ПОСОЛ ІРАКУ В УКРАЇНІ МУЗХЕР АЛЬ-ДУРІ: США НЕ ДАЮТЬ ЖОДНОГО ШАНСУ ООН ТА ІРАКУ ВИРІШИТИ ПИТАННЯ МИРНИМ ШЛЯХОМ

Поділитися
За одинадцять років, що минули після операції «Буря в пустелі», Ірак як ніколи близький до нової війни зі Сполученими Штатами...

За одинадцять років, що минули після операції «Буря в пустелі», Ірак як ніколи близький до нової війни зі Сполученими Штатами. Схоже, американці вже остаточно вирішили: з режимом Саддама Хусейна час кінчати. Причому назавжди і лише військовими засобами. І Буш-молодший, ухваливши рішення воювати, почав переконувати уряди Європи та Близького Сходу в необхідності приєднатися до міжнародної коаліції проти тирана.

Сколотити свою коаліцію намагається й Ірак. Використовуючи нафтовий «пряник», залучаючи країни в іракську економіку, Багдад намагається придбати максимальну кількість союзників. А сьогодні це ті, хто виступає проти силових методів розв’язання проблеми. Та головну увагу іракці приділяють створенню сприятливої для своєї країни міжнародної думки. Наскільки їм це вдається, можна побачити з інтерв’ю кореспондента «ДТ» із послом Іраку в Україні Музхером Аль-Дурі.

— Пане посол, моє перше запитання торкається ситуації, яка склалася навколо Іраку: як вважають у Багдаді, наскільки велика ймовірність того, що Сполучені Штати розпочнуть воєнну операцію, щоб скинути режим, який нині там існує?

— Відповім запитанням на запитання: хто любить війну? Гадаю, що жодна нормальна людина. Смішно, коли кажуть, буцімто Ірак хоче війни. Народ Іраку і його керівництво завжди виступають за мир. Бо знаємо, що таке війна: ми воювали з Іраном у середині вісімдесятих і зі Сполученими Штатами 1991 року. Ірак ні до кого не має претензій, у нього немає підстав для агресії. Наша країна ніколи не проводила такої політики. Та, на жаль, на прагнення миру, яке є в іракського народу, немає відповідної реакції.

Ви чуєте щодня заяви представників американської адміністрації. Чого вони хочуть? На жаль, їхня мета — війна з Іраком. Вони не прагнуть продовжувати переговори, вести мирний діалог. Вони хочуть змінити режим в Іраку, підкорити нашу країну.

Американці стверджують, що Ірак причетний до тероризму. Але це не так: Ірак ніколи не підтримував відносин із терористами. Сполучені Штати кажуть, що Ірак має зброю масового знищення, якої насправді в нас немає. Міжнародні інспекції показали, і американці знають: Ірак не має такої зброї. Її знищено. У нас ніколи не було атомної бомби, як не було й іншої зброї — хімічної, біологічної.

Ми виконали параграф 14 резолюції Ради Безпеки ООН № 687. Ми вважаємо, що Ірак зробив усе необхідне. Американці кажуть — ні. І якщо всі країни світу, у тому числі й Україна, виступають за мирне розв’язання проблеми, то лише Америка, Ізраїль і Великобританія ставлять за мету почати війну з Іраком.

— І все-таки, повертаюсь до свого запитання, чи вважають у Багдаді справді реальною можливість початку воєнних дій проти Іраку?

На це запитання не можна відповісти однозначно. Та подивіться, хто весь час говорить про агресію. Це — Америка. Сполучені Штати не дають жодного шансу ООН та Іраку вирішити це питання мирним шляхом. Вони постійно шукають союзників для війни з Іраком. Американці ще жодного разу не пропонували розв’язати проблему мирно. Нещодавно Буш і Рамсфельд сказали: навіть якщо Ірак погодиться, щоб міжнародні інспектори ООН повернулися, ми бомбитимемо. Це означає тільки одне — США так чи сяк хочуть використати силові методи проти Іраку.

— Відмова Багдада допустити в Ірак міжнародних інспекторів ООН дає Штатам привід для початку процесу легітимізації воєнних дій. Чи готовий усе-таки Багдад погодитися з поверненням міжнародних інспекторів? І якщо так, то за яких умов? Наскільки я знаю, це питання порушувалося під час зустрічі в Йоганнесбурзі Таріка Азіза і Кофі Аннана...

Ірак ніколи не був проти повернення міжнародних інспекторів ООН, він виступає за комплексне розв’язання проблеми, у тому числі й за це. Що було предметом переговорів Кофі Аннана з міністром закордонних справ Наджі Сабрі та заступником прем’єр-міністра Таріком Азізом.

— Тож, за яких умов можливе повернення інспекторів ООН?

За умови комплексного розв’язання проблеми Ірак не заперечує, щоб у країну повернулися міжнародні інспектори.

— Ви кілька разів повторили фразу про комплексне розв’язання проблеми. Що маєте на увазі?

Насамперед треба закрити всі досьє, які стосуються озброєнь. Тобто щоб після проведення інспекції до цих питань більше не повертатися. По-друге, ООН має виконати всі свої зобов’язання: спочатку пом’якшити блокаду, а згодом і зняти її. По-третє, Ірак повинен повернутися в лоно міжнародного співтовариства, щоб країна почала жити нормальним життям. Тільки після вирішення всіх цих питань можливе повернення в Ірак міжнародних спостерігачів ООН.

— Ви кажете, що в Іраку була знищена зброя масового ураження. Чи означають ваші слова, що Ірак мав таку зброю?

У нас не було біологічної зброї. Не було навіть програми з її виробництва. Тому ми вважаємо, що повернення міжнародних інспекторів ООН має одночасно супроводжуватися встановленням якогось терміну їх перебування, тому що вже дванадцять років їхні пошуки безрезультатні.

Рольф Еккеус, який на початку дев’яностих очолював групу міжнародних інспекторів ООН, ще 1993 року сказав, що все, що їм треба було знати про Ірак, вони знають на 95%. А пізніше в Іраку була група Скотта Ріттера. Цей інспектор був уїдливим. Та він теж нічого не знайшов.

Це ж саме стосується і ядерної зброї. Ви знаєте, на початку вісімдесятих Ірак мав ядерну програму, розроблювану для використання атомної енергії в мирних цілях. Він розробляв її з допомогою Росії та Франції. Це не секрет: програма була під контролем МАГАТЕ. Однак 1981 року ізраїльтяни розбомбили наш дослідницький центр. І сьогодні представники МАГАТЕ кажуть, що можливості Іраку в цій галузі дорівнюють нулю. Востаннє представники МАГАТЕ сказали це на початку нинішнього року. Хочу вкотре повторити: Ірак ніколи не мав ядерної зброї.

— Як ви оцінюєте позицію України в цій критичній ситуації?

Україна на найвищому рівні проголосила, що вона проти силового вирішення кризи і що вона виступає за переговори. Позиція України збігається з позицією інших країн.

— І продовжуючи тему України. На адресу Києва часто лунають обвинувачення в постачаннях зброї Іраку...

На мій погляд, це частина пропаганди. Ми категорично спростовуємо такі заяви. Військові контакти неможливо приховати. Та ми дуже зацікавлені в тому, щоб розвивати партнерські відносини з Україною у сфері промисловості, сільського господарства...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі