Гарбуз для переможця

Поділитися
Тернопільщина відзначила прикру дату — вже рік обласна виборча комісія не може зібратися, щоб ухвалити рішення про заміщення депутатів обл­ради.

Тернопільщина відзначила прикру дату - вже рік обласна виборча комісія не може зібратися, щоб ухвалити рішення про заміщення депутатів обл­ради, які за результатами виборів 31 жовт­ня 2010 року пішли працювати в інші ради. На бездіяльність облвиборчкому заплющила очі Центральна виборча комісія, яка, згідно із законодавством, очолює систему виборчих комісій у країні.

Новий склад обласної виборчої комісії ЦВК затвердила торік у вересні, коли було внесено зміни до Закону «Про вибори депутатів АР Крим, місцевих рад...» (у частині формування виборчих комісій). Від партій, які утворюють більшість у Верховній Раді, до облвиборчкому ввійшла максимальна кількість членів - по три від Партії регіонів, Народної партії та КПУ. Разом вони отримали контрольний пакет голосів - дев’ять із 17. Дивно, але факт: цим політичним силам на Тернопіллі спільно симпатизують не більше ніж 20 відсотків виборців.

До березня 2011-го обласна виборча комісія займалася такою надважкою роботою, як проходження процеду­ри реєстрації та виготовлення печатки. В наступні два місяці вона не змогла зібратися, щоб розглянути питання обрання та реєстрації нових депутатів облради. З банальної причини - не було кворуму. Щоб його не створювати, представники провладних партій традиційно ігнорували засідання комісії. Плече їм підставила «Батьківщина». Одно­го свого предс­тавника «Батьківщина» відкликала, інший сам заявив про складання повноважень члена облвиборчкому. З усього видно, «біло-сердечні» ще й у такий спосіб помстилися за свою поразку на позачергових виборах до обл­ради. Участь у виставі з відкликанням своєї людини з комісії взяла і Компартія.

Повпреди-новачки втомилися чекати. І вже у травні до Тернопільського окружного адмінсуду із заявами про визнання бездіяльності ОВК протиправною звернулися 14 депутатів від ВО «Свобода» та один регіонал. Усі рішення суд ухвалив на користь позивачів, тим самим визнавши бездіяльність виборчої комісії.

Двох кандидатів - від ВО «Сво­бода» та Партії регіонів - голова обл­виборчкому на сесії облради у вересні таки оголосив обраними депутатами, і вони почали працювати.

Проте досі залишаються вільними 13 депутатських місць, які мали б зайняти «свободівці». Є ще три вакансії для кандидатів від «Єдиного центру». Черга підійшла саме до тих, котрі не пов’язані з чинною виконавчою владою області.

Облвиборчком не спромігся ухвалити рішення про їх визнання. І нинішній склад депутатів представницького органу області виглядає як підробка, не відображаючи волевиявлення виборців у березні 2009 року.

У недоукомплектованій облраді давно немає стійкої більшості, яка діяла упродовж півтора року. Це була незіпсована юність переформатованого місцевого парламенту, коли ВО «Свобода» (50 мандатів), «Наша Україна» (вісім), УНП (11) та три-чотири «єдиноцентристи» при ухваленні важливих рішень спільно забезпечували 70-75 голосів зі 120-ти. В 2011-му разом із розвалом більшості зникла й політична відповідальність представницького органу. Виведено з ладу механізм стримування і противаг представницької та виконавчої влад регіону.

Облдержадміністрація, застосувавши непрямі методи впливу, а саме бездіяльність обласної виборчої комісії, демонструє свою перевагу над регіональним парламентом. Виконавча влада і губернатор отримали певний карт-бланш у просуванні через облраду галузевих програм, які бажають кращої якості розробки та врахування інтересів більшості жителів краю, щорічної програми соціально-економічного та культурного розвитку, що не узгоджується з обласним бюджетом. Перетворюється на фікцію заявлена спільно з депутатським корпусом тривога виконавчої влади за безлад у використанні надр, водних та лісових ресурсів. З оприлюдненням та оцінками фактів беззаконня в цих пріоритетних для краю сферах у сесійній залі зволікає саме облдержадміністрація. Нарешті, обласна рада в нинішньому складі виявилася безсилою ухвалити політичні рішення, що їх підтримують 85-90% жителів краю, як, наприклад, звернення до Верховної ради щодо недопущення приватизації Поча­ївської лаври УПЦ, протест проти переписування підручників з історії України тощо. На недавньому сесійному засіданні облради заступник голови ОДА Петро Гоч не церемонився з добором визначень, назвавши роботу представницького органу «ляльковою виставою». Як на мене, слушна думка голови постійної комісії з питань законності та правової політики, здійснення демократичного цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави Тернопільської облради Леоніда Бицюри: «На прикладі Тернопіль­щини добре видно корінь загальноукраїнської проблеми - незавершеність адміністративної реформи, зокрема в частині реформи місцевого самоврядування. Обласні та районні ради повинні мати свої виконавчі органи, якими нині є адміністрації. Тим самим буде усунуто передумови для конфлікту обох гілок влади - представницької та виконавчої».

Достроково припинити повноваження діючого складу Тернопільської обласної виборчої комісії та визнати обраних депутатів, згідно із профільним законом, може ЦВК. Однак дивує, що на засіданні Центрвиборчкому 8 листопада такі проекти постанов навіть не розглядалися - забракло голосів членів ЦВК. Центральна виборча комісія зовсім по-іншому зреагувала на бездіяльність Вінницької обласної виборчої комісії. Її розпустили, було затверджено новий склад і визнано повноваження новообраних депутатів.

Вибірковий підхід до партійного складу місцевих рад розізлив частину депутатів облради Тернопільської. У бік ЦВК полетіли звинувачення - орган, який очолює систему виборчих комісій, не здійснює «однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України». Під сумнів поставлено її незалежність від виконавчої гілки влади. І тому постійна комісія з питань законності (...) рекомендувала голові облради звернутися до президента з грізною пропозицією - внести до Верховної Ради подання про припинення повноважень членів ЦВК, тобто розпуск нинішнього складу комісії. Але тільки одиниці наївних обранців вірять, що не отримають мовчазної відповіді гаранта: «Не дочекаєтесь!» (як у старому єврейському анекдоті). Невизнані депутати Тернопільської облради та ВО «Свобода» вирішили включити ще один механізм захисту своїх прав - судися з ЦВК. Київський апеляційний адмінсуд отримав позови про визнання бездіяльності ЦВК та зобов’язання вчинити певні дії. Коли були написані ці рядки, Феміда ще не встигла ухвалити рішення.

Дай Боже помилитися, але на тернопільському матеріалі відпрацьовується сценарій невизнання результатів виборів народних депутатів 2012 року в тих мажоритарних округах, де переможуть кандидати, які не влаш­товують чинну владу в Україні. Адже ЦВК отримала корисний урок, як можна підносити гарбузи переможцям виборів. А в аграрній Терно­пільщині ця рослина в особливій пошані. Нещодавно тут навіть спорудили замок із семи тисяч гарбузів - на всю Україну вистачить.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі