ЧИ ЗАМІНИТЬ ІДЕОЛОГІЯ ХЛІБ І М’ЯСО?

Поділитися
Ідеологія — це імунна система, яка захищає суспільство від внутрішніх та зовнішніх загроз. Наше з вами білоруське суспільство...

Ідеологія — це імунна система, яка захищає суспільство від внутрішніх та зовнішніх загроз. Наше з вами білоруське суспільство.

Із послання президента РБ Національним зборам
Республіки Білорусь 16 квітня 2003 року

Щорічні «Послання президента парламенту» набули досить значного поширення в пострадянських країнах як звіт про виконану роботу й орієнтири на майбутнє. Зазвичай до цього документа входять найважливіші для розвитку країни питання. І ось у Білорусі, як з’ясувалося, головною є ідеологія. Це підтвердили не лише положення послання, а й недавній всебілоруський семінар з ідеології. На ньому ідеологію було офіційно зведено в ранг «базису», а все інше стало «надбудовою». Тепер переваги білоруського способу життя доводитимуть ідеологічні працівники, які, за словами президента, є «виключно штучним товаром». А «найштучнішим», очевидно слід вважати начальника головного ідеологічного управління адміністрації президента (та його помічника) Івана Корендо. Можливо, саме йому належить багато ініціатив, а тепер уже, виходить, і конкретні установки, дані президентом на цьому семінарі.

«Майже сім років тому ми почали відроджувати систему ідейно-виховної роботи з населенням. Тоді в облвиконкомах було створено управління, а в міськрайвиконкомах — відділи інформації. Але суть ідеологічної діяльності виявилася вихолощеною. Їхня робота звелася до нейтрально сухого інформування населення, у якій немає головного — державної позиції, та й випадкових людей набрали чимало... Ми втратили добре підготовлений раніше, у часи КПРС, ідеологічний актив на місцях — як у колективах, так і за місцем проживання населення... Діалог влади й народу з допомогою ЗМІ стає малоефективним. Міністерство інформації в цій ситуації виступає в ролі статиста і спостерігача». А далі від констатації фактів президент перейшов, як звичайно, до прямих вказівок: «Я вимагаю від міністра провести інвентаризацію всіх наявних у країні інформаційних ресурсів. Разом з адміністрацією президента займіться цим і відзвітуйте. Максимально задійте їх для формування конструктивної громадської думки».

Очевидно, саме так збирається президент Білорусі «промивати» мізки всьому народові. Адже в тому ж таки посланні сам О.Лукашенко говорив про неблагополучне становище в соціальній сфері, у сільському господарстві й інших галузях. Але, як видно з доповіді президента країни на семінарі, всі ці вади легко можна усунути не режимом щонайсуворішої економії, не поширенням економічних знань і демократичних свобод, а добре контрольованим (і відповідно оплачуваним) штатом «ідеологічних працівників». Причому не тільки, як уже згадувалося, в усій державній вертикалі, а й, так би мовити, на самих низах.

«На підприємствах із кількістю працівників понад 300 і більше, в організаціях АПК — 150 і більше мають бути запроваджені посади заступників керівників з ідеологічної роботи... Громадські організації повинні бути поновлені в повному обсязі в школах. У радянські часи саме ними було сильне й цікаве шкільне життя. Жовтенятську зірочку, піонерський галстук, комсомольський значок на своїх грудях із гордістю носив кожен учень. Я з гордістю носив».

Ці вказівки уже втілюються в життя. Як розповіла мені заступник директора з виховної роботи однієї зі шкіл Мінська, у них піонерська організація об’єднує 200 осіб. І далі: «У нас є щотижневі години інформування, які проходять щосереди і присвячені різній тематиці та пов’язані з різними датами. Приміром, коло тем, запланованих на IV чверть: День єднання народів Білорусі та Росії, Всесвітній день здоров’я, День авіації та космонавтики, Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, день чорнобильської трагедії, День радіо і телебачення, День Перемоги, День слов’янської писемності і культури, Міжнародний день захисту дітей...».

Звісно, пана Лукашенка можна зрозуміти. Адже держава, побудована на схожій ідеології, зуміла проіснувати майже 80 років, причому деякі з нині живих (і передусім сам Олександр Григорович) згадують про неї з до болю сильною ностальгією. Але комуністична імперія все-таки розвалилася, і навряд чи навіть зусиллями пана Лукашенка й товаришів вдасться її відродити. Але... З цього приводу пригадується анекдот саме «тих» часів: «Рабинович, як ви гадаєте, війна буде? — Ні, війни не буде, але буде така боротьба за мир, що каменя на камені не залишиться». Тож чи варто знову починати цю саму «боротьбу за мир»?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі