Мужній крок великого мислителя

Поділитися
Один із видатних мислителів сучасності турецький філософ Фетхуллах Гюлен відомий не тільки започаткованою ним системою освіти, що поширена нині в багатьох країнах планети, де є мусульманське населення. Водночас він і визнаний авторитет ісламського світу, який дає поради щодо шляхів порозуміння між різними релігіями й культурами.

Один із видатних мислителів сучасності турецький філософ Фетхуллах Гюлен відомий не тільки започаткованою ним системою освіти, що поширена нині в багатьох країнах планети, де є мусульманське населення. Водночас він і визнаний авторитет ісламського світу, який дає поради щодо шляхів порозуміння між різними релігіями й культурами. Так, пропонуючи діалог між цивілізаціями, замість того, щоб змиритися з теорією неминучого конфлікту між ними, вчений підказує представникам усіх народів, як зберегти власні цінності в цей складний історичний час. А це - насамперед обмін думками, що дає можливість усвідомлювати значення Божественної сили для цивілізаційного розвитку всього людства.

Але, поряд зі своєю діяльністю мислителя й провідника нових ідей у розвитку освіти, Фетхуллах Гюлен завжди послідовно виступає за дотримання всіма основоположних канонів людського існування, що не подобається багатьом сильним світу сього, в тому числі й на батьківщині вченого. Однак він не відступає перед авторитетами влади, а мужньо й терпляче переконує її в необхідності сповідувати заповіді зі Святого Письма.

Минулого тижня Фетхуллах Гюлен зробив ще один мужній крок: у статті "Мусульмани, настав час здійснити критичний аналіз нашого розуміння віри", написаній для відомої французької газети "Le Monde" після кривавих подій у Парижі, він звернувся до міжнародної спільноти і мусульман із закликами до боротьби з екстремізмом та тероризмом. Звісно, це не сподобається багатьом із мусульманських лав, але примусить їх задуматися над словами великого мислителя.

Наголошуючи на тому, що йому важко висловити почуття, які викликали в нього жорстокі терористичні дії ІДІЛу та інших терористичних організацій, котрі, "прикриваючись релігією, чинять зло, надзвичайно засмучуючи півтора мільярда мусульман" і, відповідно, його, Фетхуллах Гюлен просить мусульман "діяти спільно зі світовою спільнотою, аби подолати тероризм, який загрожує всьому людству". Крім того, додає автор, "ми мусимо докласти зусиль, аби очиститися від того бруду, який виливають на світлий образ нашої релігії".

Істинність віри, пише Фетхуллах Гюлен, "визначається не слоганами чи формою одягу, а увагою до питань захисту людського життя і гідного ставлення до кожної людини, які лежать в основі всіх світових релігій".

Відтак, мусульмани мають категорично відкидати тоталітарну ідеологію, яку намагаються поширити терористи; натомість, продовжує він, нам треба заохочувати формування всеосяжного, але водночас багатого й різнобічного світогляду. Важить насамперед те, що всі ми - люди, а не те, яку релігію сповідуємо і яку національність презентуємо. Через варварські дії терористів страждає передусім моральний образ усього людства.

Недавня трагедія у Франції черговий раз засвідчила той факт, що і богослови, і пересічні мусульмани засуджують і вкрай негативно ставляться до звірських терактів, які начебто здійснюються на релігійному ґрунті. Проте самого засуду і неприйняття замало. Не можна допустити, зазначає Фетхуллах Гюлен, аби терористи вербували мусульманську молодь до своїх угруповань. Необхідно розумно протидіяти цьому, створюючи союзи, до складу яких входитимуть державні установи, релігійні лідери і представники організацій громадянського суспільства.

Нам слід замислитися, додає він, чи не демонструємо ми ухил до деспотизму, який потай оселився в нашій свідомості; чи не стали такі проблеми, як фізичне насильство, нехтування молоддю та відсутність гармонії в освіті, причиною того, що наша спільнота, сама цього не усвідомлюючи, підготувала благодатний ґрунт для діяльності тоталітарно налаштованих угруповань, які вербують нових прибічників? Може, саме ми винні в тому, що люди, розчарувавшись у невдалих спробах забезпечити реалізацію основних прав людини, верховенство права і єдину світоглядну систему, опинилися на роздоріжжі і почали шукати свій шлях?

Отож необхідно, на думку автора, навчити представників молодого покоління висловлювати свої думки у демократичний спосіб. Вже з початкової школи дітям треба розповідати про демократичні цінності, що допоможе виростити морально здорову молодь. Відродити свободу думки серед мусульман, не примушуючи їх поривати зв'язки зі своєю вірою, ‒ не лише можливо, а й конче потрібно. Тільки так можна по-справжньому боротися з радикалами й терористами, які вдаються до насилля.

А ще Фетхуллах Гюлен закликає навчитися критично ставитися до себе. Це зовсім не передбачає відриву від мусульманських традицій, навпаки, саме це дасть, у чому він переконаний, можливість усвідомити ймовірні помилки та, уникаючи їх, ще раз відчути і зберегти справжню сутність Корану і Сунни, до чого так прагнули пращури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі