Україну завалять судовими позовами, якщо не змінити закон про люстрацію – юрист

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україну завалять судовими позовами, якщо не змінити закон про люстрацію – юрист Люстрація в Україні далека від європейських аналогів, вважають у Венеціанській комісії © 3dnews.ru
Адвокат і представник "Опоблоку" упевнений, що неоднозначний закон потрібно змінити.

У разі, якщо парламентська коаліція проігнорує вимоги Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанська комісія) "вписати" люстрацію в рамках Конституції України і стандартів Європи, залишивши "все як є" або змінивши закон без урахування думки Венеціанської комісії, на Україну чекають нові численні судові позови, від Конституційного суду України та звичайних судів до Європейського суду з прав людини.

Таку думку в статті для DT.UA висловив Олександр Пузанов, адвокат, голова Київської міської організації політичної партії "Опозиційний блок".

Автор підозрює, що Конституційному суду можуть не дозволити винести рішення щодо люстрації в осяжному майбутньому. "В арсеналі влади є два методи, які вже довели свою ефективність. По-перше, залякування суддів Конституційного суду України кримінальними справами (пам'ятаєте квітневу істерику уряду, коли КСУ тільки розпочав слухання справи?). А по-друге, їх дискредитація через штучно створений конфлікт інтересів: у проекті змін до закону про очищення влади, який підготовлено під керівництвом Мін'юсту, є положення про поширення люстрації на суддів КСУ. Чим не привід заявити про безумовну зацікавленість суддів у визнанні закону неконституційним?" - пише Пузанов.

Також він нагадує, що станом на середину червня 2015 р. У звичайних українських судах слухаються сотні справ про поновлення на роботі несправедливо звільнених через люстрацію і про виплати компенсацій за вимушений прогул - це десятки й сотні тисяч гривень у кожному конкретному випадку.

Але справжньою проблемою, на думку політика, стануть численні позови до Європейського суду з прав людини, "практика якого однозначно складається не на користь "чистильників" - прецедентів рішень на користь держави-люстратора немає".

"Крім матеріальних втрат, які вимірюватимуться багатьма тисячами євро в кожному конкретному випадку, непоправною стане втрата репутаційна - втрата такого бажаного для нас іміджу та статусу демократичної держави, в якій шанують і дотримуються прав людини. Зафіксують відповідний факт численні європейські інститути у своїх деклараціях, звітах, коментарях та офіційних резолюціях", - констатує автор статті.

Докладніше про необхідність внесення змін у закон про люстрацію читайте у статті Олександра Пузанова Смерть у Венеції. Поки клінічна у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

У грудні 2014 р. у своєму висновку Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) вказала на необхідність істотно переглянути закон, іще раз нагадала про права людини, констатувала: в остаточному підсумку застосування люстрації поставить під сумнів дієвість конституційних і правових основ України як демократичної держави, заснованої на верховенстві права. Президент Венеціанської комісії Джанні Букіккіо охарактеризував український закон про люстрацію коротко, але чітко: "Це поганий закон".

Після цього український парламент вніс до закону кілька змін.

19 червня Венеціанська комісія винесла свій вердикт закону про люстрацію. На думку комісії, Україна поліпшила свій законопроект щодо проведення люстрації. Однак в ньому все ще є кілька прогалин, над якими Києву потрібно попрацювати. Зокрема, варто відокремити процес люстрації від боротьби з корупцією.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі