УДАР — «Батьківщина»: очна ставка

Поділитися
Про перебіг переговорів, причини їх провалу, а також умови можливого співробітництва.

Провал переговорів ВО «Батьківщини» і партії УДАР, які з горем навпіл висунули єдиних кандидатів від опозиції за першими відомостями на десяти (з 225!) мажоритарних округах, породив багато чуток і домислів: хто, кого в яких обсягах і формах зрадив, кинув і злив. Олії у вогонь підлили й самі партійні лідери, які привселюдно обмінялися роздратованими заявами на адресу «винуватої сторони».

Насправді доволі неприємно повертатися до історії, що роз’єднує опозицію напередодні виборів. Однак нині формується якість співробітництва опозиційних сил у майбутньому парламенті. І в неї має бути всім зрозуміла основа. Категоричні заяви, що лунають із двох таборів, не дають ясності. Начебто й Яценюк, і Кличко говорять про об’єднання в парламенті, а пазл не складається.

Чомусь Кличко, який наполягає на публічності в діях майбутніх партнерів по ВР, пропонує все-таки не квапитися з конкретикою й обмежитися міцним чоловічим рукостисканням лідерів. Добре, що немає пропозиції підписати «понятійки». А на пропозицію Яценюка сьогодні - за тиждень до виборів - визначитися з подальшими принципами і кроками, лідер УДАРу цілком серйозно заявляє, що «ділити портфелі поки що ні з ким не має наміру». Та нібито ще ніхто й не пропонував…

При цьому обидві політичні сили - і УДАР, і ВО «Батьківщина», які позиціонують себе як демократичні, продемонстрували досить закриту практику ведення кампанії. Починаючи від формування списків і закінчуючи висуванням єдиних кандидатів. Усе якось не виходить відскіпатися від відчуття, що, з одного боку, пан Фірташ знає значно більше, ніж рядові члени партії УДАР. А з другого, деякі думки лідера «Батьківщини» легко читає по губах Рінат Ахметов. І це, мабуть, на сьогодні єдиний нюанс, де партнери по опозиції добре розуміють одне одного. У решті, справді, дуже не складається.

Тому для суспільства конче потрібно якомога раніше виявити причини утруднень, що виникли, і реально - без рожевих (помаранчевих чи яких там ще?) окулярів - дивитися на ситуацію, політиків і партії, які в цей момент визначають майбутню українську історію. Живити невиправдані надії також небезпечно, як і тотально розчаровуватися. Очна ж ставка партнерів-опонентів на сторінках газети - можливість просунутися в пошуках балансу в сприйнятті того, що відбувається в опозиційному таборі.

Отже, про перебіг переговорів, причини їх провалу, а також умови можливого співробітництва у ВР DT.UA прямо запитало в політиків, які перебували в епіцентрі останніх подій, - начальника виборчого штабу УДАРу, правої руки Віталія Кличка - Віталія Ковальчука. А також ключового переговорника від ВО «Батьківщина», першого заступника Арсенія Яценюка - Миколи Мартиненка.

УДАР знав, де його кандидати слабші, - і не зняв. На Волині нас обіцяли підтримати у 20, 21, 23 округах. Вінницька область - в 11-му окрузі, є соціологія на користь нашого кандидата. Не зняли. 25 округ - знову відмова. В Івано-Франківській області ми випереджаємо в усіх трьох округах. По 86-му - найскладніша ситуація. Не знімаються. Хмельницька область - не знімаються. Кличко не зняв кандидата своєї партії навіть по округу Литвина на користь В.Француза - нашого сильного кандидата, колишнього голови облради. Усе це в списку, погодженому на третю годину ночі. Можете його публікувати. Він хоч якось наближений до соціології. Тут наші жорсткі рішення щодо Терьохіна, Чорноволенка, Бригінця та ін. Ми не закінчили переговори. Але УДАР оприлюднив список, який захотів.

- Але якщо навіть поспіхом аналізувати ваш список, видно, що УДАР мав зняти втричі більше людей.

- Згідно з соціологією. Вони погоджувалися. Але зробили інакше. Є взагалі дивні речі, коли Новікова - кандидат від УДАРу у 208-му окрузі, яку зняв з’їзд УДАРу, заявила про своє зняття на користь «революціонера Олега Ляшка». Хоча він використовується владою для дискредитації опозиції. Це як розуміти? Нестандартна ситуація і на 24 окрузі, де ми вирішили поступитися УДАРу і зняти свого кандидата В.Гетьмана. Однак, щойно прийняли рішення, «ударівець» Грапко написав заяву про зняття своєї кандидатури. (Ура кандидату Пінчука Я.Безбаху?! - Авт.)

- Але ж ви самі далеко не скрізь врахували результати соціології. З урахуванням вимірів зняли тільки трьох (97, 204, 214 округи). Проігнорували 11 округів! У Макарові самовисуванець отримав усі шанси на перемогу, у Кременчуці не зняли В.Тарана, подарувавши округ владі. Плюс цілий ряд фактів, коли своїх зобов’язань не виконав УДАР, а ви не стали рятувати ситуацію, - в Ірпені, пропустивши Мельника. А в Києві Терьохін, Ляпіна, Бригінець, Чорноволенко, Андрієвський залишилися для того, щоб програти разом з УДАРом?

- Це позиція з’їзду і делегатів. Моя позиція - у списку, який я вам дав. Я переконаний, що наші кандидати виграють. Рейтинг рейтингом, але одиниця рейтингу ООБ важить більше, ніж УДАРу, - молодь не ходить на вибори. Не можна ухвалювати рішення за принципом «подобається або ні». Ну не подобається УДАРу Андрієвський. Але там люди роками в окрузі працюють. А кампанія яка жорстка виявилася. З різаниною. І що, треба знімати Андрієвського за те, що він тримає удар? До того ж є проблеми з вимірами. Відомо, що Центр Разумкова вивели з пулу соціологів, тому що пов’язують його зі мною. Допустімо, хоча професіоналізм і порядність соціологів Центру ще ніхто під сумнів не ставив. Але я попросив спеціалістів перевірити поле. Є недбала робота. М’яко кажучи. В одному з округів була відсутня третина респондентів. Прогнози в такій ситуації - річ невдячна.

- У фінальному списку «Батьківщини» більшість знятих прізвищ абсолютно нові. Їх немає ні у вашому попередньому списку, ні у Кличка. Якщо коротко: знялися на користь ПР на сході. Це теж з’їзд так вирішив? На зло ворогу?

- Ми зняли тих, у кого були слабкі шанси.

- Є ще таке поняття, як якість депутата. Ганущака кинули на ключовий округ в останній момент, та ще й грошей на кампанію не дали. Народ подейкує, що Довгий зумів сторгуватися не тільки з бабусями, а й із широким опозиційним фронтом.

- УДАР починав переговори по Києву з цього округу. Ми не вважаємо, що Ганущак був слабшим кандидата від УДАРу. А після того, як УДАР залишив Чумака й висунув вимогу зняти Ганущака, у «Батьківщини» не залишалося іншого виходу, крім зняття нашого кандидата на користь УДАРу. Інакше опозиція програла б цей округ.

- Ви справді ідеального кандидата делегували на округ: Довгий знищував місцеве самоврядування п’ять років, Ганущак - будував. Але ви не відстояли свого - ні фінансово, ні морально. І він, по суті, знявши свою кандидатуру, став єдиним політиком, хто вирішив реально боротися з Довгим.

- Ну покритикуйте нас за це. А спочатку запитайте, які в нас фінансові можливості. У нас немає п’яти мільйонів доларів на округ. І все ж таки тепер проти Довгого виступає консолідований кандидат від двох найпопулярніших у столиці партій.

- Це правда, що кампанію фінансує ФЗ, а «Батьківщина» надає структуру?

- Ми працюємо разом, у нас усе спільне - і гроші, і структура.

- А вам не здається, що такі, як Ганущак, Терьохін, Ляпіна - це ті, хто має бути захищений списком?

- Таке рішення з’їзду. Некоректно повертатися, але кожна партія ухвалювала рішення щодо своїх кандидатів сама. Я не знаю, чому вони не в списку.

- Про Соболєва-прем’єра - жарт?

- Журналісти неправильно витлумачили слова Арсенія Петровича.

- Спільне майбутнє в опозиції є?

- Якщо партнери так поводяться в таких переговорах (не найскладніших), то щось прогнозувати не беруся. Домовлятися треба тепер. Потім буде мало часу. Завдання-максимум - 226 голосів. Разом з УДАРом і «Свободою». 151 - мінімум. Але 100 відсотків - що ми не дамо владі змінити Конституцію під потреби Януковича.

- УДАР заявляє, що угода, підписана у січні, не позбавила його чорного піару з вашого боку.

- На центральному рівні ми даємо всі потрібні установки й посилання. Однак місцях відбувся великий взаємообмін між партіями. Десь є особисте протистояння. Повністю контролювати такі речі неможливо. Скажімо, у Львові про нас теж «ударівці» багато цікавого розказують.

- ОО «Батьківщина» у парламенті залишиться монолітом? Вісім партій все-таки і стільки ж лідерів, деякі з них брали участь у президентській кампанії.

- Є різні точки зору, але я прибічник єдиної фракції (У четвер ВР змінила регламент: меншою, ніж кількість списочників плюс мажоритарники, фракція бути не може. - Авт.). Ми вже багато побудували. Самостійно «Фронт змін» отримав би хороший результат, однак ми змогли наступити на горло власній пісні для того, щоб результат отримала вся країна.

- Експерти кажуть, що в підсумку Яценюк і ФЗ більше за всіх втратили.

- Об’єднання було правильним ходом. Уявляєте, коли б зараз не двоє сперечалися, а троє або п’ятеро. Це стало б братською могилою для опозиції. Я впевнений, що вибори покажуть: наше об’єднання було правильним кроком, який дозволить опозиції отримати максимальний результат.

…Слід визнати, що після розмови з двома серйозними чоловіками в солідних костюмах автор була, м’яко кажучи, здивована. Диктофон - не детектор брехні. Журналіст - не екстрасенс. Тому кожен із нас сам, проаналізувавши й порівнявши сказане, зробить свої висновки. Як, утім, хочеться вірити, що знайдуть над чим замислитися й самі опозиціонери. Оскільки з дулею в кишені, повернутою до партнера, навряд чи можна розраховувати на щирість виборця. Ми ж, занурившись у статистику, відзначимо лише деякі тенденції, які виявили, оперативно порівнявши списки, соціологію і вчинки «партнерів» з опозиції. Отже,

УДАР:

1. Зняв усього 31 кандидата (у списку Мартиненка партії Кличка пропонувалося зняти - 37 кандидатів);

2. З 31 знятого партією кандидата 25 відповідають домовленостям із «Батьківщиною»;

3. Зняв шість неузгоджених кандидатів - О.Легезу на користь самовисуванки К.Коваль (15 округ), В.Довганюка на користь О.Донія (88), О.Старовойт на користь Р.Ілика «Батьківщина» (121), С.Мінич на користь самовисуванця В.Матчука (152), Н.Новикову на користь В.Неволька «Батьківщина» (208), О.Сергієнка на користь В.Ар’єва «Батьківщина» (218);

4. Врахував соціологію тільки у п’яти випадках:

- 92 округ, Київська область, Узин, заблокувавши регіонала Кацубу;

- 93, Київська область, Миронівка, віддали У. Мастіпан, заблокувавши регіонала Онищенка;

- 94, в Обухові, заблокувавши Т.Засуху;

- 219, Київ, заблокувавши О.Пабата;

- 122, Яворів - 2% не істотно (можна було не знімати там ООБ - друга після «Свободи»);

5. Не врахував соціологію в 11(!) округах, де можна було врятувати становище. З них - четверо були погоджені зі списком Мартиненка;

- 11 округ, Вінницька область, не зняв кандидатуру на користь Солейко від «Батьківщини», - шанс у самовисуванця від Порошенка Домбровського 32%.

- 25 округ, Дніпропетровська область - регіонал Циркін - 29% - отримав шанс; «Батьківщина» - 10,8; УДАР - 6,9;

- 35 округ у Дніпропетровську- кандидат УДАРу не знятий;

- 65 округ В.Литвина, - не зняв кандидатуру на користь В.Француза, хоча була домовленість із «Батьківщиною»;

- 75 округ, Запоріжжя, УДАР не зняв кандидата, що перебуває на останньому місці;

- 84 округ, Івано-Франківська область, Тисмениця, - «Батьківщина» на першому місці, УДАР - удвічі слабший - не зняв;

- 86 округ, Івано-Франківська область, м. Долина - залишив шанс самовисуванцю, в якого тепер рівні шанси з «Батьківщиною»;

- 89 округ, Івано-Франківська, м.Снятин - УДАР не зняв кандидата;

- 95 округ, Київська область, Ірпінь, - відкрита дорога ректору податкової академії П.Мельнику, хоча була домовленість із «Батьківщиною» про зняття;

- 96 округ, Вишгород, Київська область, погоджений, не зняв Крейніна, який відкрив дорогу регіоналу Я.Москаленку. Перший в окрузі з невеликим відривом від ПР представник «Батьківщини»;

- 187 округ, Хмельницький, - самовисуванець О.Слободян має великі шанси побороти щільні ряди опозиції;

- 213 округ, Київ, Деснянський р-н, Володимир Яворівський проти регіонала Борисова, - «ударівка» Сокур не відступила.

ОО «Батьківщина»:

1. Зняла 28 кандидатів (у списку Мартиненка було - 16. Кличко запропонував - 22);

2. З 28 знятих кандидатів тільки 10 відповідають попереднім домовленостям (див. списки Мартиненка - Кличка - «Батьківщини»);

3. З 28 знятих, 18(!) - не погоджені і не озвучені на переговорах прізвища кандидатів. З них у Дніпропетровській області - 2, Донецькій - 4, Луганській - 3, Харківській - 4, Закарпатській - 1, Запорізькій - 2, у Сумах (160 округ) знято найслабшого кандидата Сербіна. Тобто «Батьківщина» пішла шляхом найменшого опору, знімаючи кандидатів у свідомо непрохідних областях;

4. Партія врахувала соціологію - у трьох випадках:

- у Броварах (97 округ), пропустивши УДАР і остаточно заблокувавши регіонала Федоренка;

- у Хотині (204 округ), давши можливість УДАРу конкурувати з регіоналом;

- у Києві (214 округ), соціологія КМІС щодо Ю.Ганущака також була врахована.

5. «Батьківщина» не врахувала соціологію і дала шанс владі в - 11(!) округах. 75 округ, Запоріжжя, регіонал Кальцев із великим відривом тепер лідирує;

- завалені: 91 округ - Макарів, Київська область; 95-й - Ірпінь, Київська область (де «Батьківщина», чий кандидат на похибку попереду УДАРівського, могла б бути мудрішою за кличківців і «завалити Мельника»), 146 - Кременчук, Полтавська область, 195, 199, столичні - 211, 216, 217, 220 і 222-й. Не бажаючи підігравати УДАРу, «Батьківщина» підіграла Банковій.

Проте можна констатувати, що опозиція все ж таки узгодила єдиних кандидатів на 35 (!), а не на десятьох, як заявлялося раніше, округах. З них УДАР зняв своїх кандидатів на користь партнера в 25 округах, «Батьківщина» на користь УДАРу в 10 округах. Тим часом спільними зусиллями УДАРу і «Батьківщини» можуть бути втрачені шанси опозиції на 22 округах. Що відбувається на не врахованих нашою статистикою виборчих одиницях - дізнаємося через тиждень.

Коли верстався номер, стало відомо, що опозиційні сили підписали угоду про створення коаліції в майбутньому парламенті. Свої підписи на документі поставили лідери партій, котрі увійшли до ОО «Батьківщина», і «Свобода». Крісло Кличка залишилося порожнім.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі