НАБУ та САП закликали Зеленського ветувати закон про депутатську недоторканість

Поділитися
НАБУ та САП закликали Зеленського ветувати закон про депутатську недоторканість © nabu.gov.ua
В НАБУ заявили, що закон ставить під загрозу незалежність роботи детективів антикорупційних органів.

Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура закликали президента України Володимира Зеленського ветувати закон про зняття недоторканості з народних депутатів, який Верховна Рада ухвалила 18 грудня. В антикорупційних органах вказали на низку недоліків документу, які перешкоджатимуть розслідуванню злочинів народних депутатів.

"НАБУ і САП закликають президента ветувати закон щодо нібито зняття депутатської недоторканності. Проголосований 18 грудня 2019 року Верховною Радою України законопроєкт №2237 щодо нібито зняття депутатської недоторканності знизить ефективність розслідування злочинів, вчинених за участі чинних парламентарів", - йдеться у повідомленні пресслужби НАБУ.

В Нацбюро зазначили, що певні норми документу можуть призвести до виникнення процесуальних проблем ще на початку розслідування та дозволити народним депутатам уникнути відповідальності.

"Такий стан речей викликає глибоке занепокоєння в Національного бюро, якому підслідні народні депутати України, та прокурорів САП, які здійснюють процесуальний нагляд у всіх кримінальних провадженнях НАБУ" - йдеться у повідомленні.

Зокрема, норма про те, що лише генпрокурор може розпочати досудове розслідування, ставить під загрозу незалежність діяльності детективів НАБУ та САП. Адже тепер їм необхідно переконати очільника Генпрокуратури внести відомості до ЄРДР. В НАБУ також додали, що законопроект не визначає процедуру передачі генпрокурору інформації, яка необхідна для початку розслідування.

"Також вказаний законопроєкт частково унеможливлює збір доказів у провадженні. Припустімо, в межах одного розслідування детективи НАБУ виявили інший злочин, до якого ймовірно причетний нардеп. До набуття чинності законопроекту №2237, слідчим достатньо виокремити вказаний епізод і розслідувати як окреме провадження. Якщо ж проголосований проєкт набуде статусу закону, детективам доведеться переконувати генпрокурора розпочати розслідування, однак після його початку усі зібрані в межах іншої справи докази визнаються недопустимими", - зазначили в НАБУ.

Вказано, що документ містить й інші процесуальні аспекти, які можуть заблокувати роботу антикорупційних органів щодо притягнення до відповідальності народних депутатів. В НАБУ та САП заявили, що готові долучитися до процесу доопрацювання законопроекту та надати свої рекомендації.

Нагадаємо, Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект №2237 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою приведення у відповідність до Закону України" Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України". За відповідне рішення проголосував 291 депутат. Не дали жодного голосу на підтримку законопроекту фракції "Європейська солідарність", "Батьківщина" і "Голос".

Згідно із законом, кримінальне провадження щодо народного депутата може розпочати виключно генеральний прокурор, усі клопотання про дозвіл на обмеження прав і свобод депутата мають бути погоджені прокурором, а клопотання у справі розглядаються слідчим суддею за особистої присутності відповідного народного обранця. У Раді вже заявляли про те, що закон "зацементує" імунітет депутатів, а не скасує його.

Зазначимо, що на першій сесії Верховної Ради дев'ятого скликання 30 серпня народні депутати в першому читанні схвалили проект закону №7203 про внесення змін до ст.80 Конституції України, внесений до парламенту ще 8-го скликання п'ятим президентом України Петром Порошенко.

3 вересня Верховна Рада України, як і прогнозувало DT.UA, внесла зміни до статті 80 Конституції України, яким скасувала депутатську недоторканість із 1 січня 2020 року. 11 вересня схвалений законопроект підписав президент України Володимир Зеленський.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі