Не можна навчитися керувати грошима за інструкціями

Поділитися
Не можна навчитися керувати грошима  за інструкціями
Моя оцінка "внеску" в падіння гривні головних відповідальних осіб така. Команда Януковича - відповідальна за девальвацію гривні до 9 грн/дол., війна Путіна довела падіння гривні до 10 грн/дол., а за знецінення гривні до 16 грн/дол. несе відповідальність НБУ, економічний блок уряду, а також Президент і Верховна Рада - через їх кадрову політику.

Президенту України П.О. Порошенку

Прем'єр-міністру України А.П. Яценюку

Голові НБУ В.О.Гонтаревій

На публічне звернення до людей, які несуть відповідальність за фінансову систему України і фінанси кожного окремого українця, мені дає право той факт, що у 1991–1992 рр. я керував, відповідав і практично організував з моїми колегами створення як національної грошової одиниці - гривні, так і незалежної банківської системи. Не менш важливим є і мій досвід у подоланні валютної кризи 2008–2009 рр., викликаної світовою кризою, а також намаганнями деяких вищих посадових осіб обвалити гривню, ще в той час, до 14 грн/дол.

Моя оцінка "внеску" в падіння гривні головних відповідальних осіб така. Команда Януковича - відповідальна за девальвацію гривні до 9 грн/дол., війна Путіна довела падіння гривні до 10 грн/дол., а за знецінення гривні до 16 грн/дол. несе відповідальність НБУ, економічний блок уряду, а також Президент і Верховна Рада - через їх кадрову політику.

Немає сенсу зараз аналізувати рішення НБУ, майже всі вони непрофесійні і помилкові та зводилися до адміністративних обмежень для бізнесу і населення, з одного боку, та тісних і непрозорих відносин з вузьким колом великих банків, які мали і мають доступ до занадто великого і дешевого рефінансування (це незабезпечена емісія), інколи під заставу сумнівних активів, а також до валютних резервів НБУ, що дає їм можливість проводити арбітражні операції (можливість заробити до 10% за день на перепродажу валюти)! Також немає сенсу аналізувати діяльність економічного блоку уряду, який робив і робить свій внесок у прискорення падіння гривні. Його діяльність концентрувалася на нових зовнішніх запозиченнях, використанні (зменшенні) золотовалютних резервів НБУ для проплат за зовнішні борги та за критичний імпорт, а також на фінансуванні дефіциту як держбюджету України, так і НАК "Нафтогаз України" за рахунок незабезпеченої емісії НБУ…

До чого призвели такі дії? На жаль, не лише до падіння гривні, а й до валютно-цінового геноциду найбідніших верств населення України (які завжди розплачуються за помилки можновладців), фактичної призупинки діяльності банківської системи України - вона працює з мінусовим капіталом, не кредитує, не дає можливості українцям легально придбати валюту та зняти депозити, невчасно проводить платежі…

Однак і люди, і фінансова система ще живі, і тому звертаюся до вас із проханням виконати мої рекомендації, які дадуть можливість зупинити падіння гривні і розвал фінансової системи України і українців.

1. Збільшити пропозицію доларів на організованому легальному валютному ринку України.

1.1. Закрити нелегальні канали втечі капіталу з України з допомогою офшорів (у тому числі денонсувати угоду про уникнення подвійного оподаткування з Кіпром), фіктивного імпорту (долари пішли за кордон, а товари в Україну не зайшли), фіктивного експорту (товари пішли за кордон, а долари в Україну не зайшли). Для належного контролю за такими операціями запровадити режим платежів Т+2 за валютними платежами, які перевищують 10 тис. євро. Валютні платежі та валютообмінні операції на суму понад 100 тис. євро мають бути перевірені та завізовані відповідальними працівниками НБУ та Державної фіскальної служби України (зокрема, Держмитниці) з обов'язковим оприлюдненням повної інформації на офіційних сайтах відповідних відомств для громадського контролю та уникнення корупції. Такий режим має діяти один місяць.

1.2. Податково стимулювати повернення капіталу в Україну шляхом стягування ПДВ одночасно з авансовими проплатами по імпорту, а також відшкодовувати ПДВ експортерам лише після повернення валютної виручки, за всіма контрактами.

1.3. Скасувати всі адміністративні обмеження за операціями з депозитами, скасувати примусовий продаж валютної виручки та інших валютних надходжень, скасувати податок з продажу валюти та податок на депозити.

1.4. Закрити експорт Росії в Україну за всіма позиціями за винятком енергетичних ресурсів.

2. Зменшити пропозицію гривні на готівковому та міжбанківському ринках України.

2.1. Радикально зменшити частку ВВП, яка перерозподіляється через держбюджет і соціальні фонди (зараз понад 50% ВВП, треба - не більш як 33% ВВП). Такий крок значно збільшить обігові кошти бізнесу і доходи українців, що створить додатковий попит для зростання ВВП і забезпечить його фінансування відповідними грошовими ресурсами. Більш того, це припинить емісійне фінансування державного бюджету Національним банком України, що позитивно і радикально вплине на курс гривні. Без такої реформи бюджету та пенсійної системи курсова катастрофа неминуча. Такі реформи уряду і є базою отої загадкової реформи, про яку багато розмов, але мало дій і розуміння її суті. Такі дії уряду будуть непопулярними, адже відбудеться суттєве скорочення вищих навчальних закладів, шкіл, лікарень, районів, міністерств, чиновників, пенсіонерів з космічними пенсіями… Скорочувати треба все, окрім видатків на армію і культуру.

3. Негайно розпочати політику інфляційного таргетування. Без такої політики відпускати курс не лише безвідповідально, а й шкідливо!

3.1. Почну з плаваючого курсу. Плаваючий курс - це невід'ємний елемент монетарної політики інфляційного таргетування. Без запровадження іншого якоря стабільності монетарна політика призводить до розпаду валютно-фінансової системи, особливо в умовах неконтрольованої емісії, що зараз і відбувається в Україні! Спочатку - протягом не менш як року - плавання курсу має бути керованим, а потім - вільним. Валютні інтервенції центрального банку повинні бути неперіодичними і пояснюваними, тобто мусять розв'язуватися разові, ситуативні проблеми, які виникають на валютному ринку.

В умовах плаваючого курсу логічно і правильно взяти під контроль інфляцію. Причому на першому етапі - один рік - я рекомендую запровадити м'яке інфляційне таргетування, яке відповідало б керованому, вільному плаванню курсу гривні в рамках курсового коридору від
13 грн/дол. до 17 грн/дол. на 2014–2015 рр.

М'яке інфляційне таргетування допускає як високі рівні інфляції (але не вище 10%), так і гнучкі межі такого таргетування. На 2015 р. НБУ варто встановити мету щодо інфляції 8–12%. Ще раз наголошую, що в рамках інфляційного таргетування центральні банки не втрачають повністю можливості впливати на валютний курс. Цей вплив може бути як прямим (з допомогою валютних інтервенцій) , так і опосередкованим (через управління ставками грошового ринку), які на 2014 р. оптимально встановити на рівні 22% з можливістю відхилення до 2 п.п. за кредитними і депозитними операціями НБУ, а на 2015р. зменшити цей рівень до 10% з відхиленням 1 п.п., причому зменшення ставок має бути плавним у міру зменшення інфляції та стабілізації курсу.

3.2. Необхідно кадрово підсилити НБУ й економічний блок уряду справжніми міжнародно-визнаними професіоналами. Справа у тому, що центральні банкіри мають не лише знати, що і як робити, а й відчувати грошові, валютні ринки та макроекономічні пропорції - це справжнє мистецтво. Не можна навчитися керувати навіть автомобіль за інструкціями, а що вже казати про управління грошово-кредитними і валютно-курсовими механізмами.

Та навіть просте виконання наведених рекомендацій гарантовано зупинить падіння гривні, більш того, курс відкотиться до 14–15 грн/дол.

Ректор Міжнародного інституту бізнесу,

професор О.В. Савченко

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі