Експерт: Nord Stream і South Stream не допоможуть Європі й не завдадуть шкоди Україні

Поділитися
Російські проекти Nord Stream і South Stream призначені не для підвищення надійності постачань газу до Європ...

Російські проекти Nord Stream і South Stream призначені не для підвищення надійності постачань газу до Європи, а для забезпечення Росії додаткових можливостей з відключення газу одним країнам без шкоди для поставок іншим, констатує керуючий директор консалтингової компанії East European Gas Analysis (США) Михайло Корчемкін. При цьому, за його підрахунками, найменшою мірою ці газопроводи загрожують енергетичній безпеці України.

«Газопроводи Nord Stream і South Stream спроектовано не для збільшення поставок російського газу і не для підвищення надійності енергозабезпечення Європи, — наголосив Михайло Корчемкін у своїй статті для «Дзеркала тижня». — Нові проекти «Газпрому» дадуть Росії можливість вибірково відключити поставки газу в Білорусь, Німеччину, Польщу, Угорщину, Румунію, Болгарію та Грецію. Таким чином, енергетична безпека цих країн знизиться».

Зокрема, пояснив він, Nord Stream дозволить «Газпрому» повністю припинити постачання газу до Польщі або Білорусі без шкоди для експорту в інші країни.

«Таким чином, заяви Польщі про те, що проект Nord Stream загрожує енергетичній безпеці країни, видаються цілком обґрунтованими. На тлі подій останніх років немає підстав сумніватися в тому, що в разі політичного конфлікту і за наявності обхідного газопроводу Росія перекриє поставки газу Польщі», — відзначив експерт.

При суперечці з Німеччиною, додав він, «Газпром» зможе відключити газопровід Nord Stream, що буде вельми чутливим ударом по німецькій економіці. А за допомогою газопроводу South Stream «Газпром» зможе перекрити поставки газу Болгарії, не скорочуючи експорт до сусідніх країн.

Разом з тим, зазначив експерт, введення в дію нових газотранспортних маршрутів в обхід української території не позбавить Україну статусу найбільшого транзитного партнера «Газпрому».

«При повному завантаженні всіх обхідних маршрутів у разі нового конфлікту «Газпрому» доведеться поставляти в Європу через Україну близько 300 млн. куб. м на добу, тобто приблизно стільки ж, скільки поставлялося 31 грудня 2008 року», — пояснив Михайло Корчемкін.

При цьому він наголосив, що в умовах нової енергетичної політики Європейського союзу, яка передбачає скорочення залежності Європи від імпорту російського газу, «Газпром» взагалі не потребує нових експортних газопроводів. Більш того, введення в дію кожного з них означатиме підвищення операційних витрат і зниження прибутку «Газпрому».

«Проектування суто політичних обхідних газопроводів іще раз показує, що з компанії, котра ставить собі за мету максимізацію прибутку акціонерів, «Газпром» перетворився на «Міністерство зовнішньої енергетичної політики», — підсумував експерт.

Докладніше читайте у статті Михайла Корчемкіна «Український транзит. А чи є альтернатива?» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі