Рада прийняла судову реформу Зеленського

Доповнено
Поділитися
Рада прийняла судову реформу Зеленського © STATUS QUO
Законопроект зазнав критики серед партнерів України та ще має отримати оцінку Венеціанської комісії.

Депутати Верховної Ради підтримали в другому читанні та в цілому законопроект президента Зеленського про судову реформу, який передбачає, зокрема, скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100 та розпуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів. За відповідне рішення проголосували 236 депутатів.

Законопроект також вносить зміни в діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Зокрема, уточнюється, що ВККС є колегіальним органом.

Крім того, законопроект передбачає зміни до законів про очищення влади, про Вищу раду правосуддя, якими передбачено поширення люстрації на керівників ВККС і Державної судової адміністрації, які займали свої посади не менше року в період з 21 листопада 2013 року по 19 травня 2019 року.

Регламент ВККС буде затверджуватися Вищою радою правосуддя більшістю голосів від його складу за поданням ВККС. Методику і порядок проведення іспитів при відборі суддів, як і раніше, буде готувати ВККС, однак стверджувати це буде ВСП.

Пропонується також скоротити кількість членів ВККС з 16 до 12 членів. Їх усіх призначатиме ВРП за результатами конкурсу, який також буде проводити ВРП. Передбачається, що до складу конкурсної комісії входитимуть три члена від Ради суддів України і три члени з числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними організаціями, які працюють в сфері боротьби з корупцією. Крім того, прописаний порядок діяльності комісії.

Відповідно до прийнятого законопроекту буде доповнено перелік підстав для звільнення члена ВККС. Такими будуть, в тому числі, нехтування обов'язками, поведінку, яке підриває авторитет і довіру суспільства до правосуддя та судової влади, в тому числі недотримання етичних стандартів судді. Звільняти члена ВККС буде не сама комісія, як це передбачено зараз, а Вища рада правосуддя. Разом з тим звільнення з посади судді або припинення повноважень на конституційно передбачених підставах не буде підставою для припинення повноважень члена ВККС.

Рішення про звільнення члена ВРП буде приймати не орган, який призначив його, а безпосередньо ВРП. Рада створить комісію з питань доброчесності та етики з метою забезпечення прозорості та підзвітності членів ВРП і ВККС. Комісія складатиметься з представників ВРП і міжнародних експертів (по три особи від кожної сторони) і зможе вносити подання про звільнення членів ВРП і ВККС.

Рішення про звільнення члена Вищої ради правосуддя вважається прийнятим, якщо подання не буде відхилено на спільному засіданні Вищої ради правосуддя і Комісії з питань доброчесності та етики більшістю голосів учасників засідання за умови, що за це проголосувало не менше двох міжнародних експертів - членів Комісії з питань доброчесності і етики.

Нагадаємо, 11 вересня низка положень законопроекту №1008 про внесення змін в закони про діяльність органів суддівського управління, запропонованого президентом України Володимиром Зеленським, зазнали жорсткої критики з боку заступника голови представництва Європейського Союзу в Україні Анніки Вайдеман і канадського посла Романа Ващука. Дипломати відзначили, що скорочення кількості суддів Верховного суду є необґрунтованим, а поширення люстрації на членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) є взагалі безглуздим і неефективним. На думку послів, серйозного доопрацювання потребує також законопроект 1032 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів по реформу органів прокуратури".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі