Напередодні важливого кроку

Поділитися
Україна та ЄС стоять напередодні важливого і, можливо, історичного кроку в нову еру своїх відносин...

Україна та ЄС стоять напередодні важливого і, можливо, історичного кроку в нову еру своїх відносин. Наступного тижня відбудеться позачергове засідання Ради з питань співпраці Україна—ЄС, на якому планується погодити План дій, спрямований на тісніше зближення України та ЄС. Нинішнього тижня я побувала у Києві, щоб обговорити можливість якнайшвидшого впровадження цього плану в життя. Важливо з самого початку чітко окреслити його завдання: воно полягає у тому, щоб наблизити Україну до Європи, а не тримати її жодним чином на відстані витягнутої руки.

План дій було розроблено у рамках Європейської політики сусідства ЄС (ЄПС), за допомогою якої ми прагнемо встановити тісніші відносини з нашими сусідами, якщо вони поділяють наші фундаментальні цінності та роблять відповідні кроки, які свідчать про те, що вони хочуть наблизитися до нас. Наші відносини з кожною країною різні і залежать від конкретної ситуації. Цінним аспектом цієї політики, який не завжди знаходить належне визнання, є те, що вона була спеціально розроблена так, щоб бути гнучкою і щоб ми могли оперативно реагувати на зміни у тій чи іншій країні.

Саме тому, оскільки нині Україна прагне набагато тісніших відносин, і в країні пройшли чесні та справедливі президентські вибори, що має велике значення, бо є свідченням відданості нашим спільним цінностям, ми запропонували піти набагато далі у наших відносинах. Минулого місяця Хав’єр Солана та я звернулися до держав—членів ЄС і запропонували 10 позицій, згідно з якими нам слід посилити наші зусилля. Цей крок дає потужний сигнал: якщо Україна прагне
наблизитися до нас і готова
відповідно діяти, тоді ЄС
буде належним чином реагувати.

ЄС активно співпрацює з Україною з початку тих змін, які породила помаранчева революція. Ми відреагували на волевиявлення українського народу і допомогли забезпечити мирне вирішення політичної кризи. Ми глибоко зацікавлені у підтримці реформ, і тому наш план із 10 пунктів для запропонованого прискорення економічної інтеграції України в ЄС є конкретною відповіддю на сміливу політичну акцію українського народу. Сам План дій було заморожено до проведення вільних і чесних виборів. Нині його схвалено разом із пропозиціями, які ідуть набагато далі, ніж передбачалося спочатку.

Тепер прийшов час впроваджувати План дій. Обидві сторони мають докласти великих зусиль для його реалізації.

У деяких відношеннях перші кроки повинен буде зробити Європейський Союз. Ми запропонували рухатися у напрямі зони вільної торгівлі після вступу України до СОТ, і для підготовки до цього Європейська комісія вже прискорює свою роботу.

Ми також плануємо розпочати переговори щодо торгівлі сталеливарними виробами та завершити переговори з торгівлі текстильною продукцією. Крім того, з Україною передбачається розпочати діалог на високому рівні щодо питань енергетики, такий, як ми ведемо з Росією. На додаток маємо намір підвищити нашу допомогу Україні стосовно забезпечення відповідності українських товарів стандартам, дотримання яких є вимогою, щоб мати доступ до спільного ринку ЄС. Це принесе справжню користь промисловості України.

Ми заохочуємо наших партнерів підтримувати членство України в СОТ, і цієї мети хотіли б досягнути до кінця року. Ми допоможемо українському уряду вирішити ті питання, що залишилися для надання Україні статусу ринкової економіки. Однак тут левову частку роботи для досягнення поставлених цілей потрібно буде виконати самій Україні. Я знаю, що Президент Ющенко і його уряд зі мною у цьому згодні.

Тісне співробітництво буде потрібне для початку роботи над запровадженням спрощеного візового режиму. Тому пропонуватимемо почати переговори з цього питання, однак нам потрібен буде також паралельний прогрес у відношенні угоди про реадмісію між Україною та ЄС. Так само нам потрібно буде почати спільну роботу над посиленням верховенства права та демократичних процесів і підвищення контактів між громадянами ЄС і України. Ми також хотіли б дослідити можливості нашої співпраці у сфері зовнішньої політики та політики безпеки, наприклад, у тому, що стосується вирішення придністровського конфлікту. Реалізація всіх цих ідей вимагатиме від нас прийняття спільних рішень.

Ми усвідомлюємо, що Україні потрібно буде провести велику кількість політичних та економічних реформ, які вимагатимуть значних коштів, тому в 10 пунктах плану пропонується суттєво підвищити фінансову допомогу з боку ЄС. Україна отримає доступ до нової лінії фінансування з бюджету Комісії, розробленої спеціально для країн, на які поширюється ЄПС, і крім того пропонується, щоб Європейський інвестиційний банк надавав Україні нові кредити.

Остаточна форма наших відносин є ще одним питанням, яке було в центрі активного обговорення. Мені більше подобається розглядати це як незакінчений процес, щоб ми могли уважніше зосередитися на актуальних питаннях, які вимагають негайного вирішення, і настійливо йти до мети так швидко, наскільки це можливо. Консультації щодо розширеної угоди, яка регулюватиме наші відносини, мають відбутися одразу, як тільки буде вирішено питання основних політичних пріоритетів Плану дій.

Звичайно, всі зазначені елементи – це лише відправна точка: План дій поширюється на багато інших сфер. Однак це показує, що ми серйозно прагнемо активно просуватися вперед, щоб якнайшвидше побачити якісну різницю у наших відносинах. Уряд України нині розробляє його власні національні пріоритети, і тому для мене було так важливо у першу чергу поспілкуватися саме з урядом. Ми твердо налаштовані допомагати Україні вибудувати її власну програму реформ, і ви побачите, що ми будемо як гнучкими, так і здатними до реагування.

Ми не можемо недооцінювати виклики, що стоять перед Україною. Справжніх економічних і політичних реформ потрібного рівня гостро недоставало протягом останніх 14 років, тому попереду у нас багато роботи. ЄС прагне допомогти всюди, де можливо, але ми не можемо приймати жорстких політичних рішень від імені самої України, і ми не можемо зменшити всі ті труднощі, яких не уникнути при здійсненні таких радикальних змін. Однак ми завжди повинні пам’ятати, що досягнення у довгостроковій перспективі переважать короткострокові виклики сьогодення. І врешті-решт реформи, необхідні для максимізації Україною переваг, запропонованих Планом дій, будуть необхідними у будь-якому випадку для забезпечення тривалого успіху, процвітання та зв’язків з ЄС.

Я впевнена, що уряд і народ України будуть на висоті при вирішенні цього складного завдання. Врешті-решт, не зважаючи на всю підтримку, надану ЄС при урегулюванні минулорічної кризи, не ми у сніг і мороз заполонили вулиці. Цю справу, цю дійсно складну справу, зробили українці і це є заслугою лише українців. Народ, який знаходить запаси енергії, потрібні для такого вияву рішучості, є, безумовно, народом, який має достатньо стійкості та наполегливості, необхідних для успіху і в досягненні цієї мети. Ми дійсно горді тим, що ви є нашими близькими партнерами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі