На жаль, інших не завозили, або Політичний коефіцієнт газової оренди

Поділитися
Минулого вівторка увечері управління інформації (!) ВАТ «Газпром» двома абзацами повідомило, що в ...

Минулого вівторка увечері управління інформації (!) ВАТ «Газпром» двома абзацами повідомило, що в центральному офісі «Газпрому» відбулася робоча зустріч голови правління Олексія Міллера та міністра палива й енергетики України Юрія Бойка. На зустрічі було розглянуто питання поставок газу в Україну.

Як повідомляє «Газпром», сторони домовилися, що у 2008 році ціна газу на кордоні Росії й України становитиме 179,5 дол. за 1000 кубометрів. Ставка транзиту територією України становитиме 1,7 дол. за транспортування 1000 кубометрів газу на кожні 100 км, територією Росії для України - теж 1,7 дол.

Українська сторона того вечора промовчала.

А вже наступного дня голова правління «Газпрому» Олексій Міллер повідомив: «Сьогодні було підписано контракти на поставку газу в Україну в 2008 році».

«Досягнуті домовленості щодо ціни на газ для України, а також щодо умов його транзиту створюють додаткові гарантії стабільності поставок російського газу європейським споживачам і є логічним взаємовигідним кроком, спрямованим на формування прозорих ринкових відносин у газовій сфері між Росією та Україною», -зазначив О.Міллер.

Усе це було б смішно, якби не було так сумно: в Україні ніхто не зважився публічно навіть підтвердити факт підписання договорів із «Газпромом». (Хто їх бачив і ознайомлений з їх змістом?)

Міг це зробити міністр палива й енергетики України Юрій Бойко. Ми надіслали йому запитання. Прості. Але, напевно, знайти відповіді на них виявилося складно.

Що ж, спробуємо розібратися без допомоги міністра. Оголошена ціна на газ для України, а точніше - на українсько-російському кордоні - 179,5 дол. Переговори велися з «Газпромом». І тепер уже не так важливо (не для суду, звісно), хто саме підписав контракти на закупівлю газу і на транзит російського газу територією України. Ви платите за транзит? Дарма ви так думаєте. Адже, за умовами чинних договорів, газ в Україну продається на кордоні. Тому хто й скільки платить за транзит - не суть. Пригадується, хтось проговорився, що «РосУкрЕнерго» платить «Газпрому» за транзит 10 центів...

Азіатський газ, за словами представників «РосУкрЕнерго», коштує цього року 100 дол. за 1000 кубометрів на туркменсько-узбецькому кордоні. Але невже ви досі вважаєте, що в Україну поставляють азіатський газ? Ніколи, напевно, цього ніхто не робив. Навіщо? Адже це дуже дорого! Під виглядом азіатського в Україну поставляється газ із найближчих родовищ. Якщо це так, то за що, запитуєте ви, «РосУкрЕнерго» отримуватиме по 50 доларів із кожної тисячі кубометрів? Ми на це запитання не відповімо, незважаючи на, за словами Міллера, «дедалі більшу прозорість» у газовій сфері...

Переговорам Ю.Бойка з О.Міл­лером також передувала «азіатська епопея».

Ще три тижні тому міністр палива й енергетики України Юрій Бойко торгувався з головою правління ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером за ціну на газ для України у 2008 році на рівні близько 143 дол. за 1000 кубометрів. Ішлося нібито про поступовий, протягом трьох років, перехід до ринкових цін на газ для українських споживачів. Але росіяни не поспішали підписувати угоду з Україною з політичних і економічних міркувань. З одного боку, в Україні ще не було навіть сформовано коаліцію в новообраному парламенті. Відпо­відно, ніхто не брався підписувати папери з українським міністром, який невдовзі вже таким може й не бути. З іншого боку - і в самій Ро­сійській Федерації вибори в Держдуму були на носі.

Що ж стосується економічного підґрунтя, то в цьому сенсі теж було кілька чинників. І в питанні ціни торг видавався доречним. Тим більше що місяць тому «Газпром» домовився з Туркме­ниста­ном про ціну на туркменський газ на 2008 рік по 100 дол. за 1000 кубометрів на туркменсько-узбецькому кордоні. Фактич­но, «Газпром» уже кілька років викуповує весь газ, експортований Туркменистаном за посередництва «РосУкрЕнерго».

Але 23 листопада Туркме­нистан заявив про підвищення ціни на свій газ уже з 1 січня 2008-го. Туркменська сторона не вперше порушила питання підвищення ціни на природний газ, який продає російському концерну. Проте «Газпром» надто швидко погодився на подорожчання туркменського газу. Відповідне доповнення до контракту на поставку природного газу підписали 27 листопада під час візиту в Ашгабад делегації на чолі з головою правління концерну О.Міл­лером.

Ціна природного газу для «Газпрому» на туркменсько-узбецькому кордоні в першому півріччі наступного року зросте з нинішніх 100 до 130 дол. за 1000 кубометрів, у другому - до 150 дол. А з 1 січня 2009 року ціна туркменського газу, як випливає з підписаних із «Газпромом» документів, визначатиметься за формулою. Правда, за якою саме - публічно не уточнюється.

Вже наступного дня про бажання підвищити ціни на свій газ заговорив і Узбекистан. Тож мікс центрально-азіатського газу, який нібито поставляється в Україну, вочевидь буде дорожчим. Хоча яке це має значення, якщо газ ми купуємо на українсько-російському кордоні?..

Напевно, щоб в Україні ніхто не плекав ілюзій з приводу «поміркованих» цін на газ, «Газпром» відразу заявив, що перекладе подорожчання туркменського газу на споживачів України. Про це 28 листопада з посиланням на генерального директора ТОВ «Газпромекспорт» Олександра Медведєва написала The Financial Times.

«Газпром не братиме на себе жодних цінових ризиків, пов’язаних із закупівлями газу в Центральній Азії. Ми - комерційна прибуткова організація. Ми відповідальні перед нашими акціонерами», - заявив О.Медведєв.

Він висловив сподівання, що Росії вдасться узгодити з Україною формулу ціни на природний газ, яка б забезпечувала перехід на ринкові ціни у 2011 році, а також враховувала подорожчання центральноазіатського газу.

«Газпром», за умовами підписаного у вересні 2006 року контракту, мав у 2007-2009 роках щорічно отримувати 50 млрд. кубометрів туркменського газу за ціною 100 дол. за 1000 кубометрів на туркменсько-узбецькому кордоні. Практично весь цей обсяг (як нам наполегливо навіюють) через посередника - «РосУкрЕнерго» направляється в Україну на адресу ЗАТ «Укргаз-Енерго», монопольного імпортера природного газу.

Вже «Укргаз-Енерго» частину отриманого від «РосУкрЕнерго» й імпортованого у країну природного газу поставляє кінцевим споживачам, переважно промисловим підприємствам, а частину реалізовує одному зі своїх співзасновників - НАК «Нафтогаз України» для подальшого забезпечення газом теплопостачальних підприємств і бюджетних установ.

У 2007 році «РосУкрЕнерго» продає «Укргаз-Енерго» природний газ по 130 дол. за 1000 кубометрів на українсько-російському кордоні. Посередницькі послуги «РосУкрЕнерго» і транзитні «Газпрому» коштують майже 30 дол. на поставці в Україну кожної тисячі кубометрів газу.

Але хіба це наші проблеми? Наші проблеми в тому, що єдиним постачальником газу в Україну є посередник - «РосУкрЕнерго»: уже більше року - на 50% дочірня компанія «Газпрому». Тому й переговори проводять із ним. Тепер принаймні росіяни не ховаються за якісь там «віртуальні» компанії. Усе стає на свої місця. І вже ніхто не говорить про «інтереси української сторони». (Хіба Фірташ за неї колись грав?) Їх ніколи в цій угоді не було. Були, напевно, інтереси деяких громадян України. Але причому тут вся країна і кожен із нас?

Почувши про ціну газу для України на 2008 рік, «Дзеркало тижня» запитало в інших товаришів по газовому нещасті, як у них справи. З Європою нам не змагатися, тому що навіть оптову ціну на газ - 350 дол. за 1000 кубометрів - нам поки що не подужати (хоч би що там розповідав пан Кінах).

Навіть прем’єр Віктор Янукович сказав, що він незадоволений рішенням, до якого прийшли О.Міллер і Ю.Бойко щодо ціни газу для України в наступному році.

Ми поцікавилися, як складається з ціною на російський газ у наших сусідів - білорусів. І ось що з’ясувалося. Російський «Газпром» на переговорах 5 грудня запропонував Білорусі у 2008 році купувати газ за ціною 165 дол. за 1000 кубометрів.

Білоруси пропонували під час переговорів ціну 119,5 дол. за 1000 кубометрів. Поки що переговори нічим не закінчилися, тобто контракти не підписані.

Залишається нагадати, що нинішнього року «Газпром» продає Білорусі газ за ціною 100 дол. за 1000 кубометрів. А рік тому, у 2006-му, вони коштували 47 дол.

Потім ми звернулися із запитанням про ціну на газ до заступника міністра закордонних справ Грузії Григола Катамадзе. За його словами, уже кілька років Грузія платить «політичну ціну за газ - 235 дол. за 1000 кубометрів». Але Грузія готова її платити. Тим більше що російський газ у балансі Грузії ледь перевищує 50%.

А за що платять і платитимуть громадяни України? Чи й справді це політичний коефіцієнт газової оренди? Хто, кому і коли здав в оренду всю країну? Хто при владі готовий відповісти на це просте запитання? Ми вам такого права не давали.

У бюджет-2008 «заклали» ціну на газ 160 дол. за тисячу кубометрів. З урахуванням усіх накруток і доставки це вже було майже 185 дол. А тепер - майже 180 дол. Без накруток і доставки. Виходить, споживачам цей газ коштуватиме 250 дол. за 1000 кубометрів. Мінімум.

Бюджет країни з урахуванням нових цін на газ, звичайно, можна переписати. А решту?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі