Гора Ай-Петрі наді мною в тумані шашки димової... Кримська карта: ділити чи розігрувати?

Поділитися
Перший сніг на плато Ай-Петрі тепер брудний. Бульдозери зачистили сліди побоїща...

Перший сніг на плато Ай-Петрі тепер брудний. Бульдозери зачистили сліди побоїща. У Лівадійській лікарні — четверо постраждалих, один із них — із вогнепальним пораненням. Ще трьох перевели до Бахчисарайської лікарні. 18 репатріантів на чолі з головою Бахчисарайського меджлісу дістали адмінарешт від трьох до тринадцяти діб за опір міліції. Такі результати примусового виконання рішення Господарського суду АРК про усунення перешкод Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику в користуванні ділянкою, створеною приватним підприємцем Е.Мустафаєвим. Для забезпечення примусового виконання рішення суду були задіяні: 950 бійців спецпідрозділу «Беркут» і внутрішніх військ, снайпери, три БТРи. На плато було піднято важку техніку — екскаватори, КамАЗи, навантажувачі. Керівництво операцією на місці здійснювали заступник начальника головкому МВС В.Давидов і начальник УДВС Криму В.Пархомчук. Під час виконання завдання були застосовані спецзасоби.

Суть рішення суду — знесення самовільної будівлі на ділянці площею 125 квадратних метрів. Це одна сотка землі. Будівля являла собою фундамент — за версією репатріантів. Або кафе — за версією ДВС.

Усього за п’ять днів до цих подій кримська міліція уже використовувала загін спецпризначення під час конфлікту між учасниками самозахоплення і кількома сотнями молодих людей, організованих будівельною компанією, яка претендує на ту саму ділянку землі на вулиці Балаклавській у Сімферополі.

На центральній площі столиці автономії росте наметове містечко репатріантів. Люди їдуть із регіонів, і в неділю планується великий мітинг. Вимоги, сформульовані меджлісом, на сьогодні навряд чи здійсненні: відставка і притягнення до кримінальної відповідальності начальника кримського головкому міліції Анатолія Могильова та інших посадових осіб, причетних до побиття репатріантів на плато Ай-Петрі, звільнення заарештованих, створення держкомісії для розслідування всіх обставин інциденту. А це значить, що акція може бути тривалою, атмосфера загострюватиметься, і грунт для провокацій, здатних підірвати ситуацію по-справжньому, буде удобрено. Запитання, відповіді на яке поки що навіть не видно: хто візьме на себе відповідальність за контроль над цією ситуацією, зважаючи на те, що міліція тут — одна зі сторін конфлікту?

Влада займається звичною справою — проводить наради і засідання, щоб знайти шляхи виходу з вибухонебезпечної ситуації, нею самою і створеної. Спочатку бездіяльністю, а потім — лобовими атаками із застосуванням спецзасобів. Чиновники, котрі забезпечили своїх нащадків особняками і неабиякими земельними наділами на узбережжі або добре заробили на їхньому продажі і лобіюванні чужого бізнесу, говорять на камери і диктофони правильні слова про те, що закон єдиний для всіх і треба наводити порядок.

По російських телеканалах йде добре ілюстрований логічний ряд. Грузія у вогні. Крим на порозі міжнаціонального конфлікту. Тільки у передвиборній Росії усе гаразд. Влада сильна як ніколи і народ може бути спокійним. Особливо після виходу з ДЗЗСЄ.

«Ну, от і почалося» — роблять висновок експерти, провіщаючи силовий розвиток подій у політично нестабільній Україні як максимум і земельні війни по всій країні як мінімум. «А ми попереджали», — навперебій коментують політики, і кожен знаходить у результатах зубодробильної операції на плато Ай-Петрі аргументи на свою користь і обвинувачення на адресу опонентів. Тому гострі заяви політиків тут проминаємо, інтерес для розуміння того, що сталось і як виповзати з небезпечної ситуації, становлять тільки інформативні висловлювання.

Зауважу відразу: те, що шалманний рівень кримського туристичного і курортного бізнесу треба виводити з тіні, піднімати до рівня санітарних та інших норм, ні в кого не викликає сумніву. Хто бодай раз потрапив на Ай-Петрі, був вражений величчю природи і низькою культурою її вінця — нашої людини. Сміття, недоїдки, загиджені кущі (наш варіант біотуалетів), недоглянуті тварини, відсутність води й усього, що є ознаками цивілізації. І звісно ж, спадкоємці славнозвісних традицій Остапа Ібрагімовича, котрі рвуть непомірну платню за можливість сфотографуватися на тлі відомої кіношної натури або проїхатися на верблюді.

Екологи давно б’ють на сполох — антропогенне навантаження на плато вже загрозливе і знищує яйлу як водозбірник. Від цього міліють південнобережні річки, пересихають джерела, на схилах гинуть реліктові дерева. У результаті ПБК узагалі може втратити свою курортну привабливість, адже цілющий клімат змінюється.

Кількість нарад з упорядкування торгівлі на Ай-Петрі не злічити, але результат негативний. Тому багато хто сприйняв операцію на Ай-Петрі як рішучі дії з наведення ладу на плато. Чи це так?

Версій того, як усе відбувалося, усього дві — міліцейська і постраждалих (вони ж — правопорушники). А от варіантів, які пояснюють події і їхнє підгрунтя — з півдюжини. І найцікавіше, що всі вони мають право на життя. Тому що Крим, за своїми конфліктогенними складовими, таки особливий регіон країни. Тому що владна будівля настільки поїдена іржею корупції, що впасти може в будь-який момент. А оскільки політики-чиновники зовсім позбавлені обмежувачів у виборі засобів для досягнення своїх політико-бізнесових інтересів, то рвонути може в будь-якому місці. Дивлячись яку мету поставити.

Фото надані ЦОС ДУ МВС України в Криму
Отже, версія міліцейська. Виділимо тільки принципові моменти — адекватність дій і правомірність застосування сили і спецзасобів. Начальник кримського головкому МВС А.Моги­льов вважає, що його підлеглі діяли справедливо й адекватно, оскільки учасники опору приготували балон із газом, розпалили багаття, у яке намагалися його кинути, а також пляшки з «коктейлями Молотова». Вилу­чені також були дві каністри з бензином. А.Могильов підкрес­лює, що співробітники правоохоронних органів попереджали людей про те, що вони мусять залишити це місце і не заважати виконанню рішення суду, а опір може стати порушенням адміністративного і кримінального законодавства.

Пластикова куля, знайдена в тілі одного із затриманих, стверджував Могильов уже наступного дня після сутички, не належить до штатної зброї міліціонерів. Цікаво, що начальник департаменту зі зв’язків із громадськістю МВС Костянтин Стогній у четвер заявив, що учасника подій поранено патроном 12-го калібру, який міг бути випущений з «мисливської рушниці або обріза. Зрозуміло, що з такою мисливською рушницею міліція на такі події не ходить».

Заступник міністра внутрішніх справ Василь Фатхутдінов заявив про відсутність підстави для проведення службового розслідування стосовно дій міліції на плато Ай-Петрі: «Дії міліції були адекватними тій ситуації, що складалася... Коли державні виконавці почали виконувати свої обов’язки, їм почали чинити активний опір. Ви показували кадри, як працювали співробітники міліції, але ніхто не показав кадри, як у співробітників міліції і державної виконавчої служби летіли пляшки із запалювальною сумішшю, летіло каміння, а також чинився інший опір», — заявив він в ефірі «1+1».

Версію репатріантів в ін­терв’ю «ДТ» виклав лідер Бахчисарайського меджлісу Ахтем Чійгоз, котрий дістав п’ять діб адмінарешту і нині перебуває в Лівадійській лікарні.

«Спочатку, коли територію оточили, до нас підійшла група з представників ДВС, керівництва заповідника, міліції — приблизно 40 осіб. Нам зачитали рішення суду і ДВС. Я сказав, що ми заперечуємо проти прийнятих рішень і будемо позиватися, але опору чинити не будемо. Рішення стосувалося квадрату 33, там 125 квадратних метрів площі, ПП Мустафаєв. Я провів їх до цієї ділянки, показав її — там залито фундамент, кубів три. Після того як було подано позов, підприємець далі будувати не став. У них виникло сум’яття, оскільки виявлялося, що зібрали таку армію, а вийшов фарс.

Судячи з усього, ні представники заповідника, ні керівники міліції на плато не піднімалися й не бачили, з приводу чого таку спецоперацію готують. Вони відійшли назад. Потім начальник кримської ДВС почав наполягати, аби зносили всі будівлі. Я заявив, що це беззаконня, провокація, але в хід пішли екскаватор і бульдозери. Причому на зовсім інші будівлі, на які рішення суду не було. Техніку ми зупинили, але дано було команду сцецназові, і він із пострілами нас, звичайно, змів, поламав. Нас закидали в каталажки. Нас, сім чоловік, 11 годин тримали в автозаку, не могли визначити, куди везти. Як зносили — ми вже не бачили».

Інформацію начальника главку про те, що в тих, хто опирався, були пляшки з запалювальною сумішшю й існувала загроза працівникам міліції, А.Чійгоз спростовує:«Яка суміш Моло­това? Невеличке багаття горіло, ви ж розумієте — ніч була холодна, люди грілися. А газовий балон знайшли — ну там же точки громадського харчування працювали, вони на балонному газі готують. Природно, на будовах знайшли і ломи, і кирки, і кувалди — це робочий інструмент, а не інструмент для опору. Ми до нього не готувалися».

Плутану інформацію про поранення А.Чійгоз пояснює так: «Знаєте, навіть якщо куля з табельної зброї — вони все зроблять, щоб вона виявилася не табельною. Але ж ми всі бачили, як його били п’ятеро чи шестеро спецназівців і впритул стріляли. Тут однозначно був постріл із їхнього боку. Сторонніх там не було. І спроба від цього відхреститися — ввести слідство в оману, але в нас є свідки, які поруч із ним стояли і бачили, як його били».

Істина, як завжди, десь посередині. І її повинно встановити слідство, яке вже розпочала кримська прокуратура. Не чекаючи заяв потерпілих, було порушено кримінальну справу за фактом вогнепального поранення одного з репатріантів за ч.1 ст.121 КК — навмисне нанесення тяжкого тілесного ушкодження, небезпечного для життя. У ході розслідування слідчі мають встановити, хто саме і з якої зброї зробив постріл. За інформацією з Мінздоров’я Криму, постраждалий Фекрет Хафізов поранений дробом. Прокурор Криму Віктор Шемчук повідомив «ДТ», що постраждалий «має поранення гумовою кулею і пижем. Розслідуватимуться й інші обставини. Крім вогнепального поранення, є й інші, менш тяжкі тілесні ушкодження — переломи пальців, забиті місця. Телеканали демонстрували кадри, на яких ми бачили, як людей, котрі лежали на землі, били ногами та кийками. Я вважаю, що дії працівників міліції з охорони громадського порядку хоча й базувалися на законі, але були непрофесійними, внаслідок чого й було завдано тілесних ушкоджень».

Прокуратура Криму звернулася до МВС із вимогою провести службове розслідування щодо застосування спецзасобів, однак, як уже зазначалося, перші особи міністерства не вбачають для цього підстав. Це може означати, що дії кримських міліцейських начальників були узгоджені з начальниками київськими. (До того ж слід узяти до уваги, що Могильов — людина донецького походження і, напевно, недаремно отримав генерал-лейтенантську посаду в Криму, вийшовши у відставку з посади начальника макіївської міської міліції у званні підполковника).

Ще один момент. За словами В.Шемчука, ДВС виконувала рішення суду на знесення однієї самовільної будівлі, «ще чотири фундаменти, за матеріалами, що є в прокуратурі, як безгоспні зносили працівники заповідника». За твердженням заступника глави Бахчисарайської райдержадміністрації Айдера Халілова, знесено було сім будівель: капітальна — кафе «Едем», решта — недобудови. Всі належали кримським татарам.

Тепер про те, що все це означає.

Найпоширеніша версія — зачищення плато під свій бізнес.

Трохи історії. Джерело в бахчисарайській владі каже, що ще чотири роки тому 14 кримських татар із району зайняли на Ай-Петрі неподалік оглядового майданчика земельну ділянку площею близько третини гектара. Ділянки розділили так: кожному по сотці і ще 16 соток відвели під стоянку для автомобілів. І зразу ж почали оформлення користування цими ділянками. «На час знесення будівель були оформлені практично всі документи, за винятком дозволу СЕС, оскільки не було джерела постійної води. Вважається, що зайнята земельна ділянка була територією Ялтинського гірсько-лісового заповідника, проте в заповідника Державного акта із встановленими межами в натурі немає», — стверджує джерело, і останнє знають усі. Жоден із кримських заповідників не має встановлених меж, внаслідок чого дерибан заповідних земель триває, а влада ніяк на цю процедуру не знайде достатньо грошей.

Зрозуміло, що, крім репатріантів, бізнес на плато мають й інші. У 2002 році уряд Криму уклав договір оренди з фірмою «Шарм». Передбачалося, що на ділянці майже у три гектари буде побудований рекреаційний комплекс, але замість цього землю подрібнили на ділянки і здали в суборенду торговцям. Бізнес у «Шарму» йшов добре, але будувати не планували. Ще влітку кримський уряд вирішив звернутися в суд із позовом про достроковий розрив договору оренди цієї ділянки, оскільки вона використовувалася не за цільовим призначенням, але досі цього чомусь не зробив. Може, тому, що фірму цю пов’язують із одним із лідерів партії «Союз», яка в кримських регіоналів — у партнерах з коаліції?

Усі в Криму також пам’ятають, як мер Ялти С.Брайко і секретар міськради О.Боярчук (його називають повіреним у бізнес-справах нардепа А.Пригодського) гамірно проводили минулу зиму на плато Ай-Петрі. Після горілки і рухливих ігор на снігу було заявлено, що на плато будуватиметься гірськолижний курорт. Мер Ялти заявляв, що зимовий відпочинок на Ай-Петрі має вийти з напівлегального стану, і для цього треба тільки «трохи змінити статус частини земель». За словами Боярчука, інвестори вже є.

Інтереси на плато, як кажуть, є ще в деяких відомих у Криму людей — віце-прем’єра, глави адміністрації, голови рескомітету... За словами Ахтема Чійгоза (йому, до речі, теж приписують точки на плато) незадовго до зачищення «пройшла інформація, що якісь київські фірми зацікавилися плато Ай-Петрі». Загалом, чуток повно, і які з них правда, скоро стане зрозуміло. У лютневі «вікна», за традицією, вже можна буде починати будувати. Однак у тому, що «інвестор» з’явився конкретний, — сумнівів немає.

Друга істотна версія — політична. На ній політики в основному й наполягають. Опозиція заявляє, що дії міліції — провокація з метою, по-перше, переключення уваги з подій у Києві, по-друге — дестабілізації обстановки у процесі створення демократичної коаліції. І, як каже один із лідерів меджлісу Рефат Чубаров, уся ця ситуація може бути використана політичними силами для обґрунтування своєї вагомості на прикладі такого складного регіону. Простіше кажучи, стара затерта кримська карта в київських іграх.

Можна сміливо обидві версії об’єднати. Політика і бізнес у нас нероздільні. Тому прогнозувати розвиток подій складно — ніколи не знаєш, хто спецназ замовить. А ситуація погана. Ні, я звісно, не вірю в заклики з нальотом шантажу деяких радикалів із меджлісу до загальної мобілізації чоловічого населення від 18 і старших. Але є побоювання, що розвиток ситуації, при загальному паралічі влади, візьме під контроль хтось інший. Який точно знає, у чому інтерес його країни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі