Патент на повітря - Макрорівень - dt.ua

Патент на повітря

22 серпня, 2018, 14:51 Роздрукувати Випуск №31, 23 серпня-31 серпня

Новий фронт у боротьбі з "патентним тролінгом".  

Що спільного між пеніциліновими флакончиками, медичними рукавичками й молекулою морфіну? 

Це все об'єкти патентної охорони — наша інтелектуальна власність. Якби мене попросили назвати головну її ознаку наприкінці другого десятиліття XXI століття, то це відсутність інновацій.

Фактично патент сьогодні став зброєю конкурентної боротьби, що дає змогу "прихватизувати" добре забуте старе, не вносячи ніяких інвестицій у отриманий ще за радянських часів "свічковий заводик".

Розвиваючи національне законодавство з інтелектуальної власності, ми настільки спростили одержання патентної охорони будь-якого побутового об'єкта, що навіть дивно, як це досі ніхто не запатентував звичайного колеса та складу повітря, отримавши монополію на життя і рух у країні на найближчі 20 років.

І от здійснилося: 1 лютого в парламенті під №7538 зареєстровано проект закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з удосконалення правової охорони винаходів і корисних моделей". Проект документа покликаний привести українське законодавство у сфері інтелектуальної власності у відповідність із директивами та регламентами Європейського Союзу та імплементувати відповідні положення Угоди про асоціацію між Україною і ЄС у частині правової охорони винаходів і корисних моделей.

Зокрема, законопроектом пропонується встановити, що об'єктом корисної моделі може бути лише обладнання в будь-якій сфері технологій. Сьогодні ж таким об'єктом може бути будь-який продукт (обладнання, речовина тощо) або процес.

Так, у своїй практиці мені не раз доводилося зустрічатися із запатентованими як корисні моделі відомими з Держфармакопеї СРСР ліками, причому як їхнім складом (диклофенак плюс тальк), так і хімічними формулами лікарських засобів (промедол, морфін тощо).

Склалася парадоксальна ситуація: давно зареєстровані в Україні ліки з розряду генериків (ліків, що давно втратили патентну охорону) при ввезенні в Україну опиняються у списку контрафактних товарів, вийти з якого можна, лише "убивши" доморослий патент у судовому порядку.

На тлі таких прикладів, як патент на формулу морфіну, проблема "вічнозелених" патентів (способи лікування, діагностики та ін.) не здається такою вже серйозною.

Згідно із законопроектом №7538 правова охорона на корисні моделі не буде поширюватися на такі об'єкти:

— нові форми відомого за рівнем технології лікарського засобу, у тому числі солі, складні ефіри, прості ефіри, композиції, комбінації й інші похідні, поліморфи, метаболіти, чисті форми, розміри часток, ізомери, нові дозування або будь-яка нова властивість або нове використання відомого лікарського засобу;

— хірургічні або терапевтичні способи лікування людини або тварини;

— способи діагностики організму людини або тварини;

— процеси клонування людей;

— процеси зміни через зародкову лінію генетичної ідентичності людей;

— використання людських ембріонів для промислових або комерційних цілей;

— людський організм на різних стадіях його формування й розвитку, а також просте виявлення одного з його елементів, зокрема послідовності або частини послідовності гена. 

Також законопроектом пропонується виключити положення про декларативний патент (на корисні моделі), за яким патент видавався за результатами формальної експертизи заявки.

Нововведення не торкнуться справжніх інновацій: для винаходів, об'єктом яких є діюча речовина лікарського засобу, процес одержання препарату або його застосування, засіб захисту тварин, засіб захисту рослин, введення в обіг якого в Україні дозволено, законопроектом пропонується надання додаткової охорони. Так, власник такого патенту має право на подовження терміну дії майнових прав інтелектуальної власності на такий винахід (додаткова охорона), який буде засвідчуватися сертифікатом додаткової охорони за його клопотанням. За таке клопотання власник має оплатити збір. Крім цього, за підтримку сертифіката додаткової охорони його власник муситиме платити збір за кожен повний або неповний рік його дії.

Клопотання про надання додаткової охорони розглядатиметься установою експертизи в порядку, обумовленому Міністерством економічного розвитку й торгівлі України. Строк додаткової охорони не перевищуватиме п'яти років.

Таким чином, патент на новий лікарський засіб діятиме максимум 25 років, як і зараз.

Серед істотних положень законопроекту:

— не визнаватиметься порушенням патентних прав на винаходи (корисні моделі) використання винаходу (корисної моделі) у дослідженнях, проведених з метою підготовки й подання інформації для реєстрації лікарського засобу, засобу захисту тварин;

— будь-яка особа може подати в Апеляційну палату обґрунтовану заяву про визнання прав на винахід (корисну модель) недійсними повністю або частково на підставі невідповідності винаходу (корисної моделі) умовам патентоспроможності. Так, заява про визнання прав на винахід недійсними може подаватися в Апеляційну палату протягом дев'яти місяців з дати публікації відомостей про державну реєстрацію винаходу, а заяву про визнання прав на корисну модель недійсними можна буде подавати упродовж усього терміну дії майнових прав на корисну модель.

Це положення істотно знизить частку несумлінних реєстрацій і зменшить витрати на звернення до суду: заява про визнання прав на винахід (корисну модель) недійсними має розглядатися протягом чотирьох місяців з дати одержання Апеляційною палатою заяви за умови наявності сплаченого збору за його подачу. Однак строк може бути подовжений на два місяці за заявою сторони розгляду заяви і за умови сплати збору.

За результатами розгляду заяви Апеляційна палата прийматиме мотивоване рішення, яке обидві зацікавлені сторони можуть оскаржити в судовому порядку протягом двох місяців з дати його одержання.

Як зазначається в супровідних документах до проекту закону, процес оскарження через Апеляційну палату допоможе знизити активність несумлінних власників так званих тролінгових патентів, коли права інтелектуальної власності на корисну модель набуваються за спрощеною процедурою, що забезпечує можливість несумлінним власникам забороняти третім особам використовувати очевидні технічні рішення, тобто фактично дозволяє монополізувати суспільне надбання в різних галузях технологій, одержавши тим самим істотні конкурентні переваги.

"Не можу не висловити похвали тому, хто першим отримав з макових голівок морфій", — писав Михайло Булгаков у 1927 р. (оповідання "Морфій"). Через 90 років (наприкінці 2017-го) його хімічну формулу було запатентовано в Україні.

11 липня 2018 р. парламентський комітет з питань науки й освіти ВР України підтримав законопроект №7538 з удосконалення правової охорони винаходів і корисних моделей, але до повернення суспільного надбання нам ще дуже далеко.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №15, 20 квітня-25 квітня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво