DW: Після 5 років санкцій, де мільйони Януковича?

Поділитися
DW: Після 5 років санкцій, де мільйони Януковича? © стоп-кадр
Санкції ЄС проти колишнього президента України діють вже п'ять років. Оскільки кримінальні розслідування затягуються, шанси повернути мільйони вкрадених грошей їх законним власникам швидко зменшуються.

Євросоюз продовжив санкції проти заочно засудженого за держзраду Віктора Януковича, яких переховується в Росії, та його довірених осіб ще на один рік. 5 березня 2014 року Рада Європейського Союзу заморозила рахунки колишнього президента України, його синів і 15 інших людей з його найближчого оточення, пише Deutsche Welle.

ЄС звинувачує Януковича і його союзників у порушеннях прав людини в Україні і звинувачує його в незаконному збагаченні. Ці люди бігли в Росію після кривавих репресій проти демонстрантів Євромайдану, але експерти кажуть, що велика частина їх таємно накопиченого стану перебуває на Заході. Саме тому західні державні органи працюють над тим, щоб знайти гроші і повернути їх законним власникам в Україні. Крім ЄС, Швейцарія і Ліхтенштейн також наклали санкції на Януковича і його союзників.

Санкційний список стає коротшим

Тільки частина передбачуваних мільйонів Януковича була знайдена. Більша частина грошей була заморожена на рахунках у Швейцарії - близько 145 мільйонів швейцарських франків (144 мільйона доларів), повідомили DW у швейцарському Управлінні юстиції. Але ці кошти не можуть бути вилучені та повернуті в Україну тільки після того, як їх незаконне походження буде доведено в українських судах. До цього часу жоден випадок ймовірного незаконного збагачення не привів до звинувачень. У багатьох випадках, як показує пошук DW в українському судовому реєстрі, українським слідчим органам знадобилося два-три роки, щоб просто запитати своїх західноєвропейських колег про будь-якої інформації про грошових потоках і рахунках.

Оскільки розслідування в Україні затягнулося, це дало декільком з постраждалих можливість успішно подати позов проти заморожування рахунків в Європейський суд. Дійсно, за останні п'ять років санкційний список ЄС скоротився на третину.

Українська судова система, ймовірно, також поділяє частину провини за мляві розслідування. Судові документи, які оцінені DW, показують, що українські судді, які були призначені за Януковича, відхилили кілька заяв прокуратури про доступ до банківських документів за кордоном або про заморожування рахунків, іноді з дивовижними обґрунтуваннями. В одному з таких випадків слідчому було відмовлено в доступі до банківських документів в Швейцарії, оскільки його заява, мабуть, супроводжувалася нерозбірливими копіями документів.

Ще однією перешкодою, що стоїть на шляху української влади, є скорочення кількості грошей Януковича, що залишилися. Власники заблокованих рахунків можуть використовувати заморожені кошти для оплати послуг своїх адвокатів, допомагаючи їм у розгляді правових санкцій. Янукович і його син Олександр найняли цілу команду британських юристів за ціною в 1745 євро на годину, показала експертиза матеріалів Європейського суду.

Гроші Януковича в Німеччині

Деяким країнам ЄС, включаючи Німеччину, взагалі важко відстежити гроші Януковича. З 2014 року DW кілька разів повідомляла про угоди, які можуть бути пов'язані з українцями зі списку санкцій ЄС, такими як олігарх Сергій Курченко і Олексій Азаров, син прем'єр-міністра Януковича Миколи Азарова і колишній член парламенту. Двоє чоловіків придбали мережу автозаправних станцій Sparschweingas в Німеччині в 2012 році.

Згідно з реєстрами компаній, вони приховували свої імена власників за структурою підставних компаній в Нідерландах, Австрії і різних податкових офшорах. Німецьким слідчим знадобилося більше двох років, щоб з'ясувати, хто є власниками мережі компанії.

До цього часу Європейська рада вже прибрала ім'я Азарова зі списку санкцій, так як українські слідчі вже давно не могли надати жодних ознак того, що його кошти мали злочинне походження. З цієї причини розслідування відмивання грошей в Німеччині було припинено. Справи тільки відновилися в 2017 році.

Мільйони від угод після укладення в Києві?

Українські слідчі дізналися про зв'язки, які союзники Януковича мали з німецьким бізнесом, з вуликами зі Швейцарії. Згідно з рішенням, розглянутих DW, суд у Києві ухвалив заблокувати 10 рахунків у Швейцарії 15 серпня 2017 року, на які через підставні компанії Олексія Азарова було переведено майже 18 мільйонів доларів. Слідчі підозрюють, що він отримав ці гроші в якості хабара від іншої довіреної особи Януковича, Андрія Клюєва.

Клюєв був призначений заступником прем'єр-міністра в кабінеті батька Олексія Азарова, Миколи, в 2010 році. За добу до його призначення, згідно з документами, кіпрська підставна компанія, що належить Олексію Азарову, купила одну з українських компаній Клюєва приблизно за 5000 доларів. Два місяці потому Олексій Азаров продав компанію інший підставної компанії, що належить Клюєву, за 17,8 мільйона доларів.

Коли було винесено судовий наказ про заморожування цих коштів, на рахунках в Швейцарії було доступно тільки 600 000 доларів США. Пізніше слідчі дізналися, що Олексій Азаров використовував кошти для покупки нерухомості в ЄС і, разом з олігархом Курченко, Sparschweingas в Німеччині. Гроші Курченка, за версією слідства, були отримані від незаконних операцій з паливом.

Виверти для обходу санкцій ЄС

Сьогодні німецькі компанії Курченка і Олексія Азарова збанкрутували. Тим не менш, бізнес на автозаправних станціях процвітає - він просто проходить через інші компанії. Частково це справа перейшла до друга Курченка Костянтина Пивоварова. Як видно із записів компанії, бізнес ведеться через Garda Handels - und Beteiligungs GmbH, компанію Pivovarov в Австрії.

П'ять років тому він отримав цю компанію разом з численними об'єктами, що належать їй в Австрії та Італії, в подарунок від Олексія Азарова. Передача, згідно з матеріалами українського суду, розглянутих DW, що відбулася 21 лютого 2014 року - через день після придушення протестувальників на Майдані і всього за декілька днів до запровадження ЄС санкцій проти Олексія Азарова.

Зазначимо, 4 березня ЄС продовжив на рік санкції проти заочно засудженого за держзраду Януковича і 11 його поплічників ще на рік. Їхні активи залишаться замороженими до 6 березня 2020 року. У швейцарському "чорному списку" на сьогодні залишаються 19 українців, частина яких ніколи не була у санкційному списку ЄС.

Нагадаємо, апеляцію на вирок Януковичу державний адвокат президента-втікача подав 18 лютого.

Оболонський районний суд Києва 24 січня засудив екс-президента Віктора Януковича до 13 років позбавлення волі, визнавши його винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни проти України з боку РФ. Суд не визнав Януковича винним у пособництві посяганню на територіальну цілісність України, що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Обвинувачення та захист пообіцяли оскаржити вирок в апеляції, однак невдовзі в ГПУ від цих планів відмовилися. За словами генерального прокурора Юрія Луценка, він доручив підлеглим зосередитися на підготовці заочного процесу у справі про організацію Януковичем і його спільниками вбивств учасників Революції Гідності.

Заочний судовий процес над Януковичем розпочався червні 2017 року. Прокуратура наполягала на винесенні обвинувального вироку за трьома статтями і 15 роках ув'язнення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі