Судові «хакери»-2. Кінець простий: прийшов тягач

Поділитися
Державна судова адміністрація України підтвердила факт несанкціонованого втручання в систему автоматизованого документообігу в Калінінському районному суді м. Донецька.

Державна судова адміністрація України (ДСА) після публікацій DT.UA провела власну перевірку й підтвердила факт несанкціонованого втручання в систему автоматизованого документообігу в Калінінському районному суді м. Донецька.

Так завершилася битва «старої гвардії» в мантіях з технічними новинками, покликаними звести до мінімуму горезвісний людський фактор у розгляді справ судами загальної юрисдикції, яка затягнулася на рік.

Нагадаємо, ще у вересні 2011 року наше видання повідомляло, що багато голів судів, втративши такий важіль тиску на свої підлеглих, як розподіл справ «вручну», почали шукати шляхи відновлення свого впливу в обхід нової системи. Шукали багато. Щонайменше один із них - голова Калінінського райсуду Володимир Ушенко - знайшов.

Він - знайшов, ми - розповіли.

«Ноу-хау» полягало в тому, що в комп’ютерній програмі навпроти прізвища голови при розподілі між суддями цивільних позовів з’явилася позначка «не слухає категорію». Таким чином, середнє навантаження на одного суддю зросло до 70-90 справ на місяць, тоді як їхній керівник був завалений роботою втричі менше. Відзначимо, що такий блискучий вихід було знайдено всього через три (!) тижні після появи новинки в судах - наприкінці січня 2011 року.

Тим часом у «Положенні про автоматизовану систему документообігу» декларувалося, що це технічне нововведення «має забезпечити об’єктивний і неупереджений розподіл справ між суддями з дотриманням принципів черговості, однакової кількості справ між суддями».

Фінт, покликаний звільнити голову районного суду від «зайвої» роботи, розкрився випадково: спочатку оператори ще не досить вміло поводилися з програмою, і дані про те, що голова скинув на своїх соратників усі цивільні позови, опинилися у відкритому доступі. Судді відразу дорікнули йому за порушення процитованої вище норми й висунули вимогу, щоб він працював нарівні з ними.

Володимир Ушенко на претензії своїх колег відреагував своєрідно - своїм наказом закрив суддям доступ до повної бази системи автоматизованого документообігу. Тепер кожен із них бачив у загальному банку даних тільки свої справи.

Першим кроком суддів (після безуспішного діалогу зі своїм керівником) стало звернення у Донецьке територіальне управління ДСА. Однак місцеве відділення судової адміністрації ігнорувало прохання втрутитися в конфлікт.

Потім була заява в Генеральну прокуратуру. «У зв’язку з тим, що суддя не має змоги технічно перевірити, а відповідно - і довести факт незаконного втручання… просимо призначити перевірку автоматизованої системи документообігу в Калінінському районному суді м. Донецька», - ішлося в листі. У ГПУ відповіли, що це питання не входить до їхньої компетенції, і запропонували суддям вирішувати свої проблеми з допомогою своїх же керівних інстанцій. Тобто тієї-таки ДСА й Ради суддів.

У центральному офісі Державної судової адміністрації на той момент заявили, що не мають інформації про жодні спроби «хакнути» впроваджений із першого січня 2011 року автоматизований документообіг. Однак після виходу статті «Судові «хакери», або Реформа по-донецьки» (DT.UA, №32 від 9 вересня 2011 року), в якій саме й описувалася цілком вдала спроба обійти судову реформу та впроваджені технічні новації, ДСА провела власну перевірку. Фахівці з Києва, за словами очевидців, по прибутті в Калінінський районний суд м. Донецька в ситуацію заглиблювалися вдумливо, матеріали вивчали ретельно і з висновками не квапилися.

А потім оприлюднили свій вердикт - несанкціоноване втручання таки було. «За результатами перевірки рекомендовано начальникові територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області розглянути питання про притягнення Олейниченко О.А. (Оксана Олейниченко - керівник апарату Калінінського райсуду. - Авт.) до встановленої законом відповідальності», - йдеться у відповіді ДСА суддям із Донецька.

До якої саме відповідальності можуть притягнути судового функціонера у даному разі, опитані автором юристи відповісти не змогли. Зійшлися на тому, що, найімовірніше, «під статтю» канцеляристку підводити навряд чи стануть, а ось стягнення по службовій лінії - майже напевно забезпечене.

Крім того, «прийнято рішення про звернення у Раду суддів про вжиття заходів до голови суду Ушенка В.Ф. у зв’язку з неналежним контролем над ефективністю роботи апарату суду».

Та найголовніше - після візиту столичних ревізорів автоматизований документообіг нарешті став працювати так, як і планували автори судової реформи. Тобто як механізм об’єктивної й неупередженої роздачі суддям справ на розгляд. «У нас тепер впроваджено практику, яка раніше з’явилася в інших судах. Працівник канцелярії, котрий займається реєстрацією певної категорії справ (цивільних, карних, адміністративних), сам запускає розподіл після завантаження цих справ у базу суду. І все відразу стало на свої місця», - повідомила кореспонденту DT.UA суддя Калінінського районного в м. Донецьку суду Лариса Ткаченко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі