МУКАЧІВСЬКІ МУКИ

Поділитися
Історія з виборами мера Мукачевого отримала продовження й помалу перетворюється на епопею. Прові...

Історія з виборами мера Мукачевого отримала продовження й помалу перетворюється на епопею. Провінційне закарпатське містечко стало центром запеклого протистояння між двома потужними політичними силами, а самі вибори давно пройшли етап, коли переможця на них визначає виборець. Останні кілька тижнів в Україні спостерігається унікальна ситуація, коли боротьбу за принципове політичне рішення ведуть два різні суди — Сихівський у Львові, який асоціюється з обласною Закарпатською владою та СДПУ(о), та Мукачівський, що асоціюється з місцевою владою та «Нашою Україною». Нагадаємо читачам коротко перебіг останніх подій.

Одразу ж після виборів заступник голови Закарпатської обласної ради Ернест Нусер, котрого підтримувала СДПУ(о) і котрий програв голові правління ТОВ «Барва», нашоукраїнцеві Василеві Петьовці з різницею у вісім відсотків, оскаржив результати голосування у Верховному суді. Справа для розгляду була направлена у Сихівський суд Львова. На першому ж засіданні представник В.Петьовки спробував дати судді Сергію Лєсному відведення у зв’язку з тим, що на початку року глава адміністрації Президента начебто особисто розглядав якісь компрометуючі суддю матеріали, а тому розгляд справи не буде об’єктивним. Однак ця спроба закінчилася безрезультатно, і в тому, що Сихівський суд прийме рішення, вигідне для СДПУ(о), не сумнівалися навіть нашоукраїнці. Так воно й сталося — суд визнав недійсним голосування на 15 виборчих дільницях міста (саме на тих, де перевагу за загальним результатом мав В.Петьовка) і зобов’язав виборчу комісію визначити переможця, виходячи з результатів на решті дільниць (на яких перевагу за загальним результатом мав Е.Нусер). Того ж дня у Львові був організований фуршет, де Е.Нусер приймав привітання у зв’язку з обранням міським головою.

Однак його перемога виявилася дуже короткочасною. У відповідь на рішення Сихівського суду нашоукраїнці оперативно організували позовну заяву від одного з аутсайдерів виборів Василя Бурнадза до Мукачівського суду з вимогою визнати недійсним голосування ще на трьох дільницях, що залишилися (де перевагу мав Е.Нусер). З огляду на вплив і можливості комерційної структури «Барва» в Мукачевому, ніхто з активістів СДПУ(о) не сумнівався, що Мукачівський суд прийме рішення, вигідне для «Нашої України». Проте есдеки зробили спробу врятувати ситуацію і на літаку «Динамо» привезли в Мукачеве представника колегії адвокатів і Вищої ради юстиції з практично готовим рішенням про усунення від роботи суддів Мукачівського суду. Депутати «НУ», не без утручання прокуратури та міліції, суддів відстояли, і рішення було прийнято на користь Бурнадза. У результаті територіальна виборча комісія виконала рішення обох судів і знову назвала переможця — В.Петьовку.

Після цього соцдекам залишалося зробити останній, дуже небажаний для них крок — взагалі визнати вибори недійсними й призначити повторні. Відповідне рішення минулого четверга прийняв той же Сихівський суд. Проте й це ще, виявилося, не кінець. Наступного дня Мукачівський суд заборонив виборчкому проводити повторні вибори, і той підтвердив своє рішення щодо обрання мером В.Петьовки. Після цього виборча комісія вирішила звернутися до Верховного суду за роз’ясненням, як діяти у випадку, коли два різні суди прийняли щодо результатів голосування суперечливі рішення.

Подібна тяганина вкотре продемонструвала абсолютну заангажованість суду від різних політичних сил, а також ще раз підкреслила принциповість боротьби між «Нашою Україною», що не бажає втрачати на Закарпатті останній плацдарм, яким є Мукачеве, та СДПУ(о), що вважає цей регіон своєю вотчиною. Зважаючи на вплив та можливості СДПУ(о) на загальноукраїнському рівні, слід сподіватися, що нові вибори в Мукачевому таки відбудуться. Однак про це нижче.

Останні перипетії довкола виборів у Мукачевому проілюстрували кілька цікавих нюансів. По-перше, перенесення суду до Львова свідчить, що СДПУ(о), попри декларовану всемогутність, не має на Закарпатті необхідних важелів, щоб забезпечити потрібний результат. Підтверджує це як невдала спроба зняття з реєстрації нашоукраїнської трійки напередодні голосування, так і результат самих виборів. По-друге, мукачівський вузол розв’язати чи розрубати взявся особисто Віктор Медведчук. Глава АП мав усі підстави бути незадоволеним діями свого ставленика й однопартійця, закарпатського губернатора Івана Різака. Виборча кампанія з боку обласної влади, що мала найсильнішого кандидата, але не спромоглася забезпечити йому перемогу, була кричуще невдалою. І, по-третє, мукачівські вибори й післявибори продемонстрували невміння СДПУ(о) діяти адекватно в незвичних для неї умовах. Обласна влада перед виборами дійсно опинилася в нестандартній ситуації — вона мала об’єктивно сильнішого кандидата, що користувався в Мукачевому величезним авторитетом. Однак, не маючи досвіду вигравати відкрито, ОДА повністю завалила виборчу кампанію Е.Нусера, а всі сподівання поклала на випробуваний метод — суд, що мав зняти нашоукраїнців із реєстрації напередодні голосування. Коли ж цей номер не пройшов (нашоукраїнці організували паралельний судовий процес, який так само міг зняти з реєстрації Е.Нусера), почалися хаотичні спроби будь-що зірвати вибори. Які теж закінчилися провалом. Проти соцдеків застосували в Мукачевому їхні ж методи — адмінресурс і суд. І це не дивно, адже мукачівські нашоукраїнці — самі вихідці з СДПУ(о). Дивно те, що, будучи асом у використанні всяких технологічних трюків і опинившись у звичних для себе умовах, СДПУ(о) стала отримувати поразку за поразкою. Останні події в Сихові і відповідь на них у Мукачевому більше нагадують знущання «Нашої України» над СДПУ(о).

Що ж відбуватиметься в Мукачеві далі? Оскільки останнє рішення Мукачівського суду було винесене після Сихівського, слід сподіватися, що СДПУ(о) зробить усе можливе, щоб добитися проведення повторних виборів. У цьому випадку обласній владі доведеться займатися тим, що слід було зробити раніше: слідкувати за створенням нових виборчих дільниць (попередні були створені лише під В.Петьовку) та ретельно переглянути списки виборців (у яких, за словами Е.Нусера, було близько семи тисяч «зайвих» людей). Але якщо в минулому така тактика забезпечила б Е.Нусеру перемогу, то зараз ситуація кардинально інша. Своїми перед- і післявиборними діями влада все перевернула з ніг на голову — зробила з нейтральної і авторитетної людини одіозну особу, а місцевого олігарха, до якого значна частина мукачівців ставилася упереджено (адже народ у нас традиційно недолюблює багатіїв) зробила всенародного улюбленця. ОДА настільки скомпрометувала власного кандидата, що з його колишньої популярності навряд чи залишилася хоча б половина. Зате В.Петьовка стараннями тієї ж влади перетворився на героя ледь не загальнонаціонального масштабу. Ось чому в разі повторних виборів розрив між основними суперниками буде не вісім відсотків, а значно більшим.

Перед- і післявиборні події, що супроводжуються приїздами високих посадовців, надзвичайно збурили суспільно-політичну ситуацію на Закарпатті і дуже вдарили по авторитету обласної влади, який і так був невисоким. Цими тижнями навіть поміркована обласна преса пише, що завдяки своїм діям СДПУ(о) втрачає на Закарпатті останніх симпатиків. Матеріали ж більш радикальних опозиційних видань з їх карикатурами й обігруванням емблеми СДПУ(о) можуть стати унаочненням для підручників із політичної антиреклами. Масла в вогонь підливають і нардепи від «НУ», що обрали Мукачеве за трибуну для вправляння в красномовстві та нападок на владу. Минулого четверга в місті відбувся мітинг на підтримку В.Петьовки, на який зібралося близько п’яти тисяч чоловік. Стільки нищівної (і цілком заслуженої) критики, як на цьому зібранні, Закарпатська обласна влада на свою адресу ще не чула. При цьому дісталося не лише губернатору, а й Президенту, хоча він прямого відношення до мукачівських виборів немає. Утім, нічого дивного тут немає, адже якщо не на висоті виявляється виконавець, дуже часто страждає керівництво.

Про те, що виборча ситуація в Мукачевому далека від завершення, на Закарпатті розуміють усі. Соцдекам не вдалося розрубати «мукачівський вузол», тому тепер доведеться його розплутувати. Оскільки нинішня обласна влада відкрито виграти вибори не зможе, в Мукачевому, найімовірніше, й далі по висхідній застосовуватимуться потужності адміністрації Президента. Як би там не було, а нейтралізація нашоукраїнських можливостей на місцевому рівні та пошук новітніх технологій, які посадили б Е.Нусера в крісло міського голови, вимагає часу. А час працює на В.Петьовку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі