Україні "практично нічим лякати" фальсифікаторів на місцевих виборах – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україні "практично нічим лякати" фальсифікаторів на місцевих виборах – експерт В Україні безрезультатно закриті 76% кримінальних проваджень за фактами фальсифікації парламентських виборів © kievcity.gov.ua
Тільки 5% кримінальних проваджень за фактами фальсифікації на позачергових парламентських виборах у 2014 році дійшли до судів.

Станом на червень 2015 р., через вісім місяців після дня голосування на позачергових виборах народних депутатів України, можна констатувати, що лякати потенційних фальсифікаторів на майбутніх місцевих виборах практично немає чим, пише в статті на ZN.UA аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев.

За підсумками позачергових виборів народних депутатів України 2014 органи внутрішніх справ України почали 291 кримінальне провадження за ст. 157-160 Кримінального кодексу України, якими встановлюється відповідальність за злочини проти виборчих прав громад.

"Найбільше кримінальних проваджень -181 - було розпочато за ст. 157 ККУ, яка містить широкий перелік складу злочинів, пов'язаних з перешкоджанням здійсненню виборчого права. Щодо фактів фальсифікації виборчих документів, надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців (ст. 158 ККУ) - 46 проваджень. Третьою найпоширенішою статтею Кримінального кодексу на парламентських виборах стала нова стаття - 160 - про підкуп виборців. За нею порушено 37 проваджень", - зазначає Клюжев.

Також, за словами автора, значно менше розслідувань стосувалося незаконного використання бюлетенів, голосування виборцем більше одного разу (17 виробництв за ст. 158-1 КК), порушення порядку фінансування виборчої кампанії (9 виробництв за ст. 159-1 КК), незаконне знищення виборчої документації (одне провадження за ст. 158-2 КК). А за статтею 159 КК (порушення таємниці голосування) не було порушено жодної кримінальної виробництва.

Тим не менш, на кінець червня 2015 лише 13 з 291 кримінального провадження завершилися направленням обвинувальних актів до судів, що становить близько 5% від загальної кількості розпочатих кримінальних проваджень.

"222 кримінальні провадження (76% від загальної кількості) вже закрито без звернення до суду, тобто завершилися безрезультатно. І розслідування 55 (19%) кримінальних проваджень досі триває. Ще в одному кримінальному провадженні органи слідства направили клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності. Тенденція полягає в закритті щомісяця до 20 кримінальних проваджень і незмінності кількості судових рішень", - додає аналітик.

Разом з тим на поточний момент ніхто не отримав реального терміну тюремного ув'язнення за злочини, вчинені на останніх виборах. Відзначається, що майже в половині випадків було укладено угоду про визнання винуватості в цілях пом'якшення міри покарання.

Так, Клюжев наводить приклад, згідно з яким "в одній із двох справ щодо підкупу виборців угода про визнання винуватості, затверджена судом, передбачала штраф 5100 грн". "Очевидно, що кандидатів таке покарання не змусить відмовитися від технологій підкупу виборців", - підкреслює експерт.

"Відсутність реально покараних за фальсифікації на позачергових парламентських виборах вже провокує нові порушення", - підсумовує автор.

Детальніше про розслідування фальсифікацій на позачергових парламентських виборах і загрози для проведення місцевих виборі читайте в статті Олександра Клюжева "Чим злякала держава потенційних фальсифікаторів місцевих виборів?" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі