ВІЙНА З ОЗУ ТРИВАЄ... ЗІ ЗМІННИМ УСПІХОМ

Поділитися
Вважається, що організовані злочинні угруповання (ОЗУ) — відмітна риса перехідних періодів у розвитку суспільств...

Вважається, що організовані злочинні угруповання (ОЗУ) — відмітна риса перехідних періодів у розвитку суспільств. Це знайшло підтвердження і в перші роки незалежності України: поки країна формувала своє законодавство, поки відбувалося становлення правоохоронних органів, тривало структурування суспільства, вирішувалися економічні та політичні проблеми, схильні до злочинності люди відчули сильну спокусу розв’язати свої проблеми відразу й у простий спосіб — силою. Так, у Криму, приміром, сформувалися ОЗУ «Башмаки», «Сейлем» тощо. Це найбільш відомі та розгалужені. Крім них, на півострові утворилися ще сотні дрібніших, але не менш небезпечних угруповань. Багато з них вдалося ліквідувати, та й нині ще не усунуті соціальні умови для формування організованої злочинності, тому забувати про існування ОЗУ не доводиться.

— У зв’язку з цим, — говорить заступник прокурора автономії Володимир Ребров, — наша прокуратура, особливо в останні два роки, щонайпильнішу увагу приділяє розслідуванню кримінальних справ про бандитизм і злочини, скоєні організованими групами, навмисні вбивства, скоєні за обставин, які обтяжують відповідальність.

У справах про участь ОЗУ, як правило, фігурують складні й тяжкі злочини, найнебезпечніші для суспільства, — бандитизм, торгівля людьми, розкрадання в особливо великих розмірах. Нещодавно закінчено розслідування трьох кримінальних справ стосовно організованих злочинних угруповань, які торгували людьми.

Прокуратура Криму нещодавно закінчила також розслідування кримінальних справ, які мають великий громадський резонанс. Це насамперед справа за обвинуваченням Петриковського та інших за статтею 69 (бандитизм) Кримінального кодексу України. На рахунку цього бандитського угруповання на території Криму та Запорізької області 32 злочини. У тому числі навмисне вбивство, ряд розбійних нападів і грабежів, розкрадання індивідуального та колективного майна громадян. У справі залучаються до кримінальної відповідальності 17 звинувачуваних, серед них чотири співробітники міліції Київського райвідділу МВС Сімферополя, які працювали дільничними інспекторами і застосовували при скоєнні нападів на громадян табельну зброю. Справа розглядатиметься в апеляційному суді Криму.

За кримінальною справою про бандитизм Старикова та інших залучаються до відповідальності 14 членів банди й ще троє перебувають у розшуку. Це угруповання діяло на території Сімферополя, а також міст Ялти, Алушти, селища Партеніт. Воно скоїло 43 злочини, у тому числі шість навмисних убивств.

У ході розслідування кримінальної справи за обвинуваченням Песчаного, Зайцева, Шкуренка і Чванова за статтею про бандитизм розкрито 25 злочинів. Організовані в злочинну групу та озброєні вогнепальною зброєю, її члени скоїли три розбійних напади та19 крадіжок колективного й індивідуального майна на території Судака й Алушти. Апеляційним судом Криму ці злочинці вже засуджені на тривалі терміни позбавлення волі.

Банда під керівництвом Сидорова, розслідування кримінальної справи якої закінчено в січні нинішнього року, складалася з 23 чоловік. У 1996—1999 роках вони скоїли злочини на території дев’яти регіонів Криму, а також у Запорізькій та Кіровоградській областях. Ними скоєно три навмисних убивства, 13 розбійних нападів, ряд грабежів і крадіжок. Під час слідства в обвинувачуваних вилучено 15 одиниць зброї, близько двох тисяч одиниць боєприпасів. У банді Кондратьєва налічувалося 13 чоловік, які скоїли 14 розбійних нападів і зараз перебувають під вартою. Двоє з них перебувають у бігах і оголошені в розшук...

Прокуратурою закінчено розслідування також 11 кримінальних справ про навмисні убивства за обставин, що обтяжують відповідальність. Це справи Пронякіна, який скоїв убивство працівника міліції, Петренка, на рахунку якого три навмисних убивства. За цими та іншими справами, завершеними торік, судами Криму винесено дев’ять вироків до довічного ув’язнення.

Найпоширеніші злочини, які скоюють ОЗУ, це вбивства. За перші роки становлення України в архівах накопичилася маса справ за минулі роки. Останнім часом розкрито злочини щодо вбивств Гулконяна за 1994 рік, Гарибової та Пєтухової за 1995 рік, доведено до логічного завершення справу про розстріл у сакському барі «Меридіан», під час якого була вбита одна людина й поранені троє. Всього 2001 року силами прокуратури та міліції розкрито 26 навмисних убивств попередніх років. Це найвищий показник за останні п’ять років. А вже в січні нинішнього року розкрито навмисне убивство Багдасаряна та Бандяєвої, скоєне в жовтні 2000 року. У справі затримано та притягнуто до відповідальності п’ять членів ОЗУ. При обшуку в них вилучений автомат АК-74 із бойовими патронами. Відтворено обставини події, перевіряється причетність цієї групи до скоєння інших злочинів.

На жаль, слід констатувати, вважає заступник кримського прокурора Володимир Ребров, що в нашій країні ще не ліквідовані соціальні умови для організованої злочинності. На півострові продовжують діяти «рештки» відомих ОЗУ «Сейлем», «Башмаки» та інших. Проникнувши в органи влади й комерційні організації, вони намагаються створити собі економічний базис, а просочившись у правоохоронні органи, — зірвати заходи проти них, намагаються легалізуватися в підприємницькій та інших сферах.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі