Час розплати

Поділитися
Звільнення Володимира Бондаря з посади голови Волинської облдержадміністрації багатьох здивувало...

Звільнення Володимира Бондаря з посади голови Волинської облдержадміністрації багатьох здивувало. Адже очолювана екс-губернатором управлінська команда регіону упродовж двох із половиною років працювала, порівняно з іншими, успішно. І наступник на першій посаді в обласній виконавчій владі, поки що в ранзі тимчасово виконуючого обов’язки, Микола Романюк в інавгураційній промові відкрито визнав себе «соратником Бондаря» і пообіцяв продовжувати його лінію. Виникає запитання: навіщо ж було змінювати голову облдержадміністрації —нашоукраїнця — на безпартійного, але… одного з лідерів фракції «Наша Україна» у Волинській облраді? Хай там як, але напрошується висновок, що після позачергових виборів президент і його оточення вчаться не прощати помилок регіональним керівникам.

На Волині темпи економічного зростання приємно дивують. Офіційна статистика свідчить, що впродовж дев’яти місяців нинішнього року обсяги промислового виробництва, порівняно з відповідним торішнім періодом, підвищилися на 36,3 відсотка. Серед регіонів України це — найкращий показник. У 2006-му вони теж зросли майже на 22 відсотки. Сільськогосподарське виробництво за січень—вересень цього року дало приріст майже у вісім відсотків. А обсяги залучення прямих іноземних інвестицій Волині побили рекорди серед усіх західних областей: понад 330 доларів на одну особу — це, погодьтеся, досягнення. Не те що 40—45 «зелених», як на Буковині чи Тернопіллі.

Шкода, що з економічним зростанням різко контрастують соціальні стандарти життя волинян. Офіційна середньомісячна зарплата в області хоч і зросла з початку року на третину, проте не перевищила навіть 1000 гривень (988 грн.) і є на сьогодні удвічі нижчою, ніж у середньому по Україні. До того ж майже третина працівників отримують зароблені гроші на рівні, нижчому від прожиткового мінімуму. А людей, які шукають роботу, — більш ніж достатньо. Показник безробіття за перше півріччя 2007-го — 8,4 відсотка, розрахований згідно з методикою МОП, виводить область на одне з перших місць в Україні за числом безробітних.

Дисгармонія економічних та соціальних параметрів дає новому керівництву облдержадміністрації достатньо матеріалу для серйозних висновків.

Бо рівень довіри до виконавчої влади області, верхівку якої становлять вихідці з «Нашої України», — явно занизький. На позачергових виборах 30 вересня ц.р. пропрезидентський блок здобув лише 19,99 відсотка голосів виборців, що менше навіть, ніж півтора року тому (20,70%.). А враховуючи те, що в парламентських перегонах-2007 узяли участь лише 20 партій і блоків, а не 45, як торік, то результат «Нашої України» на Волині можна назвати провальним. І ніяка це не сенсація: оточення президента Віктора Ющенка вирішило реанімувати метод «розправи за промахи», який широко використовував його поперед­ник Леонід Кучма після президентської кампанії 1999-го і парламентської 2002-го.

Не позбавлена раціонального зерна думка голови обласного відділення Партії регіонів Анатолія Горбатюка. Причиною звільнення Володимира Бондаря з посади голови облдержадміністрації він вважає низький результат «Нашої України» на виборах 2006 і 2007 років. «Перипетії минулого року засвідчили, що губернатору буде важко втриматися на посаді, — сказав головний регіонал краю в інтерв’ю волинським ЗМІ. — Але тоді все списали на молодість, брак управлінського досвіду і дали можливість ще раз провести виборчу кампанію. А цього разу низький рейтинг «Нашої України» на Волині в секретаріаті президента не витерпіли. А скоро нова виборча кампанія — президентська. Тому готується нова команда людей, яка працюватиме на вибори президента Віктора Ющенка…»

Безперечним лідером в області на позачергових виборах-2007 став БЮТ. У свою скарб­ницю «орден червоного серця» поклав 57,59 відсотка голосів, на 14 відсотків поліпшивши минулорічний результат. БЮТ на Волині — рекордсмен серед інших регіонів — має половину місць в обласній раді і, звичайно ж, свого голову регіонального парламенту Анатолія Грицюка. Тому ігнорування амбіцій БЮТу щодо керівництва виконавчою гілкою влади викликало в стані «червоно-білих» гнів і роздратування.

На скликаній цього тижня прес-конференції голова облради Анатолій Близнюк не приховував незадоволення рішенням Віктора Ющенка: «Між президентом і керівництвом БЮТу були домовленості, що губернатори будуть призначатися від тієї політичної сили, яка перемогла в регіоні. Скажу щиро й відверто: наша людина від БЮТ навіть їздила в секретаріат президента… вона навіть уже оформила особову справу, і в нас були всі підстави сподіватися, що президент зробить саме такий вибір». І далі: «Ми з цього трагедії не робимо. Бо є тверда домовленість: якщо голова ОДА — з «Нашої України», то перший заступник буде з БЮТу». Але слова голови облради — наразі залишаються прогнозом.

49-річний Микола Романюк, виходець з Рівненщини, успішною людиною став іще в радянські часи. Спеціальність інженера-технолога він здобув у Львівському лісотехнічному інституті. У період перебудови зробив блискучу комсомольську, а потім і партійну кар’єру. Працював першим секретарем Луцького міськкому комсомолу і заввідділом міськкому партії, а 1988 року доріс до першого секретаря Волинського обкому комсомолу. Аж ніяк не дивно, що під час економічної та соціальної кризи початку 90-х комсомольські лідери України не дозволили панові Романюку розгубити свій організаторський та підприємницький талант. З лютого 1993-го і аж до останнього призначення на посаду в.о. голови облдержадміністрації він очолює регіональну дирекцію Приватбанку й успішно розширює мережу відділень цієї потужної фінансової установи. Другий диплом — економіста-менеджера, отриманий 1995 року в Луцькому індустріальному інституті, ще більше зміцнив статус Романюка як банкіра.

Відомо, що президентський секретаріат має гострий зір. З неофіційних джерел кореспондентові «ДТ» стало відомо, що кандидатуру Миколи Романюка на першу посаду у виконавчій владі Волині пролобіював його давній знайомий з приватівських структур, нині перший заступник голови секретаріату президента Олександр Шлапак.

Коли писалися ці рядки, новий керівник області перебував у статусі в.о. і програми діяльності не виголошував. Але з перших нарад, проведених із різними посадовцями, було видно, що у справі «продовження лінії» Володимира Бондаря — роботи непочатий край. Керівникам підприємств та організацій дано доручення вишукувати резерви для підвищення зарплат працівників, керівникам органів місцевого самоврядування — забезпечити «прозорий розподіл» землі, правоохоронним органам — поновити програму «Контрабанда — СТОП» на регіональному рівні… Важко повірити, що недавнє успішне керівництво Волинської області залишило в спадщину силу-силенну проблем у різних сферах. Виходить, усе потрібно починати з нуля...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі