіції Луценка завадили вам потрапити і в список «НУ». У такій ситуації президентові виявився дорожчим рейтинг «Народної самооборони», ніж публічна підтримка початківця-одиночки в політиці. Хай навіть — чемпіона світу.

— Свій погляд на депутатський мандат я вам виклав. Що ж стосується моєї мети стати мером, то вона залишається в силі.

— Гаразд, повернімося до столиці. Вам не здається, що, зайнявши глуху, хоч і гідну поваги оборону в опозиційному «Демократичному Києві», ви перетворилися на якогось весільного генерала? Так, спільно з БЮТ і «НУ» ви заявляли про злочинну політику Черновецького, про розкрадання земель, про несправедливі тарифи, про необхідність аукціонів... Але тільки-но доходило до кон­кретних інтересів конкретних політиків, обидві фракції голосували, виключно орієнтуючись на власні цілі. І стосовно землі зокрема. А які ваші цілі, Віталію? До чого в Києві йдете ви?

— Все сталося, як сталося. Я справді не брав участі ні в розподілі посад, ні в розподілі земельних ділянок. Я зі своєю, хай навіть розколотою, фракцією намагався й намагатимусь виступати в Київраді від імені киян. Була одна осічка, але ми засвоїли уроки. Що ж стосується «Демократичного Києва», то і в цьому об’єднанні є чесні люди, котрі принципово не беруть участі в дерибані. Зрозуміло, що вони не роблять погоди у фракціях, коли йдеться про інтереси верхівки.

— Чим закінчилася ваша ініціатива зустрітися з Балогою і Тимошенко для обговорення ситуації в Київраді?

— Зустрілися, обговорили... Проте на сьогодні всі українські політики акцентують свою увагу на суто загальнодержавних проблемах. І їх можна зрозуміти. З одного боку. З іншого боку — важко змиритися, що за Києвом закріпилася репутація якогось плацдарму — то для політичного старту одного, то для розкручування піар-ситуації, вигідної іншому...

— Сьогодні, будучи місцевим опозиціонером, чи не відчуваєте ніяковості за те, що першим привітали свого колишнього суперника з перемогою на виборах мера?

— Ні, звісно. Я не поділяю його методів управління. Але привітання — це нормальна звичайна практика. Якщо хочете — частина змагань. У тій же Франції ще до кінця підрахунку голосів Руаяль вітає Саркозі і, не соромлячись, каже йому, що виграє в нього парламентські вибори.

— А ви вірите в можливість дострокових виборів мера?

— Боюся, що від моєї відповіді мало що залежатиме. Питання юридично настільки заплутане, що будь-яка відповідь може виглядати виключно як спекуляція.

— Від чиєї відповіді це може залежати?

— У тій чи іншій формі мають право розглядати це питання суд, парламент і президент. Референдум же «замарудили».

— Із реформою судової системи, яка дозволила б опротестувати дії мерії, котра заблокувала референдум, у нас теж проблеми. Як, утім, і з бажанням ВР ухвалити адекватний закон про плебісцит і взагалі звернути увагу на те, що відбувається в столиці. Залишається президент. І Закон про столицю, котрий, за нашою інформацією, хочуть-таки змінити і розвести посади мера та голови столичної адміністрації. До речі, кажуть, що цю половину мерського крісла вже пообіцяли Юрію Віталійовичу.

— Розділяти повноваження мера та голови адміністрації столиці — антиконституційно. З цього приводу є рішення Конституційного суду. Кучма пробував якось піти цим шляхом. Отже, це нереальний і незаконний хід.

— А як щодо запобігання узурпації влади в столиці однією людиною і надання можливості Київраді впливати на ситуацію в місті?

— Це радше ситуативні аргументи політиків, які заради власної одномоментної вигоди ладні покласти на вівтар столицю. Ви хочете ще одну «конституційну кризу» в Києві? З переділом повноважень і вічною війною за свій шматок? Гадаю, для того, щоб уплинути на дуже багато процесів, які відбуваються в столиці, достатньо лише політичної волі президента. Без підступного нападу на закон про столицю.

— То дострокових виборів у столиці не буде?

— Якщо діяти за законом і політичною волею верховної влади, а точніше, її відсутністю, то, цілком можливо, і не буде.

— Тож ви маєте час і шанси перетворитися на лідера якоїсь рейтингової партії і балотуватися від неї і на пост мера, і до парламенту. Можна вважа­ти, про можливу участь у виборах мера столиці ви також не ведете переговорів із політичними гігантами країни?

— Сьогодні про свою стратегію в можливих дострокових виборах мера жодна з політичних сил публічно не заявляє. І це логічно. З огляду на вже перелічені нами причини.

— А все ж таки у разі виборів, від якої політичної сили ви воліли б балотуватися? Ну, якщо не наважитеся піти самовисуванцем?

— На мій погляд, узагалі не відомо, що краще: вже сьогодні бути представником якоїсь великої партії чи, витримуючи нейтралітет, заручитися її підтримкою безпосередньо перед самісінькими виборами. Це — політика. І тут усе можливо.

У моїй нинішній ситуації буде доречно згадати про те, що бокс, хоч і досить жорсткий вид спорту, але дуже схожий на життя. Скажімо, якщо спортсмен їде в тренувальний табір і його не видно на рингу, це аж ніяк не означає, що він більше не виступає. Я зараз у такому ж тренувальному, тільки політичному таборі. І щоб вийти звідти іншим, мушу добре підготуватися. Методика щоденної одномоментної участі в битвах, які тривають у Київраді чи на телеекрані, і примітивного пристосуванства до впливових політиків тут не годиться.

— То кого ви вважатимете голов­ним суперником, вийшовши-таки на «ринг»?

— Для мене головний суперник — я сам. Чи зможу я цього разу переконати киян у правильності тих ідей і принципів, які сповідую? Я не збираюся лукавити. І просто красиво говорити теж не хочу.

— Ви вже зможете виступити на багатотисячному мітингу?

— Так.

— Над вашою мовою, образом, програмою зараз працюють?

— Так, ми постійно вдосконалюємо нашу програму.

— Скажіть, а у вас є команда, із якою ви могли б ефективно управляти столицею?

— Є. Передусім це члени моєї фракції. Плюс професіонали в господарській сфері.

— Правда, що серед членів вашої адміністративної команди може з’явитися Бродсь­кий?

— До Михайла Юрійовича у мене дуже цікаве ставлення. Це розумна, креативна й активна людина. Багато з тих речей, які він пропонує, мають право на життя. Але в нього є одна проблема — він викладає їх у дещо екстравагантний спосіб.

— Ви готові пробачити йому цей недолік?

— Ідеальних людей немає.

— Сьогодні в рамках робочої групи перемовників від влади та опозиції обговорюється можливість повернення до мажоритарної системи виборів до місцевих рад. Ви — за чи проти?

— За. Виборець і депутат мусять знати одне одного в обличчя. У конкретному скликанні, і в конкретному окрузі.

— Євро-2012. У долоні плескати більше нема коли. Ви ввійшли до складу оргкомітету, який очолив прем’єр. Скажіть, що ми повинні зробити вже сьогодні, щоб не зганьбитися?

— Для початку хоча б зібратися в повному складі цього комітету. Ну і непогано було б розрулювати кризу влади в країні. Справді, місяць уже минув. А основне навантаження в організації чемпіонату лягає саме на Україну. Нам потрібно будувати стадіони, дороги, транс­портні розв’язки...

— Усе це будувати буде особливо цікаво в столиці, де всі ділянки розпродано за безцінь або роздано на десятки років уперед. Тепер будемо викуповувати у бізнесменів за ринковою ціною. І платити з міського бюджету.

— І уявіть собі, ці самі бізнесмени, яким і зараз роздають столичну землю, доможуться ринкової правди через будь-який кишеньковий суд. Такою є політика влади, котра не бажає подивитися хоча б на день, на рік уперед. Не здатної забезпечити столицю комплексним планом розвитку, де були б усі ці речі, включаючи забудову, передбачені. Тепер нам доведеться мати справу з цією злочинною безгосподарністю. Тільки чи буде це, знову ж таки, цікаво нашим великим політикам, які не звертають уваги на проблеми головного мегаполіса країни?.. Загалом, за такого темпу підготовки до Євро-2012 у нас є всі шанси зганьбитися.

— До речі, Віталію, а про що ви говорили з міністром фінансів Німеччини?

— Там був ще й міністр закордонних справ. Це була зустріч без краваток. Звісно, ми говорили про Україну.

— І який діагноз поставили нам пани демократи в приватному, а не офіційному порядку?

— Не було колишнього оптимізму. Тепер вони вже не переконують нас у тому, що ЄС — це добре. Питання стоїть інакше: а чому ви вирішили, що в нас вам буде краще? При цьому, як відомо, активно ведуться переговори з Туреччиною. Загалом нам справді давно перестали аплодувати.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі