СИСТЕМА ЗБОЇВ НЕ ДАЄ ОДЕСЬКИЙ СУД СКАЗАВ СВОЄ СЛОВО, ТЕПЕР ЧЕРГА ЗА ПРОКУРАТУРОЮ

Поділитися
Минулі вибори в Одесі залишили після себе важкий шлейф невір’я в демократичність виборчого процесу...

Минулі вибори в Одесі залишили після себе важкий шлейф невір’я в демократичність виборчого процесу. Занадто багато різних фактів озвучено після 31 березня як самими кандидатами, так і спостерігачами, політиками, юристами, що дозволило сформувати думку про масштабність фальсифікації виборів в Одесі. Тому природний інтерес до результатів судового розгляду за цими виявленими фактами, що проходив у Жовтневому райсуді Одеси. На сьогодні, як відомо, суд завершений. І оголошено рішення. Правда, з боку самих одеситів особливого зацікавлення як самим процесом, так і його результатами не простежувалося. Точно так само, як багато хто з городян не вірив у чесність виборів, тому й не прийшов голосувати, — мало хто вірив, що суд визнає результати виборів недійсними.

Навіть далекі від політики люди розуміли, що результат судового розгляду заздалегідь вирішений. І насамперед тому, що справа слухалася в Одесі. Відомо, що спроби перенести її розгляд до якогось іншого міста закінчилися провалом. І ось результат — жодного порушення виборчого законодавства, допущеного в ході виборів, яке б вплинуло на їх результати, судом не виявлено. Тому в задоволенні скарги Е. Гурвіцу відмовлено. Як написано в рішенні, у судовому засіданні заявником не було доведено, що в ході голосування та підрахунку голосів були порушення.

Адвокати, які представляли інтереси Е. Гурвіца, вважають, що суд і не прагнув отримати ці докази. Більше того, всіляко перешкоджав їх наданню. Зокрема відмовився заслухати свідків, які мали інформацію щодо вкидання бюлетенів, узяти низку документів. Приміром, такі, як справжній список виборців із печатками й підписами, які мали бути зовсім в іншому місці. Ну, а тих доказів, які були подані, суд не досліджував. Природно, миритися з таким станом справ сторона, що програла, не має наміру.

Як запевняють юристи, хоч рішення суду остаточне й оскарженню не підлягає, можливість його скасування є. У ході судового розгляду суддя В. Пислар виніс низку формулювань, які, за законом, можуть бути оскаржені сторонами. І, як повідомив адвокат Е. Гурвіца Олександр Казарновський, такі скарги в суд подано. Якщо вони будуть задоволені, то це стане підставою для скасування рішення суду. Крім того, у країні вже є прецедент скасування таких рішень — справа Грача. У справи Гурвіца, як вважають юристи, теж є шанс потрапити в розряд виняткових. Хоча б тому, що суддя не мав права виносити остаточне рішення, знаючи, що Генпрокуратура за тими самими фактами, що розглядалися в суді, порушила кримінальну справу. До речі, у своєму рішенні, заперечуючи докази заявника, суддя Пислар наводить як аргумент постанову прокуратури Малинівського району
м. Одеси, яка у порушенні кримінальної справи за відомими фактами відмовила. При цьому постанова про порушення кримінальної справи Генпрокуратурою для судді, як з’ясувалося, не аргумент.

Генпрокуратура, як відомо, порушила кримінальну справу за фактом підробки виборчих документів під час проведення виборів в Одесі. І сьогодні розпочато розслідування. Що цікаво, ходять чутки, що коли в місті про це стало відомо, бюлетені з виборів міського голови й депутатів місцевої ради були спалені. Проте цю інформацію в обласній прокуратурі спростували.

Одне слово, крапку в справі «Гурвіц проти Боделана» ставити рано. Втім, нині, коли практично ніхто не сумнівається, що екс-мер вибори програв, важливе зовсім інше. Наскільки в країні, яка претендує називатися демократичною, можливий правовий контроль за перебігом виборів та їх результатами. Адже проблема в тому, що справа для розслідування направлена в Одесу, в обласну прокуратуру, яка багато разів заявляла: фактів порушення виборчого законодавства під час виборів не виявлено. І сьогодні прокуратурі підтвердити протилежне — що саму себе відшмагати. Навряд чи служителі закону в захопленні від такої перспективи. Та, мабуть, найскладніше для них — це зуміти вціліти, опинившись між двома вогнями — між місцевою владою та вищим начальством.

Щоправда, невідомо, наскільки жорстким буде контроль Генпрокуратури за перебігом розслідування в Одесі. А точніше, наскільки народний депутат Юрій Кармазін зможе впливати на цей процес. Саме з його подачі як колишнього глави парламентського Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією була порушена кримінальна справа. Юрій Кармазін, депутат ВР за списком блоку «Наша Україна», куди входить і народний депутат Е. Гурвіц (який став теж народним депутатом завдяки саме цьому списку), крім того, що на виборах підтримував екс-мера Одеси, має особисту зацікавленість у визнанні фактів фальсифікації виборів в Одесі. В одному з одеських округів у депутати Верховної Ради балотувався його брат, Сергій Кармазін, який вибори програв. Програв голові Жовтневої райадміністрації м. Одеси І. Рєзнику, в якого, судячи з опублікованих соціологічних досліджень, був найнижчий рейтинг у цьому окрузі. С. Кармазін, вказуючи на численні порушення під час виборів, звертався зі скаргою до місцевої прокуратури та суду, але правди не домігся.

Ще донедавна прибічники
Е. Гурвіца сподівалися, що ситуація в Одесі та об’єктивне розслідування справи можуть бути торгом блоку Ющенка з владою. Не випадково в Києві біля стін Верховної Ради ними був організований пікет із метою привернути увагу народних депутатів України до порушень, допущених у ході виборів в Одесі. Щоправда, багато хто вважає, що й сьогодні, поки не поділені парламентські портфелі, не все ще втрачено.

Зрозуміло, що міський голова Р. Боделан, міцно всівшись у крісло на Думській, не стане спокійно дивитися на спроби його звідти вигнати. І підтвердження цього — проведена минулого понеділка акція протесту. До речі, прибічники Е. Гурвіца з цього зробили висновок, що нерви у чинної влади почали здавати. Багато народу «зігнали» з усіх районів міста для пікетування обласної прокуратури. Річ у тому, що на цей день був запланований пікет прибічників Е. Гурвіца, який відбувся кількома годинами пізніше. Вони вимагали об’єктивного розслідування кримінальної справи, заміни міської виборчої комісії та проведення повторних виборів міського голови і депутатів місцевої ради. Отже, боделанівці протестували проти спроб порушити політичну стабільність в Одесі, швидше, в піку прибічникам Гурвіца. «Любимый город должен спать спокойно» — було написано на одному з плакатів. Судячи з гасел, перепало і В. Ющенку, і
Ю. Кармазіну. Хоча, якщо припустити, що одесити справді хочуть того, що було написано на їхніх плакатах, то в цьому випадку вони можуть не перейматися. Ніколи ще в місті не було так спокійно, як тепер.

Про боротьбу за крісло мера, яка триває насправді, широкому загалові одеситів навряд чи відомо. Місцеві телеканали намагаються цієї теми уникати. А невеличкі пікети, що їх час від часу проводять прибічники Е. Гурвіца, порушують спокій лише влади. Навпаки, місто сьогодні, судячи з того, хто пройшов до міськради, може зануритися в летаргічний сон. Тому що тепер навряд чи хтось, крім самих громадян, зможе порушити спокій. До місцевого парламенту жодна людина з опозиції не пройшла. Новообрані депутати вже повідомили про створення в міській раді «більшості» (у складі близько 80 чоловік зі 100). Це означає, що всі рішення, запропоновані владою, будуть прийняті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі