Справа Гонгадзе. Новий етап

Поділитися
«Для мене і мого уряду справа Гонгадзе — це моральний виклик, на який потрібно дати швидку відповідь...

«Для мене і мого уряду справа Гонгадзе - це моральний виклик, на який потрібно дати швидку відповідь. Я несу повну моральну відповідальність, через місяць-два справа має бути передана до українського суду. І ви побачите публічний розгляд справи», - сказав В.Ющенко, відповідаючи на запитання делегатів ПАРЄ після виступу на Парламентській асамблеї Ради Європи. За словами Президента, під час зустрічі з українським генпрокурором Святославом Піскуном він обговорював справу Гонгадзе і з’ясував, що протягом останнього місяця до суду вже передано дві справи, що «мають безпосередній стосунок до вбивства Георгія Гонгадзе». Одна з них стосується начальника «наружки» МВС Олексія Пукача, «друга справа - я не знаю, як формально назвати її», - відзначив Президент.

Якщо виходити з юридичних канонів, незрозуміло, як справи, безпосередньо пов’язані з убивством Гонгадзе, можуть розглядатися в «автономному режимі», незалежно від розгляду самої справи про вбивство Гонгадзе. Як суд може розглядати дві справи, що «мають безпосередній стосунок до вбивства Гонгадзе», якщо досудове слідство у справі про вбивство Гонгадзе ще не завершене і не зовсім зрозуміло, чи справді передадуть його в суд через кілька місяців? Нагадаємо, вбили Г.Гонгадзе більш як чотири роки тому. Очевидно, що відповідальний за сумнівну граціозність вищенаведених формулювань, оприлюднених Президентом у Європі, генеральний прокурор, який його інформував.

Втім, з огляду на національні особливості ведення слідства, нічого дивного в цьому немає. У нас кримінальну справу можна розслідувати в довільному стилі, ігноруючи незручні процесуальні норми; можна розтягти її на частини, вилучити матеріали з однієї, підшити до іншої, не залишивши в першій навіть копій (матеріали зі справи «перевертнів», що пішли у справу Гонгадзе, серед них - висновок першої експертизи щодо смерті підозрюваного Ігоря Гончарова); можна відфутболити справу іншій інстанції, зваливши на неї власну провину (відома дискусія між Генпрокуратурою і Верховним судом щодо розслідування у справі О.Пукача, обвинувачуваного у знищенні документів, які свідчили про те, що за Гонгадзе велося стеження). А потім, у потрібний момент, - як туз із рукава - піднести так доречно завершену справу О.Пукача новому Президентові.

Це щодо процесу. Тепер про суть. «Дочірня» кримінальна справа, похідна від справи про вбивство журналіста Александрова, всупереч виголошеним свого часу заявам, може мати до справи Гонгадзе приблизно такий стосунок, як бейсбольні біти, що стали знаряддям злочину, до бомжа Ю.Вередюка, на якого правоохоронні органи намагалися «повісити» це вбивство. Таким чином, залишається, мабуть, лише один варіант. З-поміж гучних кримінальних справ, переданих Генеральною прокуратурою в суди останнім часом, «безпосередній стосунок до вбивства Гонгадзе» може мати, крім справи «колишнього міліціонера» О.Пукача, лише знаменита справа «перевертнів» (ця банда частково складалася з міліціонерів і займалася викраденням і вбивствами заможних громадян). І тут постає важливе запитання, про яке вже згадувало «ДТ». Справа «перевертнів», передана Генпрокуратурою до суду, залишила за собою «шлейф» у вигляді інших, виділених в окреме провадження, кримінальних справ, які ще не завершено. І перспективи закінчення слідства по них не вселяють оптимізму.

Стосуватися Гонгадзе може справа, порушена у зв’язку зі смертю «головного перевертня» Ігоря Гончарова, який помер, перебуваючи під арештом, за дивних обставин. Відомо, що у висновку першої експертизи трупа Гончарова називався введений йому в Лікарні швидкої медичної допомоги препарат, застосування якого, з огляду на стан заарештованого, викликало обґрунтовані запитання у фахівців. Однак перша експертиза Генпрокуратурі не сподобалася, а результати другої, в якій ішлося про травму, що стала причиною смерті, її влаштовували. Тепер підозрюваним у справі є співробітник відомого Київського СІЗО з нещасливим номером 13. Дивні речі, що виявляються при розслідуванні обставин загибелі Гончарова, який перебував під арештом, викликають у посвячених активне неприйняття цієї останньої версії слідства щодо смерті Гончарова. Відповідь на запитання, хто і яким чином позбувся підозрюваного в убивстві Гії, не просто безпосередньо стосується справи Гонгадзе, а є, можливо, однією з головних.

З огляду на все вищенаведене, можна стверджувати, що перспективи всебічного й повного дослідження справи про вбивство Гонгадзе в суді поки що досить туманні. Кому, як не С.Піскуну, знати про це? І щось не чути, аби хтось усерйоз нарешті спробував вияснити питання щодо плівок Мельниченка в частині розмов високопоставлених осіб про Гонгадзе.

Свого часу поширеною була версія, нібито С.Піскун, який виявив чудеса оперативності в інформуванні Президента про перебіг розслідування справи Гонгадзе, позбувся своєї посади саме за те, що «занадто» просунувся в розслідуванні. Поновив же Піскуна на посаді не хто інший, як Леонід Кучма, чия «щира зацікавленість» у розкритті справи Гонгадзе загальновідома. Можливо, тут слід шукати відповідь на запитання, чому кримінальні справи, що «мають безпосередній стосунок до вбивства Гонгадзе», вже в суді, а власне справа Гонгадзе - на етапі розслідування?

Повертаючись до заяви Президента Віктора Ющенка про необхідність якнайшвидшого завершення розслідування справи Гонгадзе, не можна не погодитися з тим, що відповідь на запитання про вбивство Гонгадзе має бути швидкою. Однак після більш як чотирьох років слідства вона не повинна бути поспішною.

P.S. Коли верстався номер, стало відомо, що генеральний прокурор України Святослав Піскун запропонував матері Гії Лесі Гонгадзе розпочати нове розслідування справи про смерть її сина...

У Раді Європи було розповсюджено звіт про розслідування справи Гонгадзе, підготовлений Британською спілкою журналістів, Міжнародною федерацією журналістів, фундацією Гонгадзе та Інститутом масової інформації. Доповідач ПАРЄ по Україні Ханне Северінсен повідомила на презентації звіту, що призначено спеціального доповідача ПАРЄ у справі Гонгадзе - колишнього міністра юстиції Німеччини С.Лойтойзера-Шарренбергера.

Міжнародна федерація журналістів у розповсюдженому прес-релізі закликала Президента України В.Ющенка дотриматися слова, даного під час виборчої кампанії, розкрити справу про вбивство Г.Гонгадзе і притягти вбивць до відповідальності, повідомляє інтернет-видання «Українська правда». МФЖ засудила «байдужий і некомпетентний» провал української влади в розслідуванні вбивства журналіста. «Ця справа стала символом прагнення до справедливості й демократії в Україні. Уряд повинен насамперед закінчити цю довгу сагу про корупцію, некомпетентність та несправедливість, - відзначив генсекретар МФЖ А.Уайт. - Визнання Президента, що Гонгадзе був убитий владою, вітається і не має залишитися спогадом про виборчу кампанію». МФЖ закликала Президента України Віктора Ющенка, генпрокурора Святослава Піскуна та український уряд «звести в одне й скоординувати розслідування щодо можливого стеження за Г.Гонгадзе, розслідувати обвинувачення проти незаконних збройних угруповань, які діяли в межах Міністерства внутрішніх справ, дослідити записи Мельниченка, а також усі питання, що виникли у зв’язку з цим». На думку членів федерації, «Рада Європи повинна й надалі тиснути на уряд, щоб покінчити з провалами правоохоронних органів, судового провадження в Україні, причетних до гальмування справи».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі