Сергій Власенко: «Рекомендую президентові та його радникам не дезінформувати український народ»

Поділитися
Ми проситимемо суд оголосити рішення в нашій справі максимально швидко, оскільки права Юлії Тимошенко в Україні постійно порушуються.

Юлія Тимошенко, втративши будь-яку надію на неупереджений розгляд в Україні кримінальних справ, відкритих проти неї, звернулася по справедливість до Європейського суду з прав людини. І от, наприкінці цього тижня, на сайті суду з’явилося повідомлення про дату розгляду скарги Юлії Тимошенко.

- У Європейському суді вже призначено дату слухання справи за скаргою Юлії Тимошенко - 28 серпня 2012 року, - повідомив у короткому інтерв’ю DT.UA адвокат екс-прем’єра Сергій Власенко. - Першу скаргу ми подали 10 серпня 2011 року. Юристи, які обслуговують президента України, почали в один голос кричати, мовляв, минуть десятиліття, поки ми дочекаємося рішення Європейського суду. Нам, звісно, хотілося, щоб це слухання відбулося якомога швидше. Але Європейський суд - це суд, який жорстко дотримується всіх установлених процедур, а не як суддя Кірєєв, який, «сидячи в памперсі», проводить слухання справи з 9.00 до 21.00 практично без перерви. Є старий латинський вислів: юриспруденція це і є процедура. Процедура в Європейському суді передбачає, що справу буде розглянуто у відкритому усному слуханні 28 серпня 2012 року.

- Але рік від звернення до розгляду - це, за мірками Європейського суду, досить оперативно.

- Так. З погляду процедури Європейського суду - це дійсно те, що називається fast track, - швидка лінія.

- Сергію Володимировичу, нагадайте, порушення яких конкретно прав має намір довести в Європейському суді Юлія Тимошенко.

- У заяві згадується порушення кількох базових статей Європейської конвенції з прав людини. Зокрема це стаття 3 (йдеться про катування). Також ідеться про статтю 5 - незаконний арешт. Стаття 6, яка забезпечує право всіх громадян на справедливий суд. А також ми говоримо, що було порушено статтю 18 Європейської конвенції, згідно з якою всі обмеження застосовуються тільки з тими цілями, для яких були передбачені. Тобто якщо це кримінальне переслідування, то воно повинно бути тільки кримінальним, і не мати жодного іншого підгрунтя. Ми ж стверджуємо, що переслідування Юлії Тимошенко в Україні має виключно політичний характер. Тому ми вказуємо на порушення статті 18, яка для нас є вкрай важливою.

- Скільки триватиме засідання і коли можна буде очікувати вердикту?

- Саме засідання буде досить коротким. За існуючою практикою, тридцять хвилин матиме сторона заявника і тридцять хвилин - представник держави. Зазвичай - це стандарт. Єдине, що можу зазначити, що в листі, отриманому нами з Європейського суду, зазначено, що за півгодини до засідання президент палати чекає представників двох сторін для узгодження процедурних моментів розгляду справи. Тому, можливо, буде встановлено інший регламент.

- Уже відомо, хто розглядатиме справу?

- В Європейському суді все дуже просто. Весь склад Європейського суду поділено на секції, їх усього п’ять. Наша заява потрапила в п’яту секцію - це було очевидно з самого початку. І, звісно, п’ята секція слухатиме справу у повному складі.

- Яка практика оголошення рішень суду? Скільки часу може минути від розгляду до оголошення вердикту?

- Єдиної практики не існує. Рішення може бути оголошене як протягом тижня, так і через півроку. Ми проситимемо суд оголосити рішення в нашій справі максимально швидко, оскільки права Юлії Тимошенко в Україні постійно порушуються. Наприклад, президент країни дозволяє собі давати інтерв’ю, в яких без суду і слідства встановлює, що Тимошенко винна в якихось злочинах, за якими навіть справи не порушено. Такі порушення щодо Юлії Володимирівни відбуваються щодня, і тому ми просимо Європейський суд ухвалити рішення максимально швидко.

- Чи вважаєте ви, що рішення Європейського суду дозволить Юлії Тимошенко вийти на свободу?

- Так. І в певних випадках такі рішення Європейського суду не вимагають додаткової імплементації в Україні.

- Відомо, що Європейський суд практикує прецедентне право. Чи відповідає дійсності інформація про те, що ви як її адвокат і ті, хто представлятимуть Юлію Тимошенко, мають намір використати прецедент і рішення Європейського суду, що стосуються азербайджанського журналіста Футуллаева.

- Ми збираємося використати кілька прецедентів Європейського суду. Відповідаючи на ваше запитання, я хотів би одночасно звернутися через вашу газету до президента Януковича: Вікторе Федоровичу, не вірте вашим юридичним консультантам, через яких ви дезінформуєте українське суспільство. Як правило, Європейський суд з прав людини, не заглиблюється у зміст обвинувачення в конкретній справі. Європейський суд розглядає лише порушення Європейської конвенції з прав людини, і для цього є певна процедура і певний порядок. Але так відбувається не завжди. Існують винятки, коли Європейський суд розглядав зміст винесених звинувачень в конкретній кримінальній справі.

- І чим це закінчувалося? Вимогою звільнити людину з ув’язнення?

- Це закінчувалося різними варіантами. Але я дуже рекомендую президентові Януковичу і його радникам розглянути прецедентну практику Європейського суду з прав людини для того, щоб не дезінформувати український народ.

ДОВІДКА DT.UA

Колишній головний редактор незалежного тижневика «Реальний Азербайджан» і газети «Щоденний Азербайджан» Ейнулла Фатуллаєв у 2007 році був засуджений азербайджанським судом до восьми з половиною років позбавлення волі за обвинуваченням у наклепі, погрожуванні тероризмом, у розпалюванні національної ненависті та інших злочинах. Приводом для судового переслідування стали статті, опубліковані в «Реальному Азербайджані», - «Карабаський щоденник» і «Алієви йдуть на війну».

У вересні 2007-го Європейський суд з прав людини взяв до розгляду скаргу, подану азербайджанським журналістом. У своїй заяві той написав, що «визнання його винним за висловлення тверджень у його газетних статтях було порушенням його права на свободу висловлення думки, що він був позбавлений можливості постати перед незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону, і що не було дотримане його право на презумпцію невинуватості». Йшлося, зокрема, про порушення прав журналіста відповідно до ста-
тей 6 (право на справедливий судовий розгляд), 10 (свобода висловлення думки) і 13 (право на ефективний засіб правового захисту) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Розглянувши справу Ейнулли Фатуллаєва, Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у квітні 2010 року задовольнити його скаргу за статтями 10, п.п. 1 і 2 статті 6 Конвенції і зобов’язати азербайджанську державу забезпечити «негайне звільнення заявника», виплативши йому 28 тис. євро.

У листопаді 2010 року Верховний суд Азербайджану на виконання рішення Європейського суду з прав людини скасував вироки від 2007 року. Однак журналіста не звільнили у зв’язку з порушеним проти нього в грудні 2009-го нової кримінальної справи про незаконне зберігання наркотиків.

Фаттулаєв провів за ґратами чотири роки, і під тиском громадськості в травні 2011 року був випущений азербайджанською владою на волю. Після звільнення з в’язниці журналіст створив Громадське об’єднання за права людини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі