Коригування голосів

Поділитися
Дострокові парламентські вибори показали, що виборці хочуть і можуть впливати на розклад політичних сил у країні...

Дострокові парламентські вибори показали, що виборці хочуть і можуть впливати на розклад політичних сил у країні. Виборці змінюють свої політичні уподобання, якщо є на те вагомі причини. Одна біда — патологічне бажання політиків постійно втручатися і коригувати волевиявлення народу, чи то щодо підрахунку голосів, чи створення коаліції, а чи її переформатування.

Якщо говорити про результати голосування на Одещині, то цей регіон загалом залишився вірний своїм політичним уподобанням. Понад те, голосуючи здебільшого за рейтингові партії та блоки, він цього разу віддав їм більше голосів, ніж на попередніх виборах.

У результаті Партія регіонів одержала 52,22%, тобто більше на 4,7%. А по Одесі в середньому на 8%. Блок Ю. Тимошенко набрав у області 13,72%, перевищивши торішній результат на 3,8%. Майже на три відсотки побільшало голосів у КПУ. В них 6,16%. І трохи більш як на один відсоток Блок Литвина і СПУ, набравши відповідно 5,12 і 7,23%. Тільки «Наша Україна» у блоці з «Народною самообороною» одержала практично такий самий результат — 6,49%. А по Одесі навіть втратила 1% голосів.

Посівши по області четверте місце, блок «НУ—НС» випередив на кілька сотих тільки комуністів. Такий результат можна було прогнозувати, з огляду на невиразне й беззубе губернаторство нашоукраїнця Івана Плачкова. І політику міського голови Одеси Едуарда Гурвіца. Заходи мерії, вжиті саме в розпал виборчої кампанії щодо двох найбільших промтоварних ринків, де працюють тисячі одеситів, спричинили акції протесту з боку підприємців. Це не могло не позначитися на рейтингу політичної сили, яку мер репрезентує в місті.

За словами Е.Гурвіца, за всю виборчу кампанію він не сказав ані слова на підтримку тієї чи іншої політичної сили. Тому ніхто не може звинуватити його у використанні адмінресурсу. Так мер Одеси відреагував на вкрай недбало складені списки виборців. Згідно з даними КВУ, через неякісні списки 30 вересня загалом по області не змогли проголосувати близько 7—10 % виборців. Це 100 — 150 тисяч людей.

Та найцікавіше інше. Одещина опинилася серед тих південних і східних регіонів країни, до яких на другий день після виборів була прикута загальна увага. Тут, як і в ряді інших областей, черепашачими темпами передавали результати підрахунку голосів до Києва, що тримало в напрузі і політиків, і виборців, зберігаючи інтригу навколо соціалістів — «пройдуть чи не пройдуть».

Зрозуміло, що заяви деяких політичних сил щодо здійснення спроб відкоригувати результати голосування саме на користь Соцпартії, виникли не на порожньому місці. На батьківщині міністра внутрішніх справ, екс-губернатора Одеської області Василя Цушка (другого номера у виборчому списку СПУ) соціалісти розраховували здобути вагому електоральну підтримку. Фільм «Цушко-«герой», показаний по місцевому ТБ, мав нагадати одеситам, що Василь Петрович свій, із народу і з народом.

Народ своє слово сказав. Якщо голоси підрахували правильно, то, нагадаємо, соціалісти набрали по області 7,23 %. Це на 1% більше порівняно з парламентськими виборами 2006 року. Та чомусь це вагоме народне слово довго тримали в мішках і коробках.

Величезні черги представників дільничних виборчих комісій біля дверей окружкомів можна було спостерігати і в Одесі, і в районах області. Виборчу документацію возили сюди не один день. Як відомо, масове повернення протоколів члени комісій пояснюють цілою низкою допущених помилок і неточностей. Проте їх виправлення й уточнення не лише затягували процес передачі результатів у ЦВК, а й могли стати грунтом для різноманітних маніпуляцій із голосами.

У цьому сенсі найпроблемнішими виявилися виборчі округи, розташовані в Ізмаїлі (№141) і Роздільному (№ 137). Про те, що тут здійснюються спроби «натягнути» голоси на користь соціалістів, заявив Блок Ю.Тимошенко. Це підтвердили й інші політичні сили.

В ізмаїльському окрузі сумнів викликали результати голосування на виборчих дільницях, розташованих на підконтрольних Міністерству транспорту суднах Українського Дунайського пароплавства, які у день виборів перебували в морі. Про результати волевиявлення моряків повідомлялося у надісланих радіограмах. Через них і вирували пристрасті. Адже цей текст ніяк не тягнув на протокол із мокрою печаткою. Тому думки членів окружкому стосовно врахування голосів моряків розділилися.

Що ж до Роздільнянського округу, який об’єднує чотири райони області, то тут, згідно з даними окружкому, дільничні комісії доставили виборчу документацію в такому вигляді і з такими грубими помилками, що 70% повернули на доопрацювання. А на деяких дільницях довелося взагалі перераховувати бюлетені.

У результаті роботою цього округу зацікавилася не лише прокуратура (після заяви президента країни про неприпустимість затягування результатів голосування), а чомусь і міністр освіти і науки, кандидат у народні депутати від СПУ Станіслав Ніколаєнко, відвідавши засідання окружкому у скрутний для неї час.

Відзначилася і північ області. Згідно з даними СБУ, зафіксовано факти підкупу виборців на користь Соцпартії у Саврані та Котовську. Цікаві приклади наводить і Комітет виборців України. Приміром, в Ананьєві (округ №135) спостерігач від СПУ фіксував у відомості, хто з виборців-членів партії прийшов і проголосував. Навпроти прізвищ була оцінка про виплату соціальної допомоги в розмірі 40 грн. КВУ також зазначає, що в Ананьєві окружком дозволяв на місці вносити виправлення в протоколи. Що цікаво, у цьому окрузі СПУ отримала найвищий відсоток голосів — 17,52.

Лідер соціалістів Олександр Мороз, котрий з кінця минулого тижня почав з Одеси серію своїх робочих поїздок по країні, заявив, що він задоволений роботою своїх політичних соратників на Одещині. Одеська обласна парторганізація посіла друге місце після Донецької. І соціалісти, за його словами, обов’язково пройшли б, якби не спланована проти них акція.

Хотілося б, аби виявлені під час виборів факти та порушення були доведені правоохоронцями до логічного завершення. Тоді поменшає бажання постійно коригувати голоси. Втім, сьогодні виборців хвилює вже інше коригування. Бачачи, як політики ведуть переговори щодо створення парламентської коаліції, вони побоюються вкотре бути обманутими.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі