Між Китаєм і США розпалюється новий скандал: Пекін закликав Вашингтон «закрити рота»

Поділитися
Будівництво Китаєм міста на суперечному архіпелазі Спратлі викликало новий конфлікт зі США. Штати звинуватили Китай у «підривних діях», а в Пекіні заявили, що США своєю позицією "дезорієнтують світову спільноту, маючи підступний намір".

Через суперечний острів на архіпелазі Спратлі у Південно-Китайському морі, на якому Пекін розмістив військовий гарнізон і збудував місто, між США і Китаєм розгорається новий конфлікт. Держдеп США звинуватив Китай у «підривних діях», а в Пекіні закликали Вашингтон «закрити рота». Ескалація протистояння зі США може вдарити по китайському нафтовому гігантові - компанії CNOOC, що має амбіційні плани нафтовидобутку у Мексиканській затоці.

МЗС КНР виступив з незвично жорсткою заявою, звинувативши США у втручанні у внутрішні справи суверенних держав і «підриванні зусиль зі створення стабільного і економічно процвітаючого Азіатсько-Тихоокеанського регіону». Слідом за цим у китайський МЗС був викликаний заступник голови американської дипмісії в Пекіні Роберт Ван, якому було заявлено «рішуче неприйняття» позиції США щодо територіальної суперечки в Південно-Китайському морі. Китайські офіційні ЗМІ пішли в оцінках дій США ще далі. «Заява американської сторони вводить в оману громадськість і має бути безжально спростована. Ми можемо просто прокричати США: закрийте рота!» - йдеться у статті органу китайської Компартії «Женьмінь жибао», пише Коммерсантъ.

Приводом для потужної пропагандистської атаки Китаю на США стала заява Держдепу. Коментуючи будівництво китайського міста Саньша, що офіційно завершилося в кінці липня, та розміщення військового гарнізону на острові Вуді архіпелагу Спратлі, на який також претендують Філіппіни і В'єтнам, Держдеп назвав дії Пекіна такими, що «підривають дипломатичні зусилля з вирішення розбіжностей і нагнітають напруженість в регіоні».

У відповідь на експансію Пекіна, що ігнорує заперечення сусідів з регіону, у Вашингтоні все активніше звучать голоси на користь посилення американської політики по відношенню до Китаю. З критикою китайської політики президента Обами - через її зайву м'якість - виступив республіканський кандидат на пост президента Мітт Ромні.

У світлі загострення відносин між Пекіном і Вашингтоном в американській пресі заговорили про те, що адміністрація США на знак помсти намагатиметься ускладнити життя однієї з провідних китайських нафтових компаній - CNOOC Ltd, що має глобальні амбіції щодо освоєння нафтових запасів Мексиканської затоки.

Однак, на думку російських експертів, навряд чи США зважаться почати торгово-економічну війну з Китаєм - адже наслідки цього кроку для американської економіки можуть бути плачевними. Швидше за все, все закінчиться обміном попередженнями, припускають аналітики.

Ускладнення відносин між Вашингтоном і Пекіном може вдарити по інтересам однієї з провідних китайських нафтових компаній - CNOOC Ltd, що має далекосяжні плани з освоєння нафтових запасів Мексиканської затоки спільно з канадською компанією Nexen Inc. CNOOC Ltd, яка займається бурінням в Південно-Китайському морі, розглядається сусідами Китаю по регіону як «енергетична зброя» Пекіна та інструмент проведення китайської політики в Південно-Східній Азії. У зв'язку з цим у ряді американських ЗМІ вже з'явилися припущення про те, що США можуть спробувати притиснути CNOOC Ltd.

Острів Вуді знаходиться за 350 км від південної китайської провінції Хайнань, його площа складає всього 13 кв. км. В кінці липня Китай розмістив на суперечному острові військовий гарнізон і включив його в якості нової адміністративної одиниці в провінцію Хайнань. У місті Саньша є пошта, банк, супермаркет і госпіталь, там будуть проживати близько тисячі осіб. Центральна військова рада в Пекіні оголосила, що військовий гарнізон "дивізійного рівня" відповідатиме за безпеку на акваторії трьох островів архіпелагу. Влада планує також побудувати на острові риболовецьку базу. !zn

Читайте також:

Янукович вирушить із держвізитом до Китаю поговорити про освоєння мега-кредитів

Рада дозволила Азарову збільшити дефіцит держбюджету, взявши у Китаю $ 3-мільярдний кредит

Україна змінює «газову голку» Росії на кредитну петлю Китаю

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі