Суд і діло: нова перспектива господарських спорів

Поділитися
Голова Верховного суду України Василь Онопенко звернувся до президента Віктора Ющенка з прохання...

Голова Верховного суду України Василь Онопенко звернувся до президента Віктора Ющенка з проханням розглянути на предмет подання на розгляд Верховній Раді законопроект, що вдосконалює процедуру судового розгляду господарських справ. Цей законопроект, підготовлений Верховним судом України, передбачає чітке визначення в Господарському процесуальному кодексі України виняткового переліку судових постанов, які можуть бути оскаржені в суді вищого рівня окремо від рішення місцевого господарського суду.

«Така пропозиція зумовлена проблемою штучного зволікання при розгляді господарських справ, коли справи місяцями, а то й роками «блукають» з однієї судової інстанції до іншої без ухвалення остаточного рішення», — ідеться в повідомленні прес-служби ВСУ. Положення чинного господарського процесуального законодавства не передбачають ефективних заходів щодо запобігання штучному зволіканню із розглядом справ як через несумлінну реалізацію процесуальних прав учасників судового процесу, так і через зловживання з боку суддів.

Визначення в законі виняткового переліку постанов місцевого суду, що можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від остаточного рішення в справі, а також законодавчий припис стосовно того, що інші постанови не підлягають оскарженню окремо від рішення (постанови в справі про банкрутство), мають усунути передумови для зазначених зловживань і позитивно вплинути на оперативність і якість розгляду судами господарських справ.

Крім того, законопроектом пропонується змінити існуючий порядок розгляду касаційних скарг на постанови місцевого господарського суду. Передбачається, що розгляд таких постанов судом касаційної інстанції стане можливим тільки після перегляду їх в апеляційному порядку, а постанов апеляційного господарського суду — якщо вони перешкоджають подальшому провадженню в справі. «Це дасть змогу, по-перше, уникнути зволікання і невиправдано тривалого розгляду господарських спорів, по-друге, певною мірою розв’язати проблему завантаженості господарських судів», — зазначили у ВСУ.

Ще одна норма, спрямована на забезпечення оперативності розгляду господарських справ Верховним судом, полягає у встановленні мінімального кількісного складу суддів Судової палати з господарських справ (не менше ніж п’ять суддів), яким буде надано право переглядати постанови. «Це дасть можливість ефективно використовувати робочий час суддів, збільшить і прискорить кількість переглянутих ними рішень судів нижчого рівня протягом усього терміну, що цілком відповідатиме положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод», — зазначили в прес-службі Верховного суду України.

Господарський процесуальний кодекс у розділі
XII-1 визначає порядок перегляду судових рішень у касаційному порядку — Вищим господарським судом, а в розділі XII-2 — перегляд судових рішень Вищого господарського суду Верховним судом. Таким чином, в Україні сформовані чотири судові інстанції з розгляду господарських спорів.

Відповідно до ст. 111-14 ГПК України, сторони в справі і генеральний прокурор мають право оскаржити в касаційному порядку постанову Вищого господарського суду, ухвалену за результатами перегляду рішення місцевого господарського суду, яке набуло законної сили, або постанову апеляційного господарського суду, а також постанову Вищого господарського суду України про повернення касаційної скарги (подання) до Верховного суду України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі