ЩОСЬ ІЗ СОВІСТЮ МОЄЮ СТАЛОСЬ...

Поділитися
Якщо незалежність проголошують, отже це комусь потрібно. Хто насамперед виграв від того, що ми ось уже дев’ять років самостійна держава?..
Якщо незалежність проголошують, отже це комусь потрібно. Хто насамперед виграв від того, що ми ось уже дев’ять років самостійна держава? Заведено вважати, що народ. Аби переконатись у слушності відповіді, варто запитати в самого народу. Ми усвідомлюємо, що 2012 учасників опитування, проведеного Українським центром економічних і політичних досліджень, — ще не весь народ. Але вони — репрезентативна частина цього народу. І принаймні частині державної еліти було б корисно ознайомитися з їхньою думкою.

48,5% опитаних вважають, що від проголошення незалежності виграло керівництво України. 29,4% вважають, що 24 серпня 1991-го в першу чергу ощасливило людей, схильних до підприємництва. 18,4% називають переможцем лиховісний світовий капітал. 12,7% відповіли жорстко й невтішно — «ніхто». 10,4% романтиків сподіваються, що у виграші будуть майбутні покоління українців. 7,6% вагалися з відповіддю. Український народ у цьому списку на «почесному» 7-му місці — 7,5%.

Недовіра до сьогоднішньої влади, зневіра у власних силах і невпевненість у завтрашньому дні — приблизно такий вигляд матиме переклад вищесказаного з мови цифр на мову емоцій. Це, до речі, підтверджують й інші матеріали дослідження.

Скажімо, 30,1% опитаних вважають, що повне відновлення кадрового складу центральних і місцевих органів влади призвело б до поліпшення ситуації в країні, але 40,2% переконані, що «чистка лав» нічого не змінила б у державі. А 6,9% упевнені, що радикальні зміни в керівництві лише погіршать ситуацію.

Досить об’єктивно судити про рівень довіри населення до «небожителів», як нам здається, дозволяють відповіді на запитання: «З ким із політиків ви пішли б у розвідку?» Утім, отримані дані характеризують не тільки взаємини «народ — влада», почасти вони характеризують і сам народ. Судіть самі: 44,8% опитаних заявили: ніхто з вітчизняних можновладців не видається їм надійним попутником у такій небезпечній справі. А 21,9% повідомили, що взагалі не збираються ходити ні в яку розвідку.

12,7% учасників дослідження виявили бажання прогулятись у ворожий тил із прем’єром. Чому Віктор Андрійович виявився найкращим «розвідником» серед політиків, відповісти непросто. Можливо, хтось гадає, що глава Кабміну вміє добре маскуватися? Відносно велика питома вага «червоних розвідників» — 9,3% ризикнули б вирушити в розвідку з Петром Симоненком, 3,5% — не сумніваються в надійності Олександра Мороза, 2,8% (треба вважати, найменш марновірних) готові розділити труднощі й поневіряння з Наталією Вітренко.

Пробиратися за лінію фронту з Президентом висловили бажання 3,2% респондентів. Решта, мабуть, гадає, що плазувати під колючим дротом і прикидатися копицею сіна — не справа Верховного Головнокомандуючого. 2,4% не можуть відмовити собі в задоволенні побачити в маскхалаті Григорія Суркіса. Охочих розвідати що-небудь у компанії з Віктором Медведчуком удвічі менше.

Вузьке коло тих, хто наважиться піти в розвідку з міністром внутрішніх справ, — 1,5%. Воно, втім, і не дивно — чорний генеральський мундир із білою окантовкою демаскує. Ще менше прагнуть потрапити в одну розвідгрупу з головою СБУ Леонідом Деркачем — 0,9%. І справді — що він тямить у розвідці?

Аутсайдером «розвідрейтингу» політиків виявився Олександр Волков (0,2%). Очевидно, в опитаних він асоціюється або з начальником штабу, або з заступником по тилу...

Дивовижно, але факт: духовного отця «Відродження регіонів», «Демократичного союзу» і «Соціального захисту» учасники опитування не вважають людиною не тільки надійною, а й фінансово заможною. На запитання — «Кого ви вважає найбагатшою людиною в Україні?» — лише 0,4% відповіли «Олександра Волкова». Показник для Волкова просто-таки принизливий, так само як і місце, яке він посів у рейтингу багатіїв, — 9-те. До речі, замикає десятку Ігор Бакай (0,2%) Цікаво, як оцінили б капітали Ігоря й Олександра Михайловичів, скажімо, піддані Бельгії чи громадяни США?

Багатієм номер один України 22,5% опитаних, як і раніше, вважають каліфорнійського в’язня Павла Лазаренка. На другій позиції — Президент України, за нього віддали свої голоси 21,4% опитаних. Третім із значним відставанням від лідерів «фінішував» Григорій Суркіс, який задовольнився жалюгідними 5,7%. Слідом за ним — Леонід Кравчук, Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко, Юхим Зв’ягільський і Віктор Медведчук — у їхні незліченні багатства вірять від 1,9% до 1,1%.

Цікава деталь: відповідно до результатів опитування, однаково багаті мафія, банкіри, нафтогазові магнати, Євген Марчук, Олександр Мороз і Петро Симоненко — за кожного з названих вище було віддано по 0,1%. 38,8% респондентів не змогли відповісти на поставлене запитання.

Замість коментаря: не ставлячи під сумнів проникливість українського народу, ризикнемо поставити під сумнів його поінформованість...

Імена Леоніда Кравчука й Леоніда Кучми фігурують ще в одному реєстрі — великих синів народу, котрі в різний час залишили свій слід у політичній історії України. Пальму першості опитані віддали Богдану Хмельницькому (30,8%). У п’ятірці вибраних також Михайло Грушевський (11,7%), Леонід Брежнєв (7,7%), В’ячеслав Чорновіл (6,1%), Іван Мазепа (3,6%). Нинішній глава держави поділяє з Микитою Хрущовим 8 й 9 місце (в обох по 1,8%), поступаючись 0,6% Володимиру Щербицькому і 0,2% — Степану Бандері. 0,9% вважають найвидатнішим сином українського народу Нестора Махна, по 0,8% — Симона Петлюру й Леоніда Кравчука, 0,5% — Петра Шелеста. 17,5% учасників опитування заперечують велич усіх названих вище політиків. 11,4% вагалися з відповіддю.

Куди менший розбрід думок простежувався при відповіді на запитання: «Чи вважаєте ви, що варто внести в Конституцію України зміни, відповідно до яких, нині чинний Президент дістав би змогу бути обраним на третій термін?» Народ був категоричний, як на всеукраїнському референдумі, — 72,2% відповіли «ні», 8,9% — «так». Ухилилися від відповіді менше 19%; 11% продемонстрували цілковиту байдужість до цього питання, 7,9% заявили, що поки не визначилися зі своїм ставленням до обговорюваної теми.

Найсумніше, що (коли вірити дослідженню) ми досі не визначилися, хто ми є. До такого невеселого висновку підштовхує аналіз відповідей на запитання: «Ким ви почуваєтеся в першу чергу?» «Людиною», — відповіли 31,1%. «Батьком (матір’ю)» — 20,3%. Передусім громадянами України вважають себе лише 15%...

А кого зі своїх сучасників громадяни України вважають совістю нації? Ми вважаємо за доцільне навести весь список діячів політики, науки й культури, згаданих учасниками опитування. Без коментарів.

72,1% респондентів переконані, що права називатися совістю нації не заслужив ніхто. 3,7% вагалися запропонувати свій варіант відповіді. Решта голосів розподілилися так: Ющенко — 2,7%, Симоненко — 2%, Ступка — 1,7%, Кучма — 1,5%, Чорновіл — 1,3%, Амосов — 1%, Мороз — 0,7%, Ротару — 0,7%, Вітренко — 0,5%, Кравчук — 0,5%, Патон — 0,5%, Повалій — 0,5%, Пономарьов — 0,5%, Яворівський — 0,5%, Г.Омельченко — 0,4%, Л.Костенко — 0,4%, Б.Олійник — 0,4%. По 0,3% набрали Драч, Кличко, Матвійчук, Могилевська, Плющ, Юхновський. 0,2% — Білик, Білозір, Д.Гнатюк, Лук’яненко, Матвієнко, Медведчук, Патріарх України (?), Поплавський, Сумська. 0,1% — А.Шевченко, Роговцева, Байдуло, Бокшай, Бубка, В.Павлік, Ваховський, Терен, Гальчинський, Гетьман, Головатий, Грач, Дурдинець, Жулинський, Журавський, Заклунна, Зінкевич, Іванова, Каденюк, Клименко, Кононов, Кравченко, Кузьмук, Лазаренко, М.Гресь, Марчук, Мещеряков, Мірошниченко, Онопенко, Павличко, Зібров, Пинзеник, Піховшек, Пустовойтенко, Ратушняк, Сафронов, О.Скрипка, Солов’яненко, Стецько, Суркіс, Тарасюк, Тигипко, Тимошенко, Філенко, Хмара, Чиж, Шалімов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі