Строк для генпрокурора

Поділитися
Конституційний суд України розпочав розгляд справи щодо строку повноважень генерального прокурора України...

Конституційний суд України розпочав розгляд справи щодо строку повноважень генерального прокурора України. У конституційному поданні Генеральна прокуратура України просила роз’яснити порядок застосування положень, які визначають строк повноважень глави ГПУ. Засідання КСУ почалося без голови суду Андрія Стрижака і без постійного представника президента України в Конституційному суді Марини Ставнійчук.

Як вважає автор клопотання, офіційне роз’яснення необхідне у зв’язку з тим, що «Конституція України визначає різний порядок призначення, звільнення посадових осіб у державі, а також умови, строки проходження ними публічної служби і здійснення повноважень, причому настання і закінчення цих подій обумовлюється різними юридичними фактами».

З огляду на особливий порядок призначення і звільнення генерального прокурора України, що вимагає отримання згоди Верховної Ради України, момент закінчення п’ятирічного строку і момент видання відповідних правових актів президента України можуть не збігатися. Крім того, чинне законодавство не врегулювало питання про те, чи може генеральний прокурор виконувати свої повноваження до фактичного звільнення у зв’язку із закінченням строку, на який його було призначено.

Законодавство також не визначає, чи можна переривати, зупиняти чи подовжувати п’ятирічний прокурорський строк — зокрема у зв’язку з незаконним звільненням (відстороненням) із посади або обранням на виборну посаду.

Відповідно до статті 122 Конституції України, ГПУ очолює генеральний прокурор України, який призначається на посаду за згоди Верховної Ради президентом України. Строк повноважень генпрокурора — п’ять років.

Ці ж положення відображено в статті 2 Закону України «Про прокуратуру».

Суддя-доповідач Конституційного суду України Михайло Колос оголосив пункти конституційного подання Генеральної прокуратури України щодо строку повноважень генерального прокурора України. М.Колос зазначив, що автора подання цікавить, чи є посада генерального прокурора політичною, а також із якого моменту особа вважається призначеною на посаду.

Крім того, ГПУ просить роз’яснити, якими є підстави для звільнення генерального прокурора, з якого моменту генеральний прокурор вважається звільненим і в чому полягає правова природа висловлення недовіри главі ГПУ Верховною Радою. Автор подання також запитує, за яких правових підстав парламент може висловити недовіру генеральному прокурору України, який статус отримує особа після закінчення повноважень на посаді та чи можуть перериватися повноваження генерального прокурора України.

Як передає ЛІГАБізнесІнформ, представник Генеральної прокуратури України в КСУ Віктор Кудрявцев висловив думку, що генеральний прокурор України може бути повторно призначений на посаду тільки після закінчення п’ятирічного строку своїх повноважень. В.Кудрявцев уточнив: «Законом не передбачена заборона повторного перебування генерального прокурора України на посаді. Тому президент має право, відповідно до законодавства, після закінчення строку повноважень генерального прокурора подати його кандидатуру на другий строк і, отримавши згоду Верховної Ради, видати відповідний указ».

За його словами, та сама людина, у разі затвердження її кандидатури Верховною Радою, може обіймати пост генпрокурора два, три й більше разів. Проте, як зазначає В.Кудрявцев, юридично строк повноважень генерального прокурора обмежений п’ятьма роками й у день його закінчення генпрокурор має залишити свою посаду до формального переобрання чи обрання нового генпрокурора.

«Після закінчення п’ятирічного строку повноважень він (генпрокурор. — Ред.) позбавляється повноважень виконувати свої обов’язки. З цього приводу може бути виданий відповідний указ президента України про звільнення з посади або призначення його на другий строк. Закон («Про прокуратуру».— Ред.) визначає, що строк повноважень генерального прокурора становить п’ять років», — сказав В.Кудрявцев.

В.Кудрявцев уточнив, що жоден із генпрокурорів за роки незалежності України не пропрацював на цій посаді належні п’ять років, і тому нині «виникло запитання, чи враховується перерване перебування строку повноважень як робота на посту генерального прокурора». «У Конституції визначено лише строк перебування генерального прокурора на посту. Практика змушує визначити ситуацію, за яких саме обставин повноваження генерального прокурора перериваються», — підкреслив він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі