Про право на зарплатню

Поділитися
Відчуження майна одного з найбільших переробних підприємств України — ВАТ «Тернопільський м’яс...

Відчуження майна одного з найбільших переробних підприємств України — ВАТ «Тернопільський м’ясокомбінат» — через укладення договорів застави і перезастави із Західно-Українським комерційним банком, про що «ДТ» писало у червні 2003 року, не поставило останню крапку в сумній кредитній історії цього підприємства. Замало однієї карколомної кредитної угоди, вирішили посадовці, — укладемо ще одну. Цього потребує виробничий процес, а робочі бджоли нехай знають своє місце…

Отож, дві структури, які утворилися на базі майна ВАТ «Тернопільський м’ясокомбінат», — ЗАТ «ТМК» і ТОВ МПЗ «Тернопіль» упродовж останніх трьох років працювали більш-менш успішно, м’ясну продукцію реалізовували в різні міста України — на кілька десятків мільйонів гривень. Лише працівники підприємства «стабільного розвитку» не відчули. У жовтні минулого року вони гонорово оголосили вимушений простій. Про причину здогадуєтеся — «відсутність обігових коштів для закупівлі сировини і матеріалів». Керівники ТОВ МПЗ «Тернопіль» навіть не наважилися почастувати їх солодкими обіцянками, бо з січня 2005-го відправили своїх підлеглих у відпустку без збереження зарплати. І трудовий люд колись м’ясокомбінату взагалі опинився без засобів для існування на невизначений термін, до «врегулювання подальшої долі товариства». Більшість працівників уже рік не бачать зарплати. Вершителі долі людей і майна ніяк не хочуть вивчити норму Закону «Про відпустки», де чітко записано, що «загальна тривалість основної та додаткової відпустки не може перевищувати 59 календарних днів» (ст.10). Називається — живіть як знаєте.

«Ми неодноразово зверталися у правоохоронні органи з питань приватизації комбінату, утворення різних підприємств на базі його майна, але ефективних заходів не побачили», — заявляє голова профспілкового комітету заводу Марія Мадараш. І, як виявилося, профспілковий лідер мала підстави для таких висновків. Правоохоронні органи мовчали занадто довго. Прокуратура Тернопільського району, де знаходиться м’ясокомбінат, відповідала працівникам, що МПЗ «Тернопіль» припинив господарську діяльність, його рахунки заблокував банк, і тому немає можливості розрахуватися з працівниками (1.11.2004). Через два тижні прокуратура області кримінальну справу порушила, але за фактами зловживання службовим становищем, що спричинило втрату майна ВАТ «Тернопільський м’ясокомбінат», а податкова міліція ДПА в області побачила кримінал в ухилянні від сплати податків. Грошей від цього людям не додалося. І лише після того, як працівники м’ясокомбінату почали пікетувати районну прокуратуру з вимогами притягнути порушників трудового законодавства до кримінальної відповідальності, лихий умисел у діях посадовців було знайдено і порушено справу за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.175 Кримінального кодексу («Невиплата заробітної плати, пенсії, стипендії»…).

З’ясувалося, що можливість виплатити зарплатню тоді була, причому немала. Вже зовсім недавно, за постановами суду та слідчого райпрокуратури, КРУ в області провело перевірку Тернопільської філії банку «Надра» і встановило, що впродовж червня 2004 — січня 2005 року на рахунок товариства надійшло 25 млн. 835 тисяч гривень, із яких лише 1 млн. (4,2 %.) спрямовано на виплату зарплати. І два попередніх директори могли виплатити понад 1,3 млн. гривень зарплатні й не допустити зростання заборгованості. Але вони цього не зробили. І на сьогодні борги із зарплати на м’ясокомбінаті сягнули 1,5 млн. гривень.

Турботам про людей праці справді немає меж! Розслідування триває вже півроку. Перший заступник прокурора області Микола Люшненко повідомив кореспондентові «ДТ», що до 10 червня усі три справи будуть передані до суду. Однак терпіння робітників заводу вичерпалося набагато раніше. Майже всі вони (а це —1474 особи!) почали подавати позови до суду про стягнення заборгованості. Їхні вимоги на загальну суму понад 828 тисяч гривень суд задовольнив. Але винести рішення і стягнути борг — поняття, далекі одне від одного. Заборгованість погашено лише на суму… 46 тисяч гривень. Тернопільський райвідділ міліції інформує переможців позовів, що решта суми буде погашатися при «надходженні коштів на рахунок МПЗ «Тернопіль».

Коли, за такою логікою, підприємство «обросте» значними коштами — невідомо. Секрет простий. Упродовж двох попередніх років уже Тернопільська дирекція банку «Надра» видала двом господарським структурам — МПЗ «Тернопіль» і ЗАТ «ТМК» — кредити на суму 2 млн. доларів і понад 5 млн. гривень. Звичайно ж, під заставу майна. Кредит не було погашено. І в лютому нинішнього року за позовом банку Господарський суд області прийняв рішення — «звернути стягнення на майно для погашення заборгованості за кредитними угодами». Проте весь комплекс будівель і споруд комбінату оцінюється у 26 млн. гривень. Що робити з дельтою — рішення зовсім не складне. Бо, за українським законодавством, у першу чергу задовольняються вимоги, забезпечені заставою, у другу — зобов’язання перед працівниками підприємства, у третю — вимоги щодо сплати податків та зборів. Однак кредитор — банк «Надра» — реалізовуватиме майно боржника на аукціоні ще невідомо коли. Але найцікавіше, що все ж таки продаватимуть. На одній з останніх прес-конференцій перший заступник голови облдержадміністрації Петро Вовчук заявив, що насамперед «буде реалізовано майно МПЗ «Тернопіль». А за аудиторською оцінкою, проведеною фірмою «Гудвіл», його вартість становить 228 тисяч гривень (відчули різницю між цією цифрою і заборгованістю із зарплати?) Тому працівникам м’ясокомбінату на свої кровні доведеться ще чекати довго.

Місцева економіка неначе змовилася проти нової влади. Бо зупинено виробництво і на стратегічному для держави підприємстві — ВАТ «Тернопільський комбайновий завод». Його працівники планують оголосити безстроковий страйк, оскільки не можуть змиритися з тим, що їм недоплачуватимуть у середньому по 1000 гривень (загальна сума боргу — 1,5 млн. гривень). Провідний акціонер заводу — лізингова компанія «Украгромашінвест» — теж мовчить, витріщивши очі. Голова ОДА Іван Стойко, як і його попередники, звертається з листом у Кабмін, щоб передати контрольний пакет акцій облдержадміністрації. Тоді, на його думку, можна буде знайти ефективного інвестора, який зможе відновити виробництво і погасити борги із зарплати. А поки що з «ефективними заходами» не виходить. Вони скидаються на звичайну імітацію роботи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі