Рада уповноважена заявити

Поділитися
Нещодавно Рада суддів України оприлюднила заяву. Висловлюючи глибоке занепокоєння ситуацією, яка...

Нещодавно Рада суддів України оприлюднила заяву. Висловлюючи глибоке занепокоєння ситуацією, яка останнім часом виникла у сфері правосуддя, зокрема намаганнями окремих політичних сил політизувати діяльність судів, використати їх у своїх інтересах, схилити до ухвалення ними неправосудних рішень на догоду певним політикам, Рада суддів України заявляє таке.

Згідно з Конституцією та законами України суди здійснюють правосуддя самостійно. Судді під час здійснення правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб забороняються. З огляду на це будь-які неправомірні втручання або вплив на суд чи суддів, хоч би від кого вони виходили та яку мету мали, є неприпустимими і мають діставати адекватну правову оцінку правоохоронних органів, включаючи притягнення до кримінальної відповідальності за втручання в діяльність судових органів (стаття 376 Кримінального кодексу України).

Законами України передбачено достатній правовий імунітет суддів від неправомірного впливу на них у зв’язку з діяльністю, пов’язаною зі здійсненням правосуддя. Невід’ємним елементом забезпечення такого імунітету є позиція самих суддів, яка має полягати в суворому дотриманні вимог закону під час здійснення правосуддя, присяги та етики поведінки судді.

Повага до суду та суддів визначальною мірою залежить від самих суддів. Лише прийняття ними справедливих та правових рішень, неухильне дотримання вимог закону може забезпечити повагу до суду як державної інституції і до судді як носія державної влади.

У зв’язку із цим неприпустимим є зловживання суддями своїм статусом і повноваженнями, що проявляється, зокрема, у розгляді справ з грубим порушенням предметної та територіальної підсудності, прийнятті до провадження позовів, підвідомчих не судам загальної юрисдикції, а виключно Конституційному суду України.

Між тим, ухвалення судом рішення з порушенням правил підвідомчості або підсудності є ознакою того, що справу розглянув неповноважний суд, а саме рішення є неправосудним.

Рада суддів України звертає увагу суддів на те, що під час здійснення правосуддя вони мають суворо дотримуватися вимог Конституції та законів України, пам’ятаючи, що судове рішення, ухвалене іменем України, має бути законним і обґрунтованим, а неправосудне рішення не тільки заподіює шкоду інтересам учасників процесу, але й підриває авторитет суду та довіру до нього суспільства.

Суддя зобов’язаний не допускати вчинків та будь-яких дій, що порочать звання судді і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, неухильно дотримуватися вимог закону щодо заборони належати до політичних партій, брати участь у політичній діяльності.

Засуджуючи дії суддів, які зловживають своїм статусом та повноваженнями, зокрема в частині розгляду справ з грубим порушенням підсудності або підвідомчості, Рада суддів України заявляє, що використовуватиме всі передбачені законом можливості для запобігання таким випадкам та рішуче реагуватиме на них.

Водночас Рада суддів України вважає своїм обов’язком закликати суб’єктів політичного протистояння утриматися від намагань протиправно використовувати суди для досягнення своїх політичних цілей, а тим більше втягувати їх у політичну боротьбу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі