Вибори за понятовськими понятіями

Поділитися
Партія влади думала, що в маленькій, безпомічній Понятовці можна все. Але це «все» не спрацювало.

Минулої неділі в маленькому селі Понятовка на Одещині обирали сільського голову. Підтримати кандидата від Партії регіонів тільки в день виборів з’їхалося чи не все керівництво Роздільнянського району. Жителі нарахували 15 джипів. Але переміг кандидат-самовисуванець.

Голова районної держадміністрації Олексій Могилко вже написав заяву про звільнення за власним бажанням. Голову райради Сергія Крилова може спіткати така сама доля. Це недвозначно дав зрозуміти депутат Одеської обласної ради від Партії регіонів Олександр Пресман, якого влада закріпила за Роздільнянським та ще двома районами як можливого кандидата від Партії регіонів на майбутніх парламентських виборах (якщо будуть сформовані мажоритарні округи). Він же й пояснив, що причина провалу кандидата від партії влади - в неправильному доборі кадрів. Виявляється, не на того кандидата ставку зробили.

Потужна підтримка

На посаду голови Понятовської сільської ради, що об’єднує два села, у тому числі й Балкове, було зареєстровано п’ять кандидатів. Але основних - два. Колишній голова сільради, 60-річний Микола Греков від Партії регіонів і само висуванець - 42-річний Анатолій Томчук, який розводить птицю у своєму господарстві. Він і переміг. За нього проголосувало 280 людей із 473 виборців, які брали участь у виборах. За Грекова - 155. Усього виборців - 823 особи. Сільська територіальна виборча комісія визнала вибори такими, що відбулися.

Як розповідали селяни, Мико­ла Греков відразу ж після оголошення результатів привітав свого суперника з перемогою. Але потім, відлучившись, повернувся зі скаргою на дії дільничної виборчої комісії. А потім подав скаргу в прокуратуру й позов до суду. Він просив визнати дії виборчої комісії протиправними, а голосування - недійсним. Але це були скарги не Грекова. Він поразку прийняв, однак її не прийняла партія влади, яка надавала йому потужну підтримку.

Напередодні виборів для селян було організовано «розкішну» зустріч із кандидатом від Партії регіонів Миколою Грековим з презентацією його передвиборної програми. З Одеси з такої нагоди прибув депутат обласної ради від ПР Олександр Пресман. Не з порожніми руками. Усі отримали подарунки. Жителі - продуктові пайки, школа - гроші на купівлю електроплити для їдальні, спортивний інвентар. За чотири дні до виборів терміново було відремонтовано кілька кімнат для фельдшерсько-акушерського пункту, що доти тулився в якийсь кімнатині, і закупленого й для нього бойлер.

У день виборів Партія регіонів теж не залишила свого кандидата без підтримки, - вона була не менш потужною, судячи з кількості представників партії влади, які весь день пробули на виборчій дільниці, безперервно тримаючи в напрузі виборчу комісію.

Як розповідали понятовці, ще не було восьмої, а біля ґанку сільради вже зібралися і голова райадміністрації О.Могилко, і голова райради С. Крилов, і мер міста Роздільна В.Шовкалюк, і інші члени Партії регіонів. А замикав (чи очолював) цю потужну компанію з підтримки кандидата від влади депутат Олександр Пресман, який пробув на виборах весь день. Його помічники спостерігали за перебігом голосування, вели облік тих, хто прийшов на вибори. А сам депутат особисто стежив за підрахунком голосів, незважаючи на прохання членів комісії до сторонніх осіб залишити приміщення виборчої дільниці. Завдяки їм у день голосування, як випливає з інформації Роздільнянського відділення Комітету виборців України, спалахували гарячі дебати і скандали.

Усе дозволено?

Партія влади думала, що в маленькій, безпомічній Понятовці можна все. Але це «все» не спрацювало.

Та як вони не можуть зрозуміти, що ми не партію собі вибирали, - скажуть обурені жителі автору цих рядків, - а людину, котра б хотіла вирішувати проблеми села. А Микола Греков, на якого вони зробили ставку (уперше на виборах восени минулого року) і з вини якого проводилися теперішні позачергові вибори, залишив село напризволяще в найтяжчий час. Він, бачите, втомився від проблем та критики. І, покинувши сільраду, за станом здоров’я пішов на пенсію, отримавши під час звільнення 10 посадових окладів. А потім раптом захотів повернутися й продовжити виконання своєї передвиборної програми, з якою ішов на вибори восени минулого року. Бо в нього болить душа за село. Але хто ж у це повірить?»

Микола Греков керував сільрадою впродовж 18 років. Міг би керувати й далі. Коли заявив, що йде, депутати просили його залишитися, вирішити питання з водою, яка, як кажуть у селі, стала однією з причин його звільнення. Вода - головний їхній біль. Вона глибоко залягає. Старі водонапірні башти містяться далеко від села, тому її подача коштує недешево. Греков, незважаючи на заперечення депутатів, наполягав на підвищенні тарифу, замість того аби вирішити нарешті питання з будівництвом нової артезіанської свердловини.

У селі - свій осередок Партії регіонів. І його голова, вчителька німецької мови Віра Ємельянова, вона ж - голова дільничної виборчої комісії, попереджала владу, що в Грекова у селі вже немає колишньої підтримки. Але влада не послухалася. Тому село, яке завжди віддавало перевагу біло-блакитним (на президентських виборах більшість віддала свої голоси за Віктора Януковича), стало заручником політики місцевих регіоналів. І сьогодні в Понятовці не сумніваються, що викручування рук селу, яке почалося після виборів, теж їхній серйозний прорахунок. Скарги в прокуратуру, позов до суду зайвий раз показали, як регіо­нали після бійки махають владними кулаками.

Випробування судом

Суд - окрема пісня. Перед районною Фемідою постала не хтось, а керівник місцевого осередку ПР Віра Ємельянова, якій довелося пройти тяжке випробування судом. Найболючіше було те, що позов подав Греков, із яким Віра Іванівна провела не одні вибори, не один пуд солі з’їла.

Комісію обвинувачували в тому, що всі її члени проголосували (як виборці) за кілька хвилин до офіційного відкриття дільниці. Комісія одностайно ухвалила таке рішення, щоб потім не відволікатися від роботи. Крім того, суду були представлені сім заяв жителів села, які через день після виборів написали, що голосували на дільницях без паспортів, а це - грубе порушення. А ще - список із десяти людей, які нібито проголосували, але в селі не машкають.

Віра Іванівна, довідавшись про позов, зателефонувала й запитала в Грекова: «Як же ти дивитимешся мені в очі в суді? Я ж тебе підтримувала і особисто за тебе голосувала?» Але Греков до суду не з’явився, а надіслав адвоката. «Ви знаєте, що він мені відповів? -- скаже в суді Ємельянова. -- «Вірочко, це не я. Це вони».

У суді сільську вчительку переповнювали образа і обурення. До всього іншого, суддя Жанна Теренчук, яка була не менш емоційна у своїх репліках, коментарях, перед початком слухання справи піддала жару, довго відчитуючи позивача з процедурних моментів.

- Мені краще десять кримінальних справ розглянути, ніж одну щодо виборів.

- Ви знаєте, що вибори - річ невдячна. І ви йдете працювати в комісії, аби заробити копійку. Отож треба бути готовими відповідати.

- У комісії ви не перший рік. Ви що, не знаєте, що голосувати наперед - це порушення? Що вас можуть звинуватити і в іншому...

У суді був присутній і кандидат-переможець, Анатолій Томчук, як третя особа. Але протягом усього засідання він мовчав, лише наприкінці, коли суддя поставила йому кілька запитань, заявив, що вибори пройшли чесно і з вимогами позивача він не згоден.

- А ви з якої партії будете? - уточнила суддя.

Наступного дня, коли засідання продовжили, суддя була ввічлива й тактовна. Комісія надала докази, що громадяни, котрі написали заяви, продали свої підписи за 20 гривень і що жодні «чужинці» на виборах не голосували. І суд виніс рішення - Грекову в його вимогах відмовити.

Було ще одне обвинувачення, яким влада козиряла як вагомим аргументом. Це розбіжність у 88 осіб між тими, хто прийшов, та тими, хто голосував. Проте суду докази надані не були. Оскільки явку представники Партії регіонів у день голосування фіксували чи то для власного контролю, чи то для самозаспокоєння. Але це аж ніяк не могло бути доказом. Тим більше що у відповідь комісія готова була надати факти, як «спостерігачі» підходили до людей і нагадували їм про подарунки. І що своєю поведінкою після виборів вони лякають жителів села, які бояться самі залишатися вдома.

Понятовка вистояла

Понятовка завжди жила тихо, вибори проводила мирно. Обирала впродовж 18 років одного й того самого Миколу Грекова. І, напевно, прожила б спокійно до наступних виборів, якби влада спокійно прийняла свій програш. Тим більше що кандидат-переможець виграв із великим відривом. Та до того ж він не зовсім чужий Партії регіонів.

Анатолій Томчук перебував у її рядах із 2003 року. Восени минулого року теж виставляв свою кандидатуру на посаду Понятовсь­кого сільського голови й навіть просив підтримки в ПР. Але йому сказали, що їхній кандидат - Ми­ко­ла Греков, який, до речі, вступив у ряди ПР, коли вона стала пар­тією влади. Після поразки на минулих виборах Томчук вийшов із рядів ПР і вступив у Народну партію.

Але, з погляду можновладців, «невдячні» жителі Понятовки і ще одного крихітного села - Балково - їх просто «кинули». Вони так догоджали цьому «бидлу» - і на тобі!

Такої уваги до села в Понятовці справді не пригадують. Але його жителі хочуть жити якщо й бідно, то гідно. Не за понятіями, а по совісті, радіти не подачкам, а повноцінному сільському бюджету.

Понятовська сільрада (це трохи більше однієї тисячі жителів і 3,5 тисячі га орної землі) має річну казну в 300 тисяч гривень. На ці гроші не те що не можна підняти село, в якому все занепало, - їх ледь вистачає, щоб підтримувати життя в непоказній будівлі сільради, де, крім місцевої влади, розташовуються клуб, бібліотека і з’явиться фельдшерсько-акушерський пункт. Від колишнього радгоспу-мільйонера залишилася сама розруха. Про шляхи й говорити нічого: їх немає. Але районне керівництво і партійні функціонери від ПР, які прибули на джипах, їх відсутності не відчули. Правда, Олександр Пресман здивований тим, як тут живуть і працюють люди: «Уявляєте, в них у сільраді навіть туалету немає».

У понятовців від зустрічі з владою теж залишилося незабутнє враження. «Стільки джипів, охорона - це коштує більше, ніж усе наше село».

Сьогодні пристрасті навколо виборів у Понятовці вщухли. Та залишилася неясною доля районного начальства. Тепер вона залежить від рішення старших товаришів. Варіантів тут три: а) усе залишити як є; б) змести керівництво району, наочно показавши однопартійцям перед парламентськими виборами, що буде з тими, хто не вміє результативно користуватися адмінресурсом (про проколи регіоналів у районах напевно чули всі); в) показати громаді, що втручання (хай навіть непряме) будь-кого, а начальників - особливо, у волевиявлення громадян обласна влада вважає неприпустимим, що вона - за чесні вибори, а тому ситуації навколо виборів у Понятовці дадуть жорстку оцінку.

Що ж до останнього варіанта - то це публічне шмагання, на яке влада навряд чи здатна. Підтверд­ження цього - нинішнє гробове з боку керівництва області, хоч інформація про скандальні вибори вийшла назовні.

Вперте село запам’ятається владі надовго. Як і нинішня влада - понятовцям. Але Понятовка вистояла. А ось чи вистоїть влада?

P.S. У своєму невгамовному прагненні будь-що, якими-завгодно методами, але провести на посаду сільського голови свого висуванця ситуацію навколо виборів у Понятівці правляча партія довела до абсурду.

Після поразки кандидата від Партії регіонів Миколи Грекова на виборах понятівського сільського голови, які відбулися 18 вересня 2011 р., і рішення Роздільнянського районного суду, що відмовив переможеному кандидату від влади у його вимозі визнати голосування на виборах недійсним, у село знову наскочили з візитом представники Партії регіонів. Зібравши членів дільничної та сільської територіальної виборчих комісій, візитери намагалися пояснити їм, що залишити все як є вони не можуть.

Делегація у складі голови Роздільнянської райради Сергія Крилова, депутата Одеської обласної ради Олександра Пресмана, депутата Верховної Ради (імені якого ніхто в селі не запам’ятав) і юриста з Києва запропонувала понятівцям два варіанти виходу з нинішньої ситуації.

Перший - провести повторні вибори. Для цього кандидат-переможець самовисуванець Анатолій Томчук пише заяву про відмову від посади, і комісія призначає повторні вибори. Потім Томчук вступає до лав Партії регіонів та балотується вже як кандидат від ПР.

Другий. Переможений кандидат Микола Греков подає апеляцію, і на понятівців чекає судова епопея з оскарженням результатів виборів.

Після бурхливих суперечок та обіцянок представників провладної партії вирішити проблеми Понятівки і допомагати Анатолію Томчуку в роботі на посаді сільського голови члени виборчкому й сам Томчук були змушені погодитися на повторні вибори. Як повідомили кореспондентові DT.UA представники Томчука, він написав заяву, в якій відмовився від посади і дав згоду на проведення повторних виборів. Сам Томчук вважає такий крок єдиним виходом із непростої ситуації й заявляє, що втрачати йому нічого. Він упевнений у своїй перемозі, незалежно від того, підтримуватиме його влада чи ні.

Рішенням сільської територіальної виборчої комісії повторні вибори призначено на 20 листопада.

Відразу після зустрічі спонсор від Партії регіонів погасив заборгованість із електроенергії на суму 12 тисяч гривень, через що в понятівців були серйозні проблеми з подачею води в житлові будинки.

Зазначимо, що тепер проблемами Понятівки і Роздільнянського району загалом займатиметься новий голова райдержадміністрації. Як повідомили в прес-службі губернатора Одеської області, вже є нова кандидатура. Це начальник управління інфраструктури та енергозабезпечення Одеської облдержадміністрації Олег Кураков. Як раніше повідомляло DT.UA, колишній очільник району Олексій Могилко написав заяву про звільнення за власним бажанням відразу після скандальних виборів у Понятівці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі