Звернутися по допомогу

Поділитися
Безоплатна правова допомога може бути і вже є якісною та ефективною.

Професійний журналіст із 26-річним стажем, жителька міста Суми Валентина Матвєєва раптово довідалася, що її звинувачують у незаконному отриманні допомоги на випадок безробіття. В серпні 2011 року пані Матвєєву скоротили з останнього місця роботи, після чого вона стала на облік у місцевому Центрі зайнятості і почала отримувати від держави належну допомогу як безробітна. Тим часом статтю, яку журналістка підготувала ще в межах своїх посадових обов’язків за два тижні до звільнення в журналі «Фінансовий контроль», опублікували лише у вересні, а в жовтні журнал виплатив їй гонорар у розмірі 265 грн. 06 коп.

Із цього все й почалося. Сумський міський центр зайнятості звинуватив пані Матвєєву в поданні неправдивої інформації та незаконному отриманні статусу безробітної, а також намагався відсудити майже 21 тис. грн. на користь центру (19 тис. 813 грн. 59 коп. допомоги і 891 грн. 36 коп. вартості послуг із професійного навчання). Кошти, зібрані родиною журналістки на операцію, довелося витратити на приватного адвоката. Здоров’я Валентини значно погіршилося. Вона опинилася в стані нервового стресу.

Зокрема, міський Центр зайнятості звинуватив журналістку в порушенні норм частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» й намагався відсудити в неї понад 20 тис. грн. за отриманий гонорар у розмірі всього лише 265 грн.

Сумський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості в повному обсязі. Валентина звернулася до місцевої преси із проханням «простягнути руку допомоги», висвітлити ситуацію. Побачивши публікацію, Ігор Рекун, директор Сумського міського об’єднання громадян (СМОГ) «Правозахист», що успішно працює у сфері трудового права, запропонував допомогти розібратися у справі. Давав поради, приїхав навіть відвідати її в лікарню. Юристи організації «Правозахист» надали Валентині безоплатну правову допомогу, підготували й подали апеляційну скаргу на постанову Сумського окружного адміністративного суду до Харківського апеляційного адміністративного суду. В цьому зв’язку «Правозахист» долучив до ведення справи в апеляційній інстанції «Центр захисту і відновного правосуддя», організацію-партнера з міста Харкова. Відомий харківський адвокат Олег Тимохов склав апеляцію від імені Валентини Матвєєвої, яку 17 квітня 2012 року повністю задовольнила колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду.

«Судовим розглядом не було встановлено факту порушення Матвєєвою вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Суд вважав, що постанову окружного адміністративного суду було ухвалено з порушенням норм матеріального права при невідповідності висновків фактичним обставинам справи», - пояснює адвокат-захисник Олег Тимохов, голова правління громадської організації «Центр захисту і відновного правосуддя» з міста Харкова.

Відомий єгипетський дипломат, шостий генеральний секретар ООН Бутрос Бутрос-Галі наголошував, що одним із найважливіших елементів захисту прав людини здавна вважається підвищення інформування населення про свої права та способи їх захисту. Кожен має право на правову допомогу, та виникає запитання, як діяти в умовах фінансової неспроможності носіїв такого права. Недарма в Україні створено інститут безоплатної правової допомоги, завдяки якому будь-яка людина може отримати право на захист незалежно від матеріального стану. Втім, у наших реаліях, усе, що пропонується «безоплатно», як правило, насторожує і скидається на «сир у мишоловці». Нас несправедливо звільняють з роботи, порушуючи трудові права, не видають лікарняного листка, забуваючи про наше право пацієнта, або ж незаконно відбирають будинок, не зважаючи на право власності. А ми при цьому «сидимо на дивані» - мовляв, на приватного адвоката грошей все одно немає, а безоплатно якісної професійної допомоги в нашій державі ніхто не надасть.

На думку директора СМОГ «Правозахист» Ігоря Рекуна, саме історія журналістки із Сум продемонструвала всі ті проблеми, які виникають при захисті прав людини. Коли вона залишається сам на сам під час обстоювання тих самих прав і змушена за них боротися. Позитивне рішення у справі Матвєєвої доводить: «безоплатний сир» може бути смачним і якісним. За великі кошти журналістці допомогти не змогли, безоплатно ж - допомогли виграти в апеляційній інстанції, підключивши до цього адвоката з іншого міста.

І «Правозахист», і організація з Харкова є членами Всеукраїнської коаліції з надання безоплатної правової допомоги. Саме наявність такої коаліції в країні допомогла їм досягти позитивного результату в цій судовій справі. Вони мали можливість проконсультуватися одне з одним, переадресувати справу з Сум до Харкова. То завдяки чому ж їхня спільна діяльність у рамках коаліції істотно поліпшила якість надаваних ними правових послуг?

У США вже давно створено чітку розгалужену мережу з надання безоплатної правової допомоги фінансово неспроможним громадянам. Американський правник щороку виділяє для цього до 50 годин власного часу, і це не утопія. Приватні юристи тісно співпрацюють з неурядовими організаціями та студентськими клініками, консультуючись один з одним, утворюючи таким чином трирівневу мережу. Неурядові організації в США є ключовими елементами громадянського суспільства, формуючи у процесі надання безоплатної правової допомоги загальну ідеологію pro bono (для суспільного блага).

Сьогодні така схема в Україні вже починає спрацьовувати. Коаліція з надання правової допомоги є трирівневою системою, перший рівень якої - юридичні клініки, що є найчисленнішими, проте з найменш досвідченим персоналом. Другий рівень (для складніших юридичних позовів) - це неурядові громадські організації, що спеціалізуються на наданні безоплатних юридичних послуг і мають у своєму штаті професійних правників. І, нарешті, верхній - третій рівень - професійні приватні юристи. Ця схема так званого трикутника є унікальною, бо дає змогу поліпшувати доступ громадян до правосуддя в сенсі якості - дозволяє менш досвідченим юристам навчатися в більш досвідчених. За такою системою працюють уже понад 100 правових організацій у різних сферах права - охорони здоров’я, трудових відносин, захисту права власності.

У США pro bono послуги є серйозною публічною трибуною і фактором престижу для кожного професійного юриста. Українські правники поступово починають осмислювати традиції pro bono. Дедалі більше замислюються над істиною, відповідно до якої багатство з собою на той світ не забереш, а заповіді допомагати ближньому ніхто не скасовував. «Заробивши професійну репутацію, а також на квартиру, дачу, автомобіль, можеш дозволити собі надавати професійні правові послуги безоплатно. Це найвищий пілотаж і для оточення, і для тебе самого», - поділився під час дружньої розмови один із відомих у місті Хмельницькому адвокатів, керівник громадської організації, яка неодноразово вигравала справи, надаючи безоплатну правову допомогу малозабезпеченим громадянам.

Історія журналістки із Сум насправді не закінчилася на співпраці двох громадських організацій. Центр зайнятості звернувся до Вищого адміністративного суду України з проханням відкрити касаційне провадження. Як зазначає Олег Тимохов, тепер юридичне супроводження розгляду касації у Вищому адміністративному суді України здійснюватиме юридична фірма ЛексЮс з міста Києва, знову ж таки член коаліції з надання правової допомоги. Ігор Рекун розповів, що з допомогою фахівців фірми підготовлено й подано скаргу В.Матвєєвої до Касаційного суду в Києві. Долучення до справи столичних приватних юристів демонструє ефективність моделі на трьох різних щаблях, коли на кожному з рівнів є розуміння й підтримка ідеї безоплатної правової допомоги. Об’єднання юристів із різним професійним досвідом не тільки для безоплатних правових консультацій, а й для представництва громадян у судах підтверджує: безоплатна правова допомога може бути і вже є якісною та ефективною.

Належно інформувати громадян про існування ефективної безоплатної правової допомоги в Україні повинні держава, юристи громадських організацій та приватних юридичних фірм, засоби масової інформації (про те, де, як та в який спосіб можна отримати безоплатну правову допомогу коаліції, можна дізнатися на сайті коаліції: www.pravovakrayina.org.ua). Від їхніх спільних зусиль залежить рівний доступ громадян до правосуддя. А останнім варто повірити, що якісна безоплатна правова допомога є реальністю. І не боятися мишоловок, а просто звернутися по допомогу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі