Судове недбальство

Поділитися
Верховний суд України скасував усі рішення господарських судів щодо вилучення Київською міською радою спірних земельних ділянок і передав справу на новий розгляд до господарського суду першої інстанції...

Верховний суд України скасував усі рішення господарських судів щодо вилучення Київською міською радою спірних земельних ділянок і передав справу на новий розгляд до господарського суду першої інстанції. Судова палата у господарських справах Верховного суду України 31 березня 2009 року розглянула касаційне подання генерального прокурора України у справі за позовом заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів на Київську міську раду.

Підставою для скасування Верховним судом України попередніх судових рішень стало те, що господарські суди, встановивши, що Київська міська рада оскаржуваним рішенням вилучила земельні ділянки з виключенням їх із категорії земель лісового фонду та віднесенням до земель запасу рекреаційного призначення, не з’ясували: належать ці земельні ділянки до земель територіальної громади м. Києва чи до земель державної власності.

У разі належності цих земель до державної власності компетенція щодо їх вилучення визначається частинами 7, 9 ст. 149 ЗК України, а в разі належності до земель територіальної громади — ч. 3 ст. 149 ЗК України. Крім того, судам належало з’ясувати чи не порушено меж землекористування інституту, який перебуває в державній власності, і чи не відбулося фактичного вилучення частини земель, що перебувають у його користуванні.

У січні 2008 року заступник прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів звернувся до господарського суду з позовом (треті особи у справі — Інститут рибного господарства Української академії аграрних наук, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), ТОВ «Літораль») — про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року №1092/1753 «Про передачу товариству земельних ділянок для благоустрою території з улаштуванням скверів, парків, зон відпочинку і для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення біля оздоровчого табору «Світанок» у Святошинському районі
м. Києва».

На обґрунтування позову позивач указав, що оскаржуваним рішенням затверджено проект землеустрою щодо відведення товариству земельних ділянок для благоустрою території; віднесено частину лісових земель загальною площею 94,10 га в кварталах №64—67, №73 комунального підприємства «Святошинське лісове господарство» до земель запасу рекреаційного призначення з виключенням їх з категорії земель лісового фонду та передано у довгострокову оренду товариству на 15 років земельні ділянки загальною площею 94,10 га.

Одночасно позивач указав, що не проведено процедури вилучення земельних ділянок відповідно до вимог законодавства, і зазначив, що оскаржуване рішення ухвалено на порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України, оскільки проект відведення земельної ділянки не було погоджено з природоохоронним органом, яким є Державне управління охорони навколишнього природного середовища м. Києва. До того ж оскаржуване рішення ухвалено без погодження меж землекористування з користувачем суміжної земельної ділянки — Інститутом рибного господарства УААН.

Рішенням Господарського суду м. Києва від 15 травня 2008 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 19 червня 2008 року, в позові відмовлено. Постановою Вищого господарського суду України від 4 грудня 2008 року залишено без змін постанову Київського апеляційного господарського суду від 19 червня 2008 року. В основу постанови Вищого господарського суду України покладено висновки господарських судів про те, що вилучення земельних ділянок та надання їх в оренду відбулося згідно із законодавством.

Форма власності на спірні землі має вирішальне значення і для визначення компетенції щодо зміни та встановлення цільового призначення земель відповідно до ст. 20 ЗК України.

Отже, господарські суди, з висновками яких погодився і Вищий господарський суд України, на порушення вимог процесуального закону не з’ясували цих обставин справи і дійшли передчасного висновку про законність вилучення Київською міською радою спірних земельних ділянок, зміну їхнього цільового призначення та подальшої їх передачі в оренду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі