Що поставлено на карту президентських виборів в Україні — The New York Times

Поділитися
Що поставлено на карту президентських виборів в Україні — The New York Times © depositphotos / oleksii.chumachenko
Незалежно від того, хто переможе, вибори стануть важливим тестом відданості України впорядкованій демократії.

Змучена корупцією, країна, що страждає від війни з підтримуваними Росією бойовиками, і залежить від допомоги міжнародних організацій на мільярди доларів, Україна ставить жорсткі завдання перед своїм наступним президентом, пише газета The New York Times і агентство Associated Press.

Недільні вибори відбуваються через п'ять років після того, як масові протести змусили проросійського президента втекти з країни. Ці негаразди призвели до незаконної анексії Росією Криму, сепаратистського конфлікту на сході України, в результаті якого загинули більше 13 000 людей, і до економічного спаду.

Видання визначили деякі з питань, що стоятимуть на карті при виборі нового президента України:

КОРУПЦІЯ

Повсюдна корупція була однією з ключових претензій до президента, поваленого в 2014 році, і зберігається при його наступнику Петрі Порошенку. Індекс сприйняття корупції Transparency International показує, що Україна знаходиться на 120 місці серед 188 країн - спостерігається незначне поліпшення за останні роки, але країна все ще перебуває в сусідстві з такими країнами, як Нігер і Малі.

Порошенко ініціював деякі антикорупційні заходи, які вимагав Міжнародний валютний фонд в обмін на виділення багатомільярдні кредити. Але в цьому місяці зусиллям фахівців було завдано значного удару, коли основний антикорупційний закон був оголошений неконституційним. Державні оборонні підприємства, тим часом, втягнуті в корупційний скандал.

Кандидати пообіцяли різні жорсткі заходи проти корупції, в тому числі обов'язкове довічне ув'язнення за обман у оборонці, довічні заборони на заняття державних посад і разову податкову амністію за приховані активи. Але корупція настільки поширена, що такі заходи можуть дати невеликий ефект, в той час як зростаюче суспільне невдоволення вимагає більш рішучих дій.

Всі провідні кандидати обіцяють, що вони домагатимуться членства України в Європейському Союзі, але Брюсель, схоже, не хоче бачити в своїх рядах країну, яка не може або не буде боротися з корупцією.

РОСІЯ

Ключові кандидати також виступають за прагнення України до членства в НАТО, що могло б стати анафемою для Росії. Перспективи будь-якого вирішення конфлікту на сході неясні, хоча у ключових кандидатів різні підходи до вирішення проблеми.

Порошенко, який хоче на другий термін, виступає за переговори в нормандському форматі - в них беруть участь Росія, Україна, Франція та Німеччина. Проте ці переговори були практично безрезультатними.

Юлія Тимошенко прагне переговорів між сторонами, які підписали Будапештський меморандум, в якому міститься заклик дотримуватися територіальної ціліснісності колишніх радянських республік, що відмовилися від своєї ядерної зброї. Проте Росія порушила цей договір, коли анексувала Крим у 2014 році.

Комік Володимир Зеленський говорить, що це питання може бути вирішене тільки шляхом прямих переговорів з Росією. Цю ідею позитивно висвітлили в Росії, що говорить про те, що Москва шукає вихід з конфлікту, який дорого їй обійшовся через міжнародні санкції.

ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

Повсякденне життя для багатьох українців бідне і похмуре - середня заробітна плата становить всього 350 доларів на місяць. Таким чином, 25-відсоткове підвищення цін на природний газ в минулому році стало серйозним ударом для багатьох жителів.

Тимошенко назвала підвищення тарифів "геноцидом" і пообіцяла знизити ціни на щонайменше 50 відсотків. Але цей крок може бути несхвалений міжнародними фінансовими інститутами, що надають Україні допомогу - підвищення цін відповідало вимогам раціоналізації ринку.

Українська система медичного обслуговування, в основному не змінилася з радянських часів, була свідомо бідною, особливо за межами великих міст. Реформи тривають, але деякі кандидати говорять, що зміни є недостатніми і ускладнюють доступ до лікарів загальної практики. Тимошенко і Зеленський пропонують запровадити страхову медицину.

ЕКОНОМІКА

Економіка України відновлюється після серйозного спаду, який вона пережила після потрясінь 2014 року, але ВВП все ще істотно нижче рівня 2013 року. Готовність наступного президента провести реформи - і склад нового парламенту, який буде обраний у вересні - ймовірно, буде допомагати або заважати інвесторам. Перед президентським голосуванням економісти прогнозували скромне зростання близько 2,5% в рік, який ускладнює прогнозована інфляція на рівні близько 10%.

Порошенко може вказати на економічне поліпшення за час його каденції, в тому числі зростання прямих іноземних інвестицій. Зеленський закликає спростити податковий кодекс і усунути перешкоди для нових підприємств, щоб "ви могли відкрити бізнес за годину". Тимошенко пообіцяла вдвічі знизити податок з підприємців і перенаправити економіку України з залежності від сировини на виробництво готової продукції.

ДЕМОКРАТІЯ

Незалежно від того, хто переможе, вибори стануть важливим тестом відданості України демократії, що впливає як на довіру громадян до влади, так і на відносини із міжнародними партнерами.

Нагадаємо, президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Вибори голови держави призначено на 31 березня. ЦВК зареєструвала 44 кандидати в президенти. Шестеро з них заявили, що знімають свої кандидатури на користь інших кандидатів.

Редакція DT.UA склала повний список кандидатів і зібрала коротку інформацію про них. Слідкуйте за перебігом подій у спецпроекті DT.UA Вибори-2019.

Докладніше про маніпуляції на виборах 31 березня та протидію їм читайте в матеріалі Ярини Бусол "Виборчі маніпуляції і як з ними боротися" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі