Верховний суд вивчив і узагальнив досвід рейдерів

Поділитися
Верховний суд України (ВСУ) розробив рекомендації для місцевих судів щодо забезпечення законності під час розв’язання корпоративних суперечок та посилення боротьби з рейдерством...

Верховний суд України (ВСУ) розробив рекомендації для місцевих судів щодо забезпечення законності під час розв’язання корпоративних суперечок та посилення боротьби з рейдерством. Проаналізувавши близько 600 таких судових рішень, ВСУ систематизував судові помилки і визначив правові позиції в питанні правильного застосування судами корпоративного законодавства.

Нормативна неврегульованість і законодавчі колізії у цій сфері створюють підгрунтя для здійснення так званих рейдерських атак. Їх проводять як застосовуючи законні засоби (з використанням законодавчих прогалин і колізій), так і зловживаючи правом. «Ініціація численних корпоративних конфліктів стає можливою також у зв’язку з неоднаковим застосуванням законів судами під час вирішення справ цієї категорії, а нерідко — з ухваленням незаконних і необгрунтованих судових рішень», — зазначили у ВСУ.

У своїх рекомендаціях Верховний суд сформулював пропозиції, спрямовані на запобігання маніпулюванню підвідомчістю корпоративних суперечок, а також стосуються вирішення суперечок про визнання недійсними рішень загальних зборів товариства. Нині це один із найпоширеніших засобів здійснення рейдерських атак. Тому пропонується чітке визначення підстав для визнання судами рішень загальних зборів недійсними.

Під час узагальнення рекомендацій ВСУ виявив помилки, яких припускаються суди під час розв’язання суперечок про визнання недійсними установчих документів господарського товариства. Пропозиції щодо їх усунення сформульовані. Крім того, буде вжито конкретних заходів для забезпечення однакової судової практики під час розв’язання майнових корпоративних суперечок, зокрема пов’язаних зі зміною статутного капіталу товариства, а також нарахуванням і виплатою дивідендів.

Оскільки на практиці право на одержання акціонерами товариства інформації про його діяльність часто використовується як засіб для так званого корпоративного шантажу, в узагальненні висвітлюється механізм належної реалізації цього права, повідомила ЛІГАБізнесІнформ.

Особливу увагу в документі ВС приділив розв’язанню проблеми вжиття судами заходів до забезпечення позову. Такі заходи сьогодні є основним знаряддям «рейдерських» захоплень. Їх незаконне застосування призводить до фактичного блокування діяльності господарських товариств (зокрема їм можуть заборонити скликати й проводити загальні збори) або протиправного втручання суду в їхню господарську діяльність.

Рік тому уряд у лютому
2007-го створив Міжвідомчу комісію Кабінету міністрів України з питань протидії протиправним поглинанням і захопленням підприємств (МВК). МВК є дорадчим органом, її мета — забезпечити взаємодію органів державної влади у сфері протидії протиправному поглинанню й захопленню підприємств, розробки пропозицій щодо вдосконалення законодавства, яке регулює корпоративні правовідносини. А днями у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законів України (відносно недопущення захоплення підприємств, установ, організацій)».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі