ЦВК опублікувала офіційну позицію у зв'язку зі стартом позачергових виборів до парламенту

Поділитися
ЦВК опублікувала офіційну позицію у зв'язку зі стартом позачергових виборів до парламенту Виборча кампанія пройде у вкрай стислі терміни
ЦВК попередила про можливі несподівані наслідки занадто короткостроковій виборчої кампанії.

Сьогодні, 24 травня, в Україні починається підготовка до дострокових виборів парламенту. Як відомо, 21 травня новообраний президент України розпустив Верховну Раду - указ про розпуск опублікований в газеті "Урядовий кур'єр" 23 травня.

Свою позицію опублікувала на офіційному сайті Центральна виборча комісія, нагадавши, що виборчий процес запускається без якого б то не було рішення про його початок: згідно із законом початком вважається публікація тексту в офіційній пресі.

ЦВК заявила, що готова і здатна провести позачергові вибори, але зазначила, що і Президент України, і парламент, і політичні партії, і кандидати в депутати, які братимуть участь у виборах, повинні усвідомлювати відповідальність за легітимність всього виборчого процесу і його результату.

Проте в даному випадку існує ряд питань, які потребують додаткового законодавчого врегулювання.

Закон України "Про вибори народних депутатів України" містить застарілі положення, які не відповідають іншим чинним законам, неврегульовані положення, а також положення без механізму реалізації, серед яких питання встановлення факту проживання, голосування військовослужбовців, які беруть участь у ООС, подання декларацій та інші моменти.

У зв'язку з короткочасністю виборчої кампанії всі процеси будуть вестися в прискореному темпі, що може мати свої наслідки.

"...законодавство про державні закупівлі не враховує швидкоплинності виборчого процесу позачергових виборів, який в даному разі триватиме лише 58 днів. Наголошуємо, що строки і порядок проведення державних закупівель значно перевищують строки виборчого процесу, що може унеможливити проведення процедур щодо: забезпечення виготовлення виборчих бюлетенів; виготовлення та доставку бланків протоколів про підрахунок голосів, актів, та інших документів; транспортування протоколів про підрахунок голосів та іншої виборчої документації від ДВК до ОВК; виготовлення інформаційних плакатів політичних партій; публікацію інформації ЦВК та ОВК в регіональних чи місцевих друкованих ЗМІ, щодо переліку виборчих округів, формування ОВК та ДВК, а також змін у їх складі; реалізацію права агітації в друкованих та електронних ЗМІ за кошти державного бюджету в терміни, визначені законом, - перерахувала складні моменти в виборчій кампанії ЦВК, заявивши, що очікує негайного прийняття відповідних рішень.

Залишається думати, що при відсутності швидких та узгоджених рішень в названих питаннях можуть виникнути непередбачувані колізії.

Нагадаємо, 21 травня в Адміністрації президента відбулися консультації Володимира Зеленського з керівництвом Верховної Ради, головами фракцій і груп. Після їх завершення стало відомо, що президент ініціює позачергове засідання парламенту у середу для внесення змін до виборчого законодавства – перехід до пропорційної виборчої системи із закритими списками, зниження прохідного бар'єру з 5% до 3% і відмову від "мажоритарки". При цьому Зеленський публічно виступав за пропорційну систему з відкритими списками, що закріплено в його виборчій програмі, а також у коаліційній угоді 2014 року, підписаній головами фракцій БПП, "Народного фронту", "Батьківщини", "Самопомочі" і "Радикальної партії".

Того ж дня Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових виборів на 21 липня.

Незважаючи на те, що глава АП Андрій Богдан обіцяв, що президентський заонопроект буде внесено до Верховної Ради вранці, його зареєстрували в парламенті через годину після початку пленарного засідання. Депутати відмовилися включити до порядку денного обидва президентських законопроекти про внесення змін до закону про вибори і про внесення змін до закону про публічні закупівлі. Розгляд законопроектів підтримали менше 100 парламентаріїв.

Зеленський звинуватив депутатів у зриві домовленостей і дорікнув за бажання переобратися до парламенту.

Згідно з новим соцопитуванням групи "Рейтинг", серед політичних сил, які збираються або можуть йти на вибори у Верховну Раду, лідирує партія президента Володимира Зеленського "Слуга народу". Її готові підтримати 43,8% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями.

На другому місці опинилася "Опозиційна платформа – За життя", голоси за неї готові віддати 10,5%, за БПП "Солідарність" планують проголосувати 8,8%, за партію "Батьківщина" – 7,3%, партію "Сила і честь" Ігоря Смешка – 5,1%, партію Святослава Вакарчука "Голос" планують підтримати – 4,6%, "Радикальну партію" Олега Ляшка – 3,3%, "Опозиційний блок" – 3,2%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі