СОНЦЕ КЛАНОВОЇ ГАРМОНІЇ

Поділитися
На початку квітня, четвертого місяця року Казахстану в Російській Федерації, президент Нурсултан ...

На початку квітня, четвертого місяця року Казахстану в Російській Федерації, президент Нурсултан Назарбаєв виступив із традиційним щорічним посланням, яке було сприйнято спостерігачами як ліберальний і багатообіцяючий документ. Президент багато говорив про підвищення життєвого рівня населення, про необхідність посилення ролі партій у політичному житті країни — саме партії, на думку Назарбаєва, мають одержати змогу висувати кандидатів до парламенту. Крім того, Назарбаєв висловився за створення політичних та економічних умов для функціонування незалежної преси, закликав до гуманізації кримінального права, зниження податків, підвищення пенсій… Якщо підсумувати все це, можна сказати, що Назарбаєв був навдивовижу схожий на самого себе зразка 1991 року, коли Казахстан виглядав справжньою оазою центральноазіатської демократії й економічних реформ, а недоброзичливці пророкували казахстанському президентові, котрий намагається «грати в Європу», швидку втрату влади.

Назарбаєв нічого не втратив, бо мало хто на пострадянському просторі може позмагатися з ним в умінні маневрувати навіть у найнесприятливіших умовах. Власне, Назарбаєву й не потрібні були дуже складні маневри. Він ніколи не мав справу зі структурною чи позасистемною опозицією — коли така опозиція почала формуватися в перші роки його правління, із нею було покінчено швидко й мирно, демократи «першої хвилі» або відійшли від політики, або одержали вигідні посади — краще в дипломатії, і все скінчилося. Якщо хтось не пам’ятає — тоді найпопулярнішим казахом після Назарбаєва був поет Олжас Сулейменов, котрого чимало людей вважали демократичною альтернативою президенту — не відразу, так потім... Недавно про Сулейменова російські телевізійники зняли телепрограму в популярному циклі «Хвіст комети» — у ньому розповіді про те, чия зірка вже згасла, але пам’ять залишилася...

Для номенклатуризації влади Назарбаєв пішов на нестандартний крок. За позовом рядової громадянки країни Конституційний суд визнав 1995 року недійсними вибори до парламенту, що працював уже майже рік. Назарбаєв цілком законно розпустив Верховну Раду без усяких там єльцинських танків і провів реформу законодавства країни самостійно. Але, провівши цю реформу, Назарбаєв залишився з номенклатурою один на один. А в казахстанському вищому ешелоні, роз’єднаному приблизно так само, як український, кланова боротьба не припинялася й не припиняється досі. Наприкінці 90-х ця боротьба розпочалася, по суті, за місце спадкоємця президента — багатьом впливовим політикам і бізнесменам не хотілося залишати владу родині Назарбаєва (передусім його могутнім зятям) після того, як перший президент піде з політичної сцени. Тим більше, що прем’єр-міністр Акежан Кажегельдін, здавалося, уже набрав необхідний ресурс.

Далі розгортається Лазаренкова історія з гарним фіналом: Кажегельдін втрачає владу, створює опозиційну партію, йому не дають можливості брати участь у президентських виборах і взагалі хочуть посадити. Кажегельдін втікає на Захід, але там його, на відміну від Павла Івановича, не лише не заарештовують, а й визнають лідером демократичної опозиції. Проте кланова боротьба в самому Казахстані триває — і цього разу її фігурантами стають улюбленець дружини президента, молодий губернатор Павлодарської області Галимжан Жакіянов і бізнесмен, колишній міністр енергетики й колишній (пригадаємо одну з посад Юлії Тимошенко) президент АТВТ «Казахстанська компанія з управління електричними мережами EGOC» Мухтар Аблязов. Далі можна й не розповідати: першим у в’язниці опиняється Аблязов, а потім і Жакіянов, котрий намагався ховатися в західних посольствах і заручитися гарантіями безпеки. Але слід зауважити, що Назарбаєву одночасно вдалося не лише розгромити опозицію, а й продемонструвати: саме він, а не зяті генерал Рахат Алієв і Тимур Кулібаєв, здатний протистояти наскокам на сім’ю й саме він є верховним — і жорстким — арбітром у клановій боротьбі. У Казахстані переконалися, що наступником Назарбаєва буде... сам Назарбаєв — хоч би як звали наступного президента Казахстану. Тим більше, що закон про першого президента республіки дає Назарбаєву можливість цілком легітимно впливати на те, що відбувається в країні.

Тепер, коли діти більше не пустують, опозиції немає, а незалежна преса перемістилася в Інтернет, Нурсултан Абишевич може дозволити собі бути демократичним. Враховуючи, що на Заході його люблять саме таким — широко усміхненим і багато чого обіцяючим. А в Назарбаєва є причина бути лагідним із Заходом. Арешт у США «містера Казахстан» — американського бізнесмена Джеймса Гіффена, котрого підозрюють у незаконному переказуванні коштів із рахунків західних компаній на рахунки східних чиновників, нагадав президентові, що в Америці продовжують стежити за добробутом його країни й долею нафтового маршруту Баку—Джейхан, який досі перебуває в підвішеному стані. Для початку Назарбаєв продемонстрував свою готовність бути демократом. Економічні консультації, поза сумнівом, будуть, і вони багато в чому залежатимуть від результатів інших консультацій, пов’язаних із проведенням року Казахстану в Росії. А поки що в Астані заговорили навіть про можливість звільнення Аблязова (котрий уже заявив через своїх адвокатів про небажання займатися політикою) і Жакіянова, а також про можливе повернення Кажегельдіна. Важко сказати, чи побачимо ми сонце кланової гармонії над Казахстаном, але Назарбаєв виглядає впевнено — майданчик для маневру йому забезпечено…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі