Практика і наука дискредитації

Поділитися
А чого варта реєстрація в мажоритарних округах кандидатів з однаковим прізвищем і навіть іменем, так зване клонування! Технологія, досить поширена на місцевих виборах-2010, тепер розтиражована у хворобливій кількості екземплярів.

Опозиціонери все не можуть навести лад у своєму таборі. Тихо гризуться між собою, адже депутатський мандат не ділиться на частини. По деяких округах у Західній Україні балотуються самовисуванці від «Батьківщини», НРУ та інших партій, котрі увійшли до об’єднаної опозиції. Незадоволені політики, яких не затвердили «єдиними і узгодженими» опозиціонерами, вирушили в самостійний похід. У Рівненській області, наприклад, узгодженому кандидатові від опозиції Миколі Кучеруку опонує однопартієць, член «Батьківщини», колишній голова облради Олександр Данильчук. А на Тернопіллі у 165-му окрузі з бютівцем Володимиром Бойком конкурує самовисуванець від НРУ Анатолій Вихрущ. У 166-му окрузі проти кандидата від «Батьківщини» Михайла Апостола йде член НРУ Михайло Савчук.

Дехто небезпідставно вбачає в такому взаємному поборюванні передвиборну технологію. Мовляв, діями принаймні частини самовисуванців керує влада, мета якої цілком очевидна - дезорієнтувати виборців та скубнути голоси у певних кандидатів.

А чого варта реєстрація в мажоритарних округах кандидатів з однаковим прізвищем і навіть іменем, так зване клонування! Технологія, що була досить поширена на місцевих виборах-2010, тепер розтиражована у хворобливій кількості екземплярів. За інформацією громадянської мережі «ОПОРА», двійники-трійники в Україні з’явилися у 31-му виборчому окрузі. Цю технологію застосовано проти 44 кандидатів.

Поза сумнівом, у західних, центральних областях та столиці технологію клонів влада застосувала проти представників опозиційних партій, де вони мають сильні позиції.

Не багато зусиль знадобилося самовисуванцеві Андрію Терьохіну, щоб змагатися з кандидатом від опозиції Сергієм Терьохіним у 211-му окрузі Києва. А в 222-му окрузі столиці популярність опозиціонера Дмитра Андрієвського гасить Віктор Андрієвський. У 92-му окрузі (Київська область) з представником «Батьківщини» Віктором Світовенком змагатиметься самовисуванець Максим Світовенко. А на Волині (округ №23) до бою з опозиціонером від «Батьківщини» Анатолієм Грицюком став Андрій Грицюк. На Львівщині у 216-му окрузі проти кандидата від об’єднаної опозиції Олега Канівця виступає самовисуванець Сергій Канівець. На фініші реєстрації в опозиційного кандидата у 165-му окрузі на Тернопіллі Володимира Богдановича Бойка з’явився конкурент із маленькою різницею у ПІБ - він Іванович.

Особливої згадки заслуговує «атака клона» в Івано-Франківську. Задовго до виборів керівники обласної організації «Свободи» підозрювали, що голова Коломийської районної організації цієї партії Роман Височанський, керівник фракції у райраді Михайло Кирилюк та їхні підопічні не зовсім вільні у своїх діях. У січні нинішнього року вони переступили дозволену межу - разом із Партією регіонів відмовилися підтримати звернення до Верховної Ради з вимогою розглянути закон «Про імпічмент Президента». Політвиконком виключив двох згаданих свободівців із партії, прийнявши рішення, якого вони досі не визнають. Невдовзі голові Івано-Франківської облради та облорганізації «Свободи» Олександрові Сичу надійшла скарга від керівництва тернопільського ТОВ «Аскор - Україна». За словами Сича, представники фірми підозрюють вище згаданих осіб 2010 у привласненні коштів товариства. За припущенням керівника обласної ради, місцева виконавча влада зуміла взяти цих людей на гачок і диктує їм умови поведінки.

Подальші події це підтвердили. Роман Височанський зареєструвався в окрузі №88 (із центром у Коломиї) і дихає в спину опозиційному кандидатові - представнику «Батьківщини» Олександру Левицькому. Михайло Кирилюк вчинив хитріше. За кілька днів до початку реєстрації кандидатів він у судовому порядку змінив ім’я та прізвище на Олександр Сич. Навіщо йому це знадобилося? Щоб змагатися за мандат нардепа в Івано-Франківську (округ №83) і діяти під «брендом» справжнього Олександра Сича, голови Івано-Франківської облради та облорганізації «Свободи», який балотується як єдиний кандидат від опозиції.

Від імені Олександра Сича в місті з’явилися провокаційні листівки «БЮТ - злодії». Автентичний Олександр Сич бачить у цьому зрозумілу мету - посварити опозиційних союзників та втягнути їх у міжусобиці. Невдовзі іванофранківці вже читали газету «Свободівець», надруковану нібито в друкарні, очолюваній свободівцем. Було це зроблено, знову ж таки, від імені Олександра Сича. Зміст газети вгадаєте з першого разу: огульна критика опозиції та її лідерів. Як стверджує голова облради, «від імені Сича було підготовлено білборди з гаслом: «За легалізацію проституції».

На жаль, українське законодавство не дає можливості автентичному кандидатові захиститися від таких дій. Закон «Про вибори народних депутатів» не передбачає процедури зняття з реєстрації недобросовісного конкурента. А як же ж діють суди?

ВО «Свобода» звернулася в Київський апеляційний адміністративний суд з вимогою скасувати рішення ЦВК про реєстрацію кандидатом у народні депутати Олександра Васильовича Сича. Позивач переконує, що новий Сич подав неправдиві відомості в автобіографії про свою партійну та громадську діяльність. Суд відмовив у задоволенні позову. З тієї причини, що подання неправдивих відомостей - не підстава для відмови в реєстрації. Адже законодавство не передбачає перевірки ЦВК достовірності даних, зазначених у документах кандидатів у народні депутати. Постанову Київського апеляційного адмінсуду залишив без змін Вищий адміністративний суд.

Технологія клонів виявила здатність поширюватися миттєво. На сході та півдні України нею, вочевидь, скористалися конкуренти провладних кандидатів. Наприклад, кандидати від Партії регіонів побачили однофамільців у 104, 108 та 109-му округах Луганської області, 173-му - міста Харкова, різняться однією літерою прізвища регіонала та самовисуванця в окрузі 128 (Миколаїв) і 191 (Хмельницька область). Не уникли проблем, завданих клонуванням, інші партії. Так, у 225-му окрузі Севастополя комуніст Василь Пархоменко отримав іще двох однофамільців-самовисуванців.

Епідемія клонів захопила і «Удар». У 80-му окрузі (Запорізька область) кандидатові від цієї партії Олександру Волкову вдарили в спину ще два Олександри Волкови. Ударівець зустрів однофамільця і в Київській області (округ 98).

З’явилися навіть цілі псевдоорганізації. Скажімо, на Хмельниччині у 189-му окрузі колишній голова облдержадміністрації Олександр Буханевич незадовго до виборів зареєстрував громадську організацію «Об’єднання за Батьківщину», яка маскується під опозицію. Балотується цей добродій як самовисуванець.

Деякі експерти вбачають у технології клонів пряму аналогію з методами, які використовували ще у 40-50-х роках минулого століття радянські органи безпеки для боротьби з українським підпіллям. Провокатори, легендовані повстанські групи були покликані дискредитувати національно-визвольний рух в очах українців, виявити місця перебування реальних повстанців та знищити їх. Клони в округах під час парламентських виборів - добрий засіб для брудної політичної гри. То, може, не будемо їм підігравати?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі