Елла Лібанова: "Поки політики доходять до заповітного крісла, вони вже перестають бути вільними"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Елла Лібанова: "Поки політики доходять до заповітного крісла, вони вже перестають бути вільними"
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Елла Лібанова - академік, професор, доктор наук, вчений у галузі демографії, соціоекономіки й економіки праці - 12 років очолює Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України.

"На мій погляд, наша політична еліта далеко не завжди має професійні знання, - говорить Лібанова. - На превеликий жаль. Навіть якщо ти два місяці чи два роки провчився в Гарварді, це зовсім не гарантує, що ти розумієш економічну ситуацію в Україні. Є дуже багато прикладів, коли західні консультанти приїжджають в Україну, щиро радять і прагнуть допомогти, але вони не зовсім розуміють, що тут відбувається".

"Наші еліти - вони є такі, які є. На всіх рівнях, - констатує доктор економічних наук. - Ну не можна порівнювати, наприклад, президента США і президента України. Як інституції. Це різні світи. Вони працюють у різних умовах і за різними принципами. Так, Штатам дуже пощастило, що їхні батьки-засновники написали їм правильну Конституцію. Але, даруйте, за ці роки її можна було й запозичити. Вони ж її не ховають. Хто заважав? Ні, в нас тільки говорять то про парламентську республіку, то про президентську. Я не знаю, яка краща, але точно знаю, що годі чекати змін, якщо політикум залишиться той самий".

"Проблема ще й у тому, що в нас кожен президент пише свою програму, - вважає Лібанова. -Або йому пишуть… Це не має великого значення. Ну я не знаю жодного президента, в якого не було б своєї стратегії. Що робити, всі приблизно розуміють. Питання в тому, що за 27 років ніхто не прописав, як це зробити. Ну, однозначно, не тому, що зовсім дурні, а тому, що -зобов'язані. Своїм спонсорам, друзям, родичам. Поки вони доходять до заповітного крісла чи кабінету, вони вже перестають бути вільними людьми. Ось що насправді відбувається".

"Тут ще один дуже показовий момент. Зустрічний. Опитування: кому довіряє українець? Відповідь: сім'ї. Але, вибачте, це абсолютно тупикова позиція. Не християнська, якщо хочете. Людина ж - істота соціальна. Інституційна навіть. Вона живе в суспільстві і взаємодіє з усіма його інституціями. При цьому, ви тільки подумайте, жодній із них не довіряє. Ось і виходить, що, з одного боку, - зобов'язана й пов'язана бізнес-узами, своїми людьми та родичами влада. З іншого боку - народ, який нікому, крім своєї сім'ї, не довіряє. Чиї представники, потрапляючи у владу, сповідують ті самі принципи. Які там стратегії та реформи?" - завершує академік НАНУ.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, помилки і спробах, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами –російською і українською.

Повну відео-версію інтерв'ю дивіться тут.

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі