Вибори до Нацагентства якості вищої освіти стали ляпасом владі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вибори до Нацагентства якості вищої освіти стали ляпасом владі До складу НАЗЯВО потрапив Віктор Бондаренко, який займався "коррупціогенними" питаннями при Табачнику
В орган з самими широкими повноваженнями потрапили одіозні чиновники з минулого.

Вибори до нового вищого незалежного колегіального органу, відповідального за оцінювання та забезпечення якості вищої освіти - Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти, стали ляпасом владі, а прихильники реформ вже називають їх контрреволюцією.

Про це статті на DT.UA пише оглядач відділу освіти, науки, медицини та екології Оксана Онищенко.

Нова незалежна структура повинна перекрити корупційні схеми, пов'язані із захистом дисертацій, ліцензуванням і акредитацією, присвоєнням вишу статусу "національного" або "дослідного" з усіма відповідними преференціями. Фактично агентство буде окремим міністерством з найширшими повноваженнями щодо життєзабезпечення вишів.

За законом до його складу мають увійти 25 експертів: 13 представників вищих навчальних закладів (9 - від ВНЗ державної форми власності, 1 - від комунальної, 3 - приватної), 2 представники від студентів, 3 - від об'єднань організацій роботодавців, 2 - від НАН і по одному від галузевих академій.

Представники державних вузів обрали дев'ятьох своїх представників, в результаті чого, до складу НАЗЯВО потрапили відразу три чиновника з минулого.

Це колишній очільник ДАК Віктор Бондаренко. За часів Д.Табачника саме він займався "корупціогенними" питаннями, які будуть тепер у компетенції незалежного агентства. З МОН чиновник пішов тільки в результаті люстрації. Тепер він завідує кафедрою культурології у НПУ ім. Драгоманова.

Разом з колишнім очільником ДАК до Нацагентства обрано Юрія Дудника, люстрованого екс-заступника голови Державної інспекції навчальних закладів. Цю грізну структуру у вишівському середовищі вважали абсолютною зброєю Д.Табачника. Зараз чиновник працює у двох вишах - КНУБА (його ректор - колишній заступник Табачника П.Куликов - скандально відомий тим, що назвав студентів, які протестували проти шефа, "бидлом") і за сумісництвом у НПУ ім. Драгоманова (на тій самій кафедрі, де значився заступник Табачника Є.Суліма. Останнього було звільнено під тиском студентів).

Перед початком голосування президент Національного університету "Києво-Могилянська академія" Андрій Мелешевич запропонував зняти з виборів кандидатури двох люстрованих чиновників. Його не підтримали.

Третій член Нацагентства, який працював з Табачником, - Сергій Храпатий. У 2011-2014 рр. він очолював відділ гуманітарної освіти департаменту вищої освіти МОН. Широка громадськість знає про нього мало. Хіба що чула про виступ чиновника на конференції у КПІ, в якому йшлося про "скотів-істориків" і про те, як правильно розуміти і викладати українську історію.

Зараз С.Храпатий уже не працює в Міносвіти. Він співробітник секретаріату Кабміну - головний спеціаліст відділу з питань освіти і науки, молоді та спорту Департаменту гуманітарної політики (відповідальний за питання вищої освіти). За сумісництвом - доцент кафедри в КНУ ім. Шевченка. Зовсім нещодавно, 2015 року, С.Храпатий став доктором фізико-математичних наук.

"Що обурило? Здавалося б, троє з дев'яти обраних - це небагато. А річ у тім, що у двох з них найвищий рейтинг. А отже, є шанс очолити Національне агентство. Крім того, популярність цих кандидатів свідчить про те, що найбільший сегмент академічного середовища не хоче змін", - вважає автор.

Однією з версій того, чому такі результати виборів стали можливими, називають змову ректорів.

"Як розповідають одразу кілька поінформованих джерел, напередодні виборів пан Бондаренко їздив по університетах і переконував керівників голосувати за нього. Думаю, при бажанні екс-чиновник міг знайти вагомі аргументи. По-перше, зважаючи на свою колишню посаду він знає всіх як облуплених: де, що і як присуджувалося, видавалося, дозволялося. Можливо, і не завжди законно... А по-друге, для багатьох ректорів буде простіше скористатися старими схемами, домовитися з майбутніми "незалежними експертами", ніж жити по-новому (це клопітно і не факт, що вигідно). І потім, хто знає, раптом старі кадри справді все повирішували, прийдуть в агентство і пригадають незговірливим відмову. А у НАЗЯВО ж такі великі повноваження, про які екс-підлеглі Табачника навіть мріяти не могли", - йдеться в статті.

"Складається враження, що на виборах у НАЗЯВО ректори наочно показали міністерству, де вони бачили всілякі реформи", - зазначає автор.

Докладніше читайте в статті Оксани Онищенко Брудна мітка у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі