Експерт: Федералізація в Україні перестала бути актуальною

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт: Федералізація в Україні перестала бути актуальною
Експерт нагадав, що керівництво країни вже задекларувало намір здійснити децентралізацію влади швидко і рішуче.

Питання федералізації для України перестало бути актуальним, вважає експерт в галузі місцевого самоврядування Юрій Ганущак.

"Федералізація просто перестала бути актуальною: заміна центрального самодержця на регіональних князьків, що є хворобою пострадянських територій, сьогодні не радує. А з прийняттям Бюджетного кодексу, що передбачає наскрізні міжбюджетні відносини між центром і органами місцевого самоврядування, - це взагалі крок назад", - зазначив він у своїй статті для "Дзеркала тижня. Україна".

Експерт нагадав, що керівництво країни вже задекларував намір здійснити децентралізацію влади швидко і рішуче. "Хоча зміст у поняття "децентралізація" вкладається різний. Найчастіше її трактують як протилежність демонізованою федералізації. Хоча децентралізація в дійсності є продовженням демонополізації публічної влади", - підкреслив Ганущак.

На його думку, поверхнево було б зводити реформу тільки до розширення повноважень місцевої влади, навіть із закріпленням додаткових дохідних джерел.

"Це тільки один із компонентів побудови територіальної організації влади зі збалансованою тріадою: повноваження-ресурс-відповідальність. Найвагоміша складова реформи - розподіл повноважень між державою та місцевим самоврядуванням", - підкреслив експерт.

За його словами, вищезгадана проблема призначення голів місцевих державних адміністрацій вирішується просто і органічно - люди обирають місцеву владу, яка формує виконавчі органи, а ось державні функції на території виконує представник центральної влади.

"Одна з цих функцій - контроль легітимності рішень органів місцевого самоврядування, а саме - відповідність їх закону, а не доцільності. І реакція на зловживання місцевої влади повинна бути швидкою і невідворотною. У глави адміністрації є місяць на те, щоб проаналізувати акт органу місцевого самоврядування на законність, зупинити його і подати в суд. Упустив час - далі може звертатися вже як приватна особа. Якщо взяв за звичку опротестовувати всі акти поспіль - чекай поразки в суді і падіння авторитету центральної влади, за що в Києві не похвалять. Звичайно, можна згадати, що суди часто чутливі до побажань влади, але в даному випадку буде розглядатися позов одного органу влади до іншого. І відкритість і прозорість процесу коли-небудь таки розчистить замулене корупцією русло судочинства. Досвід країн, що впровадили таку систему, зокрема Польщі та Франції, свідчить: півроку діяльності новообраного органу самоврядування досить, щоб він опанував мистецтвом не виходити за межі законодавчого русла", - вважає експерт.

Докладніше читайте в матеріалі "Децентралізація: вікно політичних можливостей не довго буде відкрито". !zn

Читайте також:

Експерт запропонував "нульовий варіант" при вирішенні проблеми бюджету Києва

Експерт: Київ як столиця потребує кардинальної зміни системи управління

Гіркі пігулки для фінансів України

Як нам облаштувати Київ

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі