Осічка привласнення

Поділитися
У радянські часи Чортківський лікеро-горілчаний завод був провідним в Україні підприємством галузі...

У радянські часи Чортківський лікеро-горілчаний завод був провідним в Україні підприємством галузі. Добра слава про його якісні міцні напої доходила не лише до сусідніх областей, а й до Одеси, АР Крим, Республіки Молдова. Та на початку 90-х років у потужного виробника алкогольних напоїв з’явилися конкуренти — новоутворені горілчані цехи при спиртзаводах та заводах продтоварів області. Через нижчу собівартість «цехової» горілки, а також відсутність продуманої стратегії збуту Чортківський лікеро-горілчаний завод спіткав занепад, а 2001—2002 роки стали роками краху підприємства. Але його нових рятівників це не хвилювало!

На той час завод нагромадив величезні борги — недодав до бюджету понад 2 млн. гривень, завинив кілька десятків тисяч гривень постачальникам сировини та матеріалів. За заявою ДПА в районі було порушено справу про банкрутство заводу. Та оскільки Чортківський лікеро-горілчаний — підприємство державної форми власності, то Господарський суд області «з метою відновлення платоспроможності боржника» застосовує гуманну судову процедуру банкрутства — санацію. Ще на початку 2003 року було затверджено план санації і призначено керуючого санацією З.Холоднюка, який на підставі ліцензії приступив до надання таких послуг. Однак через півроку арбітражний керуючий В.Дідич пише на ім’я судді клопотання припинити повноваження тодішнього керуючого санацією та призначити іншого — вінничанина Олександра Красія. Таке ж клопотання надійшло і від інвестора заводу — ПП «Леван» із Білої Церкви, а сам головний санатор попросив суд звільнити його «у зв’язку з сімейними обставинами». І суд призначив пана Красія керуючим санацією, не перевіривши у нього наявності ліцензії на даний вид діяльності, що є грубим порушенням норми Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (ст.17, п.3). Прокурор, на жаль, на цю ухвалу не вніс апеляційного подання. Цим самим було дано старт активній кримінальній діяльності.

Новопризначений санатор приступає до виконання своїх обов’язків, а начальником виробництва призначає знайомця Володимира Сироту. І з чого ж вони починають діяльність для фінансового оздоровлення підприємства? Неважко здогадатися — саме з обліку сировини. І виявили, що у сховищі заводу є спадщина від старого керівництва — майже 134 тисячі літрів спирту. То чому б спирт не переробити на горілку, не облікувати її і під відомими назвами та ще й за мінімальними гуртовими цінами?! Щоб все було пристойно! Вирішено — зроблено. Однак, як показала практика, апетит приходить саме під час їди.

У лютому минулого року працівники УСБУ в області вилучають 500 пляшок необлікованої горілки з підробленими акцизними марками, яка була вже відправлена для реалізації, та понад 14 тисяч пляшок, підготовлених для реалізації. Було порушено кримінальну справу за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах (ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України).

Надалі виробництво нелегальної продукції продовжується. Великі партії оковитої відправлено на дві тернопільські гуртові бази. Але й Управління СБУ в області не дрімає. Співробітники спецслужби у квітні 2004-го вилучають понад 22 тисячі пляшок горілки, а в червні — майже таку ж партію. До цього експедиторства прилучається вже «начальник виробництва» В.Сирота. За поданням слідчого УСБУ суд обирає щодо О.Красія запобіжний захід — взяття під варту. В його діях, окрім іншого, були виявлені ще й ознаки злочину, передбачені ч.1 ст. 216 ККУ («Незаконне виготовлення, підроблення… марок акцизного збору…») та ч. 2 ст. 366 («Службове підроблення, якщо воно спричинило тяжкі наслідки»).

А в липні минулого року пан Сирота вже організовує вивіз ще 14,6 тисячі пляшок «міцного зілля». Було заарештовано і «начальника виробництва».

І який же результат «фінансового оздоровлення» лікеро-горілчаного? У заводському сховищі спирту залишилося у десять разів менше, а кількість готової лівої продукції доволі переконлива — понад 90 тисяч літрів. Позаздрити б «санаторам»: готівка крутиться, починають погашатися борги підприємства. За даними ДПА в районі на 16 березня 2004 року вони ліквідували податковий борг заводу на суму 873 тисячі гривень, хоча й допустили поточну заборгованість. Цілком ймовірно, що після сплати всіх зобов’язань підприємства двоє заїжджих осіб могли б заволодіти майновим комплексом заводу.

Справи, порушені проти «санаторів», були передані до суду. О.Красія та В.Сироту засуджено до різних термінів позбавлення волі, позбавлення на два роки керівних посад, конфісковано горілчані вироби з підробленими акцизними марками. В дохід держави вилучено понад 73 тисячі пляшок горілки на суму майже 400 тисяч гривень. На сьогодні вироки вже вступили в законну силу.

Однак дії посадовців Чортківського лікеро-горілчаного зайвий раз переконують, що схеми відчуження майна лікеро-горілчаних заводів, заводів продтоварів та інших підприємств області через заволодіння сировиною вкоренилися міцно і широко практикувалися впродовж тривалого часу. І лише завдяки принциповій позиції певних людей вони іноді не були реалізовані, давали осічку — добрий виняток із загальної ганебної практики. Не продовжити традиції попередників — це, погодьтеся, для нової влади випробування доволі серйозне.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі