УГОРСЬКІ СОЦІАЛІСТИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ

Поділитися
Минулої неділі в Угорщині відбувся перший тур парламентських виборів. «На кону» було 386 депутатських мандатів Державних зборів (парламенту) і можливість формування уряду держави...

Минулої неділі в Угорщині відбувся перший тур парламентських виборів. «На кону» було 386 депутатських мандатів Державних зборів (парламенту) і можливість формування уряду держави.

Голосування проходило як за партійними списками, так і по одномандатних округах. Кінцева «арифметика» виглядатиме таким чином — 176 депутатських крісел у Державних зборах будуть розподілені по одномандатних округах, 152 — за партійними списками. Решту — 58 мандатів — поділять між партіями, які подолали 5-відсотковий бар’єр, за складною математичною формулою.

На виборчий старт вийшла «чудова угорська шістка»: шість політичних партій офіційно представили своїх кандидатів на пост прем’єр-міністра країни. Це нинішній глава угорського кабінету міністрів, представник «молодого покоління» 39-річний Віктор Орбан, висунутий Спілкою молодих демократів та її союзниками; економіст Петер Медд’єші — ставленик головної опозиційної сили в Угорщині, соціалістичної партії; досвідчений партійний боєць, а на думку декого, і «спритний царедворець» Йожеф Тордьян — головна надія Незалежної партії малих хазяїв. Випускника МДІМВ радянських часів Дьюлу Тюрмера вважають гідним керувати країною комуністи. Політично «грунтовний» Габор Кунце — висуванець Спілки вільних демократів, яка незмінно входить у парламент після зміни політичного режиму в Угорщині. І, нарешті, шістку замикав колишній секретар ЦК часів Яноша Кадара Матьяш Сюреш, який відколовся від соціалістів і очолив рух «Нові ліві».

До речі, свої партійні виборчі списки представили також угорські радикали — Партія угорської справедливості та життя на чолі з Іштваном Чуркою і партія «Центр», створена напередодні виборів економістом-прагматиком Михаєм Купою. Щоправда, офіційно на роль прем’єра ці два політики скромно не претендували.

Попри велику кількість кандидатів на пост прем’єра країни з 10-мільйонним населенням, реальні шанси очолити новий угорський уряд мають лише Віктор Орбан і Петер Медд’єші. І віщування політологів, і соціологічні опитування громадської думки засвідчували, що основна боротьба за право стати партією-переможницею розгорнеться між правлячими нині молодими демократами й опозиційними соціалістами. Звідси і головне гасло протиборчих сил: «З колишнім урядом — у новий парламентський цикл!» і «Геть колишній уряд!».

Спілку молодих демократів, яка наразі перебуває при владі, було засновано 1988 року невеликою групою студентів-дисидентів. Відтоді політика Орбана зазнала суттєвих змін — від радикалізму і ринкового лібералізму до правоцентристського націоналізму. Нинішній прем’єр будував свою кампанію на економічних успіхах Угорщини в останні роки і на патріотичних гаслах возз’єднання угорської нації.

Сьогодні правлячій партії є чим пишатися. З погляду економіки, Угорщина — найуспішніша країна з усіх держав колишнього радянського блоку. Інвестиції на душу населення тут більші, ніж у сусідів, а економічне зростання — удвічі перевищує середній показник Європейського Союзу.

Однак соціалісти запевняють, що це вони заклали базу успіху, проголосивши радикальну програму економічних перетворень. До речі, на думку аналітиків, саме цей план коштував партії перемоги на парламентських виборах 1997 року. Головна ж претензія соціалістів до нинішнього кабінету міністрів — різкий поділ угорського суспільства на дуже бідних і дуже багатих. До того ж опозиція зазначає, що патріотичні заклики демократів змушують нервувати як сусідні з Угорщиною країни, у яких живе чимало мадяр, так і національні меншини в самій Угорщині. Вони переконані, що націоналістичні гасла кидають тінь на репутацію країни, яка готується до вступу в ЄС.

Не дивно, що нинішню виборчу кампанію в Угорщині було визнано найбруднішою з часів відмови країни від соціалізму. Головні опоненти — молоді демократи та соціалісти — без жодного перебільшення вилили одне на одного цілі відра компромату. Дійшло навіть до того, що президент Угорщини Ференц Мадл кілька разів публічно закликав сторони зберігати спокій заради національних інтересів країни. Однак розвести опонентів у різні кутки «політичного рингу» главі держави так і не вдалося.

І ось нарешті перший тур виборів відбувся. Ефективності роботи членів угорської Центральної виборчої комісії могли б позаздрити їхні українські колеги. Перші попередні дані про результати голосування з’явилися вже о дев’ятій вечора за місцевим часом, а опівночі підрахунок бюлетенів було практично завершено. Результати його виявилися несподіваними як для самих угорців, так і для міжнародних спостерігачів, спростувавши результати більшості соціологічних опитувань, які віщували переконливу перемогу партії В.Орбана.

Як з’ясувалося, в парламенті нового скликання будуть представлені три політичні сили, а перший тур виборів виграли соціалісти, які перебували в опозиції. Вони набрали 42% голосів, а правлячий правоцентристський блок «Спілка молодих демократів — Угорська громадянська партія» — 41%. Ліберальна Спілка вільних демократів, яка виступала в ролі союзників соціалістів, одержала більше 5% голосів виборців. Решта партій і блоків — у тому числі ультраправа Партія справедливості та життя — не подолали п’ятивідсоткового бар’єра.

Слід зазначити, що в Угорщині задіяна одна з найскладніших виборчих систем у світі. Теоретично вибори тут можна провести в один тур. На практиці ж без другого туру просто не обійтися. Перше коло визначає лише приблизний розклад сил, а друге наповнює цей розклад «кількісним вмістом».

Тому остаточний склад угорського парламенту і те, буде він лівим чи правим, стане відомо лише після 21 квітня, коли проведуть повторне голосування по одномандатних округах. У ньому візьмуть участь три партії, які набрали найбільшу кількість голосів, окрім партії, що перемогла в першому турі. Причому цей тур не буде формальністю, адже головних опонентів розділяє усього один відсоток голосів. Враховуючи розклад голосування по одномандатних округах у першому турі, багато експертів дають більше шансів на формування нового уряду Угорщини соціалістам і припускають, що країна стоїть на порозі зміни влади.

Та якщо усе ж таки нинішнього прем’єра Віктора Орбана переоберуть, він стане першим із часів краху комунізму прем’єр-міністром країни Центральної Європи, який залишився на своєму посту на другий термін. Його шанси на це збільшує той факт, що в Угорщині триває економічний бум і зростають реальні доходи населення, а також досвід попередніх виборів, коли перший тур також виграли соціалісти, однак після другого — поступилися перемогою своїм суперникам.

Угорські вибори 2002 року вирізнялися небувалим вируванням пристрастей і поляризацією думок, їх також характеризує неймовірно висока активність виборців — усього проголосувало 72% громадян, які мають право голосу. На попередніх же виборах чотири року тому кількість тих, хто проголосував, ледве сягнула 50-відсоткової позначки.

За ходом парламентських виборів в Угорщині уважно спостерігають у Західній Європі. Від їхнього результату залежить, яка політична тенденція визначатиме політику країни в найближчі роки і хто поведе Угорщину в Євросоюз. Західні політики вважають, що на сучасному етапі саме консервативна партія, якою є Спілка молодих демократів, може консолідувати угорське суспільство навколо загальноєвропейської ідеї.

Однак поки що мало хто береться передбачити, в якому напрямі піде Угорщина по завершенні виборів. З упевненістю лише можна стверджувати, що побоюванню аналітиків і фінансових експертів із приводу формування нестабільного уряду, позбавленого підтримки депутатів, очевидно, не судилося збутися. У кожному разі, за трипартійного парламенту новий угорський кабінет буде урядом більшості.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі