Новий Майдан неминучий, але не обов'язково в Україні – Der Spiegel

Поділитися
Новий Майдан неминучий, але не обов'язково в Україні – Der Spiegel Майдан може відбутися в інших пострадянських країнах. Ілюстрація
Українська революція почалася з вини президента-клептократа, і таких на пострадянському просторі ще багато.

Сотні тисяч людей вийшли на вулиці Києва два роки тому. І це далеко не остання революція, яка ще відбудеться на території колишнього СРСР. Еліти і за межами України готують підґрунтя для подібних повстань.

Про це на сторінках Der Spiegel пише оглядач Беньямін Біддер у статті, присвяченій річниці початку української Революції гідності.

Автор зауважує, що масові протести на українському Майдані через два роки після їхнього початку вже стосуються не лише України. Тепер це криза між Сходом і Заходом, причина якої бере початок з різної оцінки того, що відбулося в Києві. Кремль і його союзники переконані, що протести організували США, в той час як Європа переконана, що українці повстали проти диктату Москви в регіоні.

"Але при цьому обидві сторони не звертають увагу на головну причину – жорстокий режим Віктора Януковича, який був лише одним симптомом масштабної кризи в українській державі, котра погрузла в корупції і олігархії", - йдеться в статті.

На думку оглядача, Майдан був неминучий. Автор нагадує, що Янукович відмовився підписувати угоду про асоціацію України з ЄС через обіцянку Володимира Путіна видати кредит в розмірі 15 мільярдів доларів. За ці гроші тодішній президент хотів "купити" другий президентський термін в 2015 році, піднявши трохи пенсії і зарплати бюджетникам. А коли тисячі людей вийшли на Майдан протестувати проти розвороту Януковича, він віддав наказ жорстоко розправитися з мирними демонстрантами, "так, ніби влада хотіла раз і назавжди відучити українців протестувати".

Але жорстокість викликала зворотній ефект, і людей на Майдані побільшало. Таким чином, протест вже був не через угоду з ЄС, а через свавілля і насильство з боку міліції і корупції.

"Цей гнів накопичувався роками і рано чи пізно повинен був вийти назовні", - йдеться в статті.

На думку автора, це був не останній Майдан. Він відбудеться знову. Можливо в Україні, а можливо і ні. Еліти готують такий сценарій у багатьох країнах колишнього Радянського Союзу. Приміром, в Молдові протести спалахнули через те, що за час правління про європейської коаліції з банківської системи країни зник мільярд доларів.

У Вірменії теж можуть спалахнути протести, приміром, через нову спробу підвищити тарифи на електроенергію, як це сталося минулого літа. В Казахстані люди можуть вийти на вулиці через президента Нурсултана Назарбаєва, який не залишає свою посаду от вже 25 років. І от нещодавно він заявив, що альтернативи йому немає.

Майдан може початися і в Росії, де президент Володимир Путін нищить усі можливі інструменти мирної передачі влади. Але головна причина початку протестів у всіх цих країнах полягає у некомпетентності правителів, яким був Янукович. Його обрали демократичним шляхом, але перед втечею в нього лишилося дуже мало прихильників.

Коли Янукович втік, демонстранти взяли штурмом його резиденцію і виявили там докази його безмежної жадоби.

"Вона і була реальною причиною Майдану. Але президент України був не останнім некомпетентним президентом в пострадянському регіоні", - йдеться в статті.

В цей же час, в Києві святкування річниці Революції гідності у минулі вихідні пройшло не дуже спокійно. На Майдані активісти зірвали концерт з нагоди другої річниці Революції гідності. Примітно, що охоронці не стали перешкоджати діям активістів. У свою чергу бійці Національної гвардії України, які забезпечують правопорядок на Майдані, зробили спробу перешкодити діям активістів. Це призвело до невеликої сутички. Потім нацгвардійці відступили.

Нагадаємо, 21 листопада в Україні відзначають День гідності і свободи. Увечері на Майдані стартували заходи до другої річниці Революції гідності.

20 листопада повідомлялося, що Міністерство внутрішніх справ посилить заходи безпеки до річниці Евромайдана.

У листопаді 2013 року в Києві почалися антиурядові протести, викликані рішенням влади відмовитися від підписання угоди про асоціацію Україна-ЄС. Протести тривали кілька місяців, аж до кінця лютого 2014 року. В результаті подій на Евромайдані було повалено режим екс-президента України Віктора Януковича, а до влади прийшла нова проєвропейськи налаштована команда.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі