Штаб уповноважений заявити

Поділитися
Якщо перший номер виборчого списку — обличчя політичної сили, то начальників штабів сміливо можна назвати руками, ногами, очима й мозком. Сама посада зобов’язує їх щодня тримати руку на пульсі кампанії, що постійно змінює ритм.

Якщо перший номер виборчого списку - обличчя політичної сили, то начальників штабів сміливо можна назвати руками, ногами, очима й мозком. На короткий строк проведення кампанії, вони, безперечно, стають другими за впливовістю у своїх партструктурах. На їхні колишні заслуги ніхто не зважить, якщо скеровувані ними команди не досягнуть запланованого результату. Натомість їхня вага неминуче зросте, якщо підсумок кампанії перевершить очікування вождів. І в першому, і в другому випадку об’єктивні обставини та суб’єктивні причини до уваги не братимуться. Повнота їхньої завтрашньої відповідальності визначається повнотою влади, наданою їм сьогодні.

Їхня думка про передвиборні змагання видається нам цікавою насамперед тому, що про перебіг боротьби вони поінформовані краще за лідерів. Сама посада зобов’язує їх щодня тримати руку на пульсі кампанії, що постійно змінює ритм. Ось чому для нас було важливо поставити вісім актуальних запитань (наведених нижче) начальникам передвиборних штабів найбільш рейтингових політсил. На жаль, з невідомих причин не вшанував своєю увагою читачів DT.UA начштабу ВО «Батьківщина» Олександр Турчинов. Але й без його одкровень матеріал вийшов досить цікавим.

Стриманість деяких висловлювань Андрія Клюєва (Партія регіонів), Віталія Ковальчука (УДАР), Ігоря Алексєєва (КПУ) і Романа Кошулинського (ВО «Свобода») можна пояснити. Природу цієї скромності зрозуміє кожен уважний читач. Помітити, де н/ш лукавлять, де недоговорюють, де видають бажане за дійсне, буде нескладно. Думаємо, навіть якби в поданих нижче текстах затушувати прізвища респондентів і назви партій, кожен політично грамотний громадянин легко визначив би, хто де. Але, на нашу думку, від цього відповіді штабних не втрачають своєї цінності. Як нам здається, панове штабісти сказали більше, ніж планували. Втім, судіть самі.

Звернемо увагу тільки на одну важливу деталь. Невдоволення чинним виборчим законом у тій чи іншій формі висловили всі опитані. І всі сигналізували про регулярні порушення правил проведення кампанії. До чого б це? Поміркуйте.

Приємного читання!

1. Скільки представників вашої політичної сили безпосередньо задіяні
у передвиборному процесі? Зокрема, яку кількість становлять:

- співробітники штабів;

- члени комісій;

- агітатори;

- спостерігачі?

2. Скільки відсотків ваша політична сила планує отримати під час голосування за партійними списками? На яку кількість переможців ви розраховуєте в одномандатних округах? Якою, за вашими очікуваннями, буде чисельність вашої фракції з у рахуванням бонусу?

3. Яку політичну силу вважаєте своїм головним конкурентом, а яку - головним союзником?

4. Які вітчизняні чи закордонні політтехнологічні компанії й окремі експерти беруть участь в організації передвиборного процесу вашої політичної сили?

5. Якою сумою, за вашими розрахунками, вимірюватимуться сумарні витрати вашої політичної силі на виборчу кампанію? Яка частина цієї суми буде безпосередньо скерована на захист результатів виборів?

6. Якою буде ваша особиста відповідальність у разі незадовільного підсумку виборів для вашої політичної сили?

7. З якими найбільш поширеними методами фальсифікації довелося зіштовхнутися вашим кандидатам? Яких фальсифікацій ви ще очікуєте?

8. Недосконалість яких саме норм чинного закону про вибори виявила поточна кампанія? Чи маєте намір ініціювати внесення змін до цього закону після виборів?

Керівник виборчого штабу Партії регіонів Андрій Клюєв:

1. Думаю, не відкрию секрету, якщо скажу, що Партія регіонів - найчисленніша політична сила в Україні. У нас, звичайно ж, немає дефіциту кадрів. Більше того, ми змогли відібрати кращих, найбільш принципових і послідовних партійців на відповідальні ділянки роботи. Особливу увагу ми приділяємо агітаторам, серед них - справжні лідери громадської думки, здатні повести за собою людей, роз’яснити нашу партійну програму і дати вичерпні відповіді на всі запитання. Ми, як і інші політичні сили, проводимо необхідні тренінги для спостерігачів і членів комісій. Що ж до співробітників штабів, то частота виборів в Україні дає їм змогу постійно підвищувати якість своєї роботи.

2. Усі учасники парламентських виборів націлені на перемогу. Це аксіома. Наше завдання - сформувати ефективну парламентську більшість, здатну продовжити реалізацію позитивних змін, розпочатих командою Віктора Федоровича Януковича. Вважаю, що з урахуванням бонусу чисельність нашої фракції у Верховній Раді сьомого скликання сильно не відрізнятиметься від кількості депутатів нинішнього парламентського представництва Партії регіонів.

3. Ми серйозно ставимося до всіх учасників парламентських виборів. Усі вони - наші конкуренти, але не вороги. І після підбиття підсумків голосування політичні сили, які здолали п’ятивідсотковий бар’єр, стануть потенційними партнерами для ведення діалогу про формування парламентської більшості. Я не хотів би забігати наперед, але домовлятися - це обов’язок парламентаріїв, частина їхньої роботи на благо країни. Хочу нагадати, що Партія регіонів ніколи не створювала передвиборних блоків, тому в нас немає проблем із внутрішнім узгодженням принципових позицій. Ми завжди готові до компромісів заради захисту національних інтересів України.

4. Знаєте, я пройшов уже стільки виборчих кампаній різного рівня, що міг би обійтися без залучення політтехнологів. З іншого боку, я завжди дотримуюся принципу «одна голова - добре, а багато - краще». Не розкриватиму внутрішньої партійної кухні, але можу сказати, що жодна консалтингова компанія не має монополії на співробітництво з Партією регіонів. Ми консультуємося із фахівцями залежно від напряму завдань, які повинні будемо вирішити. Практика показала, що такий алгоритм роботи - найефективніший.

5. Про суму, яку ми витратимо на ведення виборчої кампанії, можна буде говорити після 28 жовтня. Але скажу: якщо розглядати витрати Партії регіонів у співвідношенні до кількості її активних членів і порівнювати їх з іншими учасниками виборчого процесу, то витрати нашої партії виявляться найменшими.

6. Це питання, поклавши руку на серце, мені здається не зовсім коректним. Якщо ви натякаєте на те, що в перемоги багато батьків, а поразка - завжди сирота, то даремно. Нині про високу ймовірність нашої перемоги говорять соціологічні дослідження. Сподіваюся, відрив Партії регіонів від опонентів лише зростатиме.

Чесно кажучи, сьогодні мені нема коли думати про те, що робитиму після завершення кампанії. Проблем і завдань, які стоять перед Україною, стільки, що роботи вистачить на всіх, хто хоче поліпшити життя в нашій країні. Є ціла низка реформ, якими я займався і які необхідно просувати вперед. Я - солдат партії, і готовий працювати там, де товариші вважатимуть за необхідне і де вважатиме за потрібне президент України.

7. Думаю, про це говорити поки що зарано, адже ще триває агітаційна кампанія. Але ми вже зіштовхнулися з технологією висування кандидатів-двійників у мажоритарних округах, неприродною масовою «міграцією» виборців у різних регіонах країни, підкупом виборців. Ми категорично засуджуємо такі методи ведення передвиборної боротьби й усіляко з ними боремося. Ми бачимо, як деякі політичні сили намагаються заздалегідь визнати недійсними результати голосування. Думаю, що в них нічого не вийде. Ми будемо активно використовувати всі можливості законодавства, щоб не допустити фальсифікацій, не допустити спотворення результатів виборів в окремих округах і по всій країні. Ми зробимо все можливе, щоб вибори пройшли прозоро й чесно. Партія регіонів як лідер симпатій громадян у цьому зацікавлена більше за інші політичні сили.

8. Критикувати сьогодні виборчий закон не бачу сенсу. За правила проведення виборчої кампанії проголосували 368 депутатів - як від влади, так і від опозиції. Ми що, маємо їм висунути претензії? Звичайно, я бачу певні проблеми. Але вони спричинені і недоліками закону, і необхідністю всім політичним силам пристосовуватися до нових правил. Вважаю, що слабкі сторони є в будь-якого закону, і тільки практика здатна їх усі чітко виявити. Лише за результатами виборчої кампанії можна буде з упевненістю й системно говорити про необхідність змін.

Утім, уже сьогодні очевидні деякі недоліки, наприклад, у порядку формування окружних комісій. Коли йшла підготовка закону, Партія регіонів пропонувала, щоб до окружних комісій входили по три представники від кожної політичної сили, які мають фракцію в парламенті. Тоді від усіх нинішніх парламентських партій у кожній комісії було б 15 осіб, а інші три місця розігрувалися б на жеребкуванні між рештою учасників виборчого процесу. На нашу думку, при такому порядку було б забезпечено реальну конкуренцію та взаємний контроль потужних політичних сил, спроможних забезпечити своє представництво у всіх регіонах.

Але представники опозиції були категорично проти такого порядку. Вони наполягали на тому, щоб політичні сили, які мають фракції у Верховній Раді, делегували у виборчі комісії лише по одному представнику, а інші 13 місць виносилися на жеребкування. На жаль, цей варіант і був прийнятий. Але в результаті жеребкування представництво в комісії одержали невеликі політичні сили, які не мають реальних шансів боротися за місця в парламенті і, що вважливо, не мають можливості делегувати своїх реальних представників у різні регіони України. А великі партії мають лише по одному представнику в комісіях, що значно ускладнює можливості взаємного контролю за дотриманням законності виборчого процесу.

Вважаю, що в майбутньому, коли парламент візьметься вдосконалювати закон про вибори, необхідно повернутися до пропозиції Партії регіонів і відкоригувати порядок формування виборчих комісій.

Керівник виборчого штабу партії «УДАР» Віталій Ковальчук:

1. Безпосередньо у виборчому процесі задіяні всі члени партії, ті, хто підтримує нас і готовий голосувати за наших кандидатів. Вони ж є і партійними агітаторами. Крім того, ми активно залучаємо до роботи комсомольців. До речі, саме вони становлять ядро молодіжних мобільних агітбригад.

Що стосується кількості працівників штабів, то особливо зазначу, що наші виборчі штаби сформовано на базі партійних комітетів, і ті, хто там працює, фактично і є членами виборчого штабу.

Ми також маємо представництво у всіх дільничних та окружних комісіях - як на рівні членів комісій, так і спостерігачів. Якщо врахувати кількість комісій, а це понад 35 тисяч, то неважко порахувати, що Компартія делегувала для захисту від фальсифікацій на виборах потужний загін комуністів і безпартійних.

Інша річ, що буржуазні сили, завдяки маніпуляціям із законом і залученням технічних кандидатів-мажоритарників та партій, отримали чисельну перевагу. Але ми боротимемося до останнього, щоб захистити волевиявлення наших громадян.

2. Я вважаю, що сьогодні треба говорити не тільки про цифри: 10-15 чи 30%. Головне - це переломити свідомість, щоб люди нарешті позбулися ілюзій щодо «капіталістичного раю» і приєдналися до загальноєвропейського та світового лівого руху, до боротьби за соціальні зрушення на користь людини праці. Це головна мета нашої кампанії, а не скупі цифри.

3. Головний конкурент - це партії капіталу незалежно від їхнього політичного забарвлення. Головний союзник - прості люди, ті, хто створює матеріальні та духовні блага, але позбавлений олігархами можливості користуватися плодами власної праці, здійснювати свої права і свободи.

4. Ні. Не беруть. Ми розраховуємо на свої сили і своїх прихильників.

5. Все це буде відображено у звіті після завершення виборів і відповідно до закону.

6. Я впевнений, що підсумки відповідатимуть тому, що було заплановано і затверджено на рівні вищого керівного органу партії - з’їзду, а також наказам наших виборців.

7. На жаль, фальсифікації вже є. І головна - адміністративний ресурс. Крім того, ми готові протистояти спробам спотворити результати голосування під час підрахунку голосів безпосередньо на виборчих дільницях, а також на рівні окружкомів. Безперечно, будуть і спроби так званих каруселей, і вкидання бюлетенів, і тиск на виборців з боку криміналітету, роботодавців, владних структур тощо.

8. Докладніше про це буде доречно говорити після виборів, після глибокого їх аналізу. Однак не викликає сумнівів те, що, незалежно від виборчого законодавства, ті хто сьогодні захопив владу і власність, виконувати його ніколи не будуть. Саме тому треба говорити не про зміну того чи іншого закону, а про повернення влади народу. Буде влада народною - закони будуть народні і захищатимуть просту людину. Буде влада олігархів - закони будуть тільки в інтересах олігархів. Іншого не дано.

Керівник виборчого штабу ВО «Свобода» Роман Кошулинський:

1. На час виборів Політрада Всеукраїнського об’єднання «Свобода» працює у форматі виборчого штабу. До Політради входять 49 осіб. Керівники обласних організацій, Криму, Севастополя та Києва очолюють регіональні виборчі штаби. Решта керівників центрального апарату - членів Політради складають Центральний виборчий штаб. Виняток - 14 членів Політради, які балотуються у мажоритарних виборчих округах.

Всеукраїнське об’єднання «Свобода» через відомі махінації позбавлене можливості брати участь у роботі окружних виборчих комісій. Щодо ДВК, то ми подали свої кандидатури в усіх областях України.

Усі члени «Свободи», відповідно до Статуту організації, зобов’язані брати участь в агітаційній діяльності об’єднання. На платній основі ВО «Свобода» агітаторів не залучає, бо вважає це неефективним.

Плануємо направити своїх спостерігачів на виборчі дільниці в усіх регіонах України. Особливу увагу приділятимемо округам, де балотуються кандидати від «Свободи».

2. Сподіваємося подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Проте з огляду на нашу виборчу динаміку і з урахуванням фальсифікацій з боку влади наш результат на виході має становити близько 8%.

Усі наші кандидати-мажоритарники зорієнтовані на перемогу. Статус єдиного кандидата від опозиційних сил (ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина») дає всім мажоритарникам вагомі підстави для здобуття позитивного результату. Наразі 18 наших кандидатів-мажоритарників є фаворитами у своїх виборчих округах.

На передвиборному партійному з’їзді окреслено мету - фракція у складі як мінімум 35 народних депутатів.

3. Головними конкурентами є представники нинішньої комуно-олігархічної більшості: Партія регіонів та її сателіт КПУ. Головним союзником є «Батьківщина», з якою «Свобода» уклала меморандум про співпрацю та погодила єдиних кандидатів у мажоритарних округах.

4. «Свобода» завжди залучає для проведення виборчих кампаній виключно членів партії.

5. Станом на 11 вересня нам вдалося залучити до виборчого фонду «Свободи» 7000250 гривень.

Для захисту результатів виборів партія проводить відповідні навчання та готує методичні матеріали для членів ДВК, офіційних спостерігачів.

6. Оцінку результатам виборів дасть з’їзд ВО «Свобода», який, за потреби, ухвалить відповідні кадрові рішення.

7. «Свободу» як партію фактично усунуто від контролю за виборами на рівні ОВК. Сьогодні шляхом маніпуляцій ОВК, сформовані так званими технічними партіями, намагаються створити перешкоди для участі наших членів у роботі дільничних комісій.

Вже нині ми бачимо численні приклади застосування брудних технологій проти наших кандидатів. Наприклад, виставлення «клонів», як це сталося в Івано-Франківську; поширення фальсифікованої агітпродукції з нашими символами; прямий підкуп виборців так званими незалежними кандидатами-«благодійниками»; тиск правоохоронців на кандидатів від опозиції. Ключові фальсифікації очікуємо на рівні ОВК. Як і на місцевих виборах, результат у підсумковому протоколі може істотно відрізнятися від суми результатів у протоколах з ДВК. На жаль, усі зловживання відбуваються за мовчазної згоди судової системи.

8. Так, ми були противниками ухвалення виборчого закону в цій редакції. Закон виписано так, що на кожному етапі виборів закладено механізми виборчих фальсифікацій та маніпуляцій. Це ми спостерігали і на етапі непрозорого затвердження виборчих списків та програм, і на етапі реєстрації кандидатів, і на етапі неконституційного формування ОВК. З огляду на динаміку, подібні махінації відбуватимуться і далі.

Наша програмна позиція - проведення виборів за пропорційною системою з відкритими списками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі