ПРЕМ’ЄРСТВО ВАРТЕ ПАРЛАМЕНТУ?

Поділитися
Оцінюючи результати недавніх виборів, керівник запорізького штабу й один із лідерів блоку «Наша У...

Оцінюючи результати недавніх виборів, керівник запорізького штабу й один із лідерів блоку «Наша Україна» Сергій Соболєв переконаний, що в регіоні вдалося досягти найкращих результатів серед східних і південних областей країни. За попереднім даними, від запоріжців «нашоукраїнську» фракцію в парламенті представлятимуть два нардепи-списковики і стільки ж мажоритарників. Цілком імовірно, ця пропорція залишиться незмінною, на відміну від остаточних результатів виборів, які навряд чи матимуть збіг із попередніми. У цьому не можна сумніватися хоча б тому, що їх по-різному оцінюють навіть на офіційному рівні. Наприклад, 2 квітня голова Запорізької обладміністрації Євген Карташов заявив, що блок «За єдину Україну» зібрав 8,96, а «Наша Україна» — 7,94% голосів. Тоді як на сайті Центрвиборчкому того ж дня було оприлюднено інші цифри. Відповідно — 7,91 і 7,89%. Хоч і не дуже суттєва, а різниця. Напевне, подібні нестиковки, а також наявність копій протоколів усіх дільничних виборчих комісій і дає підстави представникам «Нашої України» стверджувати, що попередні дані ЦВКа на 1,5 відсотка занижено по їхньому блоку і на стільки ж завищено по блоку «За єдину Україну!»

За словами переможця у 76-му окрузі Петра Сабашука, у ході виборів адміністративного тиску він «особливо не відчував», хоча й не приховує здивування, що його найближчий суперник, підтримуваний блоком «За єдУ», найпереконливіше лідирував на так званих закритих дільницях — у психіатричній лікарні, шкірвендиспансері, слідчому ізоляторі...

— Після того як Запорізька обладміністрація зажадала від усіх працівників обласного та районних рівнів заяви про звільнення, якщо їхній блок не переможе на виборах, є підстави і для голови ОДА, і для його підлеглих подати у відставку, — вважає С.Соболєв. — Треба вміти програвати з честю, якщо не змогли забезпечити результати виборів будь-яким чином, як це робилося в Запорізькій області.

Втім, справи нехай і недалекого, та все ж минулого, для «нашоукраїнців» зараз не настільки актуальні порівняно з найближчою перспективою. Заяви про вступ у фракцію подали вже 122 нардепи, окрім того, розглядаються ще дев’ять — від незалежних кандидатів, які здобули перемогу. А щоб уникнути розколу майбутньої фракції, про можливість якого іноді доводиться чути прогнози, розробляється схема функціонування в її рамках партійних клубів, котрі солідарно беруть участь у процесі голосування. У ролі союзників «Наша Україна» бачить і 90 незалежних мажоритарників, на підтримку яких розраховує при розгляді більшості ініціатив фракції. Хоча в цілому, гадає С.Соболєв, «конфігурація парламенту буде дуже складною, особливо в переговорному процесі. Тому я не схильний до прогнозів щодо їхніх перспектив».

Ефективність роботи нового депутатського корпусу «нашоукраїнці» ставлять у пряму залежність від його здатності сконцентруватися не на внутрішньо парламентських проблемах, а на вирішенні ключового завдання — безпосереднього впливу на формування уряду, який, на їхню думку, найкраще консолідує парламент. За сприятливого збігу обставин переговори на цю тему можуть успішно закінчитися за один-два тижні, тож до наміченої на 14 травня першої сесії у депутатів цілком достатньо часу для узгодженого рішення. Однак проблема в тому, що надія на формування якщо не спільної, то хоча б відносно неконфронтаційної ідеологічної платформи в новому парламенті занадто ілюзорна. Навіть попри початковий збіг поглядів на далеко не другорядні проблеми. Наприклад, щодо прийняття закону про імпічмент, який тривалий час залишається дискусійним.

— У цьому нас активно підтримав ніхто інший, як пан Тигипко, котрий публічно заявив, що такий закон має бути розглянутий одним із перших, аби зняти всі спекуляції навколо цього питання, — каже С.Соболєв. — На мій погляд, даний закон не є першочерговим для розгляду, але те, що ця проблема має бути чітко урегульована законодавчо на першій чи другій сесії — це безсумнівно.

І навіть у плані перспективи застосування закону на практиці у «нашоукраїнців», судячи з усього, немає принципових розбіжностей із заєдинниками. Поки їхня позиція обмежується посиланням на те, що коли «є механізм і підстави для реалізації закону, то це завжди може бути зроблено». Однак на негайному застосуванні закону на практиці вони не наполягають. Можливо, це і не позбавлено логіки, якщо врахувати, що першочерговим завданням блок вважає принципове вирішення проблеми надання парламенту повноважень із формування уряду. Не приховуючи того, що пост прем’єра має дістатися Віктору Ющенку.

Фактично йдеться про утвердження країни в статусі парламентсько-президентської республіки. І це цілком реально, якщо новий депутатський корпус зможе встояти перед спокусою узурпації більшістю ключових посад у парламенті чи перспективою чергової «спікеріади». Поки це практично непрогнозовано. Відомо лише, що у «Нашої України» є наміри піти на серйозний компроміс у процесі неминучого портфельного поділу.

— В умовах, що виникли, посада прем’єра варта всіх разом узятих посад у парламенті, оскільки вона дає можливість жорсткого прориву в економічній сфері, тим більше за настільки потужної підтримки фракції, — заявив Сергій Соболєв, зауваживши при цьому, що це його особиста думка. Чи погодиться з запропонованою ціною фракція — питання відкрите.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі